نمایش‌های سال ۹۵ از حضور پررنگ رامبد جوان تا «اودیسه» دادگر

نمایش‌های سال ۹۵ از حضور پررنگ رامبد جوان تا «اودیسه» دادگر

به گزارش سراج24، پس از گذشت تعطیلات نوروزی فضای تئاتری شهر تهران بار دیگر چرخه خود را آغاز کرده است. البته سال 1395 تفاوت‌هایی با سال‌های گذشته داشته است. در حالی که در سال گذشته تنها تماشاخانه باران در ایام عید نوروز میزبان مخاطبان تئاتر بود؛ این بار دیگر سالن‌ها، حتی سالن‌های دولتی نیز محیط‌های خود را در اختیار گروه‌های تئاتر قرار دادند.

در تماشاخانه باران همانند سال گذشته نمایش «لیلی نام تمام دختران ایران زمین است» از پنج فروردین روی صحنه رفته است. این نمایش کاری از امیر مهندسیان است. همچنین نمایش «مضحکه شبیه قتل» حسین کیانی به سبب استقبال مخاطبان از 12 فروردین بار دیگر اجرای خود را از سر گرفته است.

تئاتر شهر نیز سال تئاتری خود را زود آغاز کرد. نمایش «چمدان» فرهاد آئیش پس از یک وقفه، هشتم فروردین اجرای هنرمندان خود را داشت و دور دوم اجرای خود را در سالن اصلی آغاز کرد. همچنین نمایش «ننه دلاور و فرزندانش» به کارگردانی امیر دژاکام در ایام نوروز افتتاح شد. نمایشنامه مشهور برشت ترجمه‌ای از دلارام نوشین، کارگردان جوان تئاتر است که با تنها ترجمه این اثر در بازار کتاب تفاوت‌های فاحشی دارد. حسین محب اهری، مه لقا باقری، امیر کربلایی زاده، مرتضی رستمی، حمید فلاحی، علی محمد رادمنش از بازیگران این نمایش هستند. امیر دژاکام پس از مدتی طولانی نمایشی را روی صحنه می‌برد که این وقفه همواره مورد اعتراض او بوده و از عدم همکاری تئاتر شهر با وی سخن گفته است.

همچنین قرار است از 19 فروردین نمایشنامه دیگری از برشت در تئاتر شهر روی صحنه رود. «استثنا و قاعده» کاری از سعید میرزایی و علیرضا محبت تنها تا 26 فروردین روی صحنه خواهد بود. البته این اثر با پایان دوره از 27 فروردین در تماشاخانه ارغنون روی صحنه می‌رود.

سالن سایه نیز از 18 فروردین میزبان «حساب پرداخت نمیشه» کاوه مهدوی است که برگرفته از نمایشنامه داریو فو است. این اثر را نیز امیرحسین شفیعی تهیه کرده است.  نمایش «ساعت بیست» به کارگردانی سید علی موسویان نیز از نهم فروردین کار خود را در سالن قشقایی آغاز کرده است و تا 20 فروردین به اجرای خود ادامه می‌دهد.

هادی مرزبان برخلاف رویه این سال‌هایش با نمایش «بازار عاشقان» نوشته محمد ابراهیمیان در تالار وحدت روی صحنه رفته است. این نمایش که از هفتم فروردین کار خود را آغاز کرده است با بازیگرانی چون فرهاد قائمیان، شهرام عبدلی، محمد حاتمی، فرزانه کابلی و ایرج راد اجرا می‌شود.

آرش دادگر، کارگردان شاخص تئاتر نیز از 16 فروردین با نمایش «اودیسه» نوشته امین طباطبایی و بازی حسام منظور، کامبیز امینی، امین طباطبایی، عمار عاشوری، آرش دادگر، نگارعابدی، سیاوش دادگر را در تالار حافظ روی صحنه می‌برد. 

تالار مولوی نیز که چراغش در زمستان اخیر بار دیگر روشن شد از 17 فروردین میزبان «هویت پروانه‌های مرده» کاری از احمد سلگی است. این اثر نمایش برگزیده هجدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، نامزد دریافت تندیس بهترین کارگردانی، بهترین نمایش‌نامه و بهترین بازیگری زن از هجدهمین جشنواره تئاتر دانشگاهی بوده است. 

تماشاخانه ایرانشهر از 26 فروردین میزبان «یافت آباد» سید محمد مساوات است که پیشتر با «خان‌واده» در ایرانشهر روی صحنه رفته بود. نکته جالب توجه نمایش مساوات حضور لیندا کیانی، بازیگر تلویزیونی است. «بیوه‌های غمگین سالار جنگ» تجربه مشترک دیگری از محمد امیر یاراحمدی و شهاب الدین حسین پور از 26 فروردین در سالن استاد سمندریان اجرا می‌شود. نمایش حسین‌پور که پیشتر نیز روی صحنه رفته بود با حواشی همراه بود که به گفته کارگردان برخلاف وعده بهنوش بختیاری برای پیوستن به تیم نمایش، او مجبور به دعوت مونا فرجاد شده است. این سومین بار در کمتر از یک سال است که مونا فرجاد جایگزین بازیگر دیگری می‌شود.

خانه هنرمندان از 15 فروردین میزبان نمایش «مرگ طبلیه که یه بند صداش بلنده» است که توسط اشکان صادقى نوشته و کارگردان آن  پویان درزى است. نمایش دوم خانه هنرمندان نیز «بهمن کوچیک» به کارگردانی مهران نائل و حضور محمد بهرامی است.

تماشاخانه سنگلج که از 15 فروردین میزبان «ناگهان پیت حلبی» کوروش سلیمانی است، از هشتم فروردین نیز نمایش «اندر حکایت ناکامی ببری خان در ولایت عهدی شاهی که سرخپوش بود اما ...» سینایییلاق بیگی را روی صحنه دارد.

احسان گودرزی که نامش را می‌توان در میان نویسندگان برنامه خندوانه جستجو کرد قرار است از 15 فروردین نمایش «مثل شلوار جین آبی» را با تهیه‌کنندگی رامبد جوان در تئاتر مستقل تهران برگزار کند. این نمایش پیشتر در خانه هنرمندان اجرا شده بود. اما این پایان ماجرا نیست. این نویسنده شیرازی در همان تاریخ 15 فروردین با حضور رامبد جوان نمایش «اسلحه ناموس منه» را در تئاتر مستقل تهران روی صحنه می‌برد.

تئاتر مستقل تهران البته روزهای پرکاری را در پیش دارد. جابر رمضانی، کارگردان جوان و خوش‌آتیه تئاتر که سال 93 با نمایش «صدای آهسته برف» مخاطبان را به ایرانشهر کشاند، از 17 فروردین نمایش «سوراخ» نوشته محمد چرمشیر و با حضور آتیلا پسیانی، هوتن شکیبا، داریوش موفق، وحید آقاپور، هانی عبدالمجید روی صحنه می‌برد. 

تالار محراب از 25 فروردین با اثری از نیل سایمون بازگشایی می‌شود. «کله‌پوکها» به کارگردانی هومن رهنمون با حضور تعداد کثیری بازیگر جوان به تهیه‌کنندگی امیرحسین شفیعی و مشاوره رامبد جوان روی صحنه می‌رود. 

فرهنگسرای نیاوران که زمستان آرامی سپری کرده بود از 19 فروردین در سالن گوشه خود میزبان «فرار از زندان 2» کاری از عباس عبدالله زاده است.

خانه نمایش اداره تئاتر به عنوان یکی از سالن‌های مخصوص گروه‌های جوان از 16 فروردین با نمایش «فصل بهار نارنج» غلامرضا عربی چراغ سالن خود را روشن می‌کند. 

تماشاخانه هامون با نمایش «زندگی پوستهای شکلاتی» به کارگردانی نازنین والاجم و بازی رضا بهرامی، مریم میرعابدی، فرزین محدث از 24 فروردین شروع به کار می‌کند تا سال پرکار دیگری از فرزین محدث را انتظار کشیم.

خانه موزه انتظامی با نمایش «اورمو (ormo)» کاری از علی مرتضوی فومنی سال کاری خود را آغاز می‌کند.

در حوزه تئاتر کودکان تالار هنر در روز جهانی تئاتر کار خود را آغاز کرد. نمایش «شاهزاده خانم بد ترکیب» کاری از مریم کاظمی هشتم فروردین طی یک مراسم پرشور که در آن از فعالان تئاتر عروسکی تقدیر شد با بازی حسین محب اهری، مریم کاظمی روی صحنه رفته است.

همچنین «رنگ رنگ نقاشی» به کارگردانی بهرام دوست قرین از 18 فروردین کار خود را آغاز می‌کند. نمایش «گرگ های دوست نداشتنی» به کارگردانی علیرضا جعفری مرام نیز از 5 فروردین در تالار گوشنه نیاوران اجرای خود را آغاز کرده است.

تماشاخانه تازه تاسیس کلاسیک با نمایش «پلیس» به کارگردانی امین یزدانی نژاد آغاز به کار می‌کند. این برای سومین بار در یک سال گذشته است که این اثر مروژک در تهران توسط گروهی متفاوت روی صحنه می‌رود.

نمایش «انگشتری ژنرال ماسیاس» به کارگردانی مهدی پاشایی که در فصل آخر تماشاخانه باران روی صحنه رفت، از 20 فروردین در تماشاخانه ارغنون باز اجرا می‌شود.

کمدی «مضحکه غول چراغ جادو» به کارگردانی مهدی ملکی نخستین اثر تماشاخانه مشایخی است که از 10 فروردین اجرایش آغاز شده است.

اخبار مرتبط

انتقاد جبلی از سبک زندگی موجود در تبلیغات بازرگانی

وزارت خارجه به مهمانان آمریکایی «عمار» ویزا نداد/ بزرگداشت مسعود جعفری جوزانی

دور جدید جشنواره رسانه‌ای امام رضا (ع) آغاز شد/ رونمایی از 8 محصول جدید

0 نظر

ارسال نظر

capcha