«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تلاش 16 ساله اردن برای ساخت پهپاد/ آماده ‌سازی جُردن فالکون در 20 دقیقه/ تلاش اردن برای در اختیار گرفتن پهپادهای آمریکایی

تلاش 16 ساله اردن برای ساخت پهپاد/ آماده ‌سازی جُردن فالکون در 20 دقیقه/ تلاش اردن برای در اختیار گرفتن پهپادهای آمریکایی

به گزارش «سراج24»، پس از تحولات سوریه و ظهور گروهک تکفیری داعش و درگیری ارتش سوریه با این گروهک، کشور اردن به جهت همسایگی با سوریه، از رژیم صهیونیستی خواست که چند فروند پهپاد برای نظارت بر مرزهای مشترکش با سوریه به این کشور بدهد.

چندی بعد، داعش یک اردنی را گروگان گرفت و نوار ویدئویی از این گروگان منتشر کرد. به دنبال این اقدام داعش، اردن تلاش کرد تا پهپادهای جاسوسی نظامی از کشورهای جهان خریداری کند.  وال استریت ژورنال در گزارشی در این باره نوشت: بعد از پخش نوار ویدیویی گروگان اردنی از سوی داعش مقامات این کشور از آمریکا خواستند برای مبارزه با داعش پهپاد در اختیارش قرار دهد.

تلاش اردن برای خرید پهپاد از سایر کشورها در حالی است که این کشور، پهپادی را با نام جردن فالکون  که حاصل سرمایه گذاری مشترک سازمان صنایع هوافضای اردن (جی‌ای آی) و دفتر طراحی و توسعه ملک عبدا... دوم (کی‌ای‌دی‌دی‌بی) است، توسط شرکت جی‌ای آراس طراحی و ساخته است. علاقه وافر اردن به در اختیار گرفتن پهپادهای جدید، حکایت از ضعف و ناتوانی این پهپاد در انجانم ماموریتهای محوله است.

سازمان صنایع هوافضای اردن از سال ۲۰۰۰ پژوهش در حوزه سامانه‌های هوایی بدون سرنشین را آغاز کرد و این کار را از فوریه ۲۰۰۴ با همکاری دفتر طراحی و توسعه ملک عبدا... دوم ادامه داد که برآیند این تلاشها منجر به شکل گیری شرکت جی‌ای‌آراس شد.

پهپاد جردن فالکون برای انجام طیف وسیعی از ماموریت‌های نظامی و غیرنظامی شامل تجسس هوایی بیست و چهار ساعته و تهیه تصاویر و داده‌های زمان واقعی طراحی شده است.

بال مستطیلی, این پرنده با وتر ثابت روی قسمت فوقانی و در انتهای بدنه قطور آن نصب شده است. دو میله به قسمت داخلی بال متصل است سطح دم با زاویه هشتی بالا را مهار می کند. ارابه فرود سه چرخ این پرنده ثابت است. سازه بال به صورت سه تکه ساخته شده و توسط لوله های کربنی به یکدیگر متصل می‌شوند. هر قطعه بال شامل اسپار اصلی و عقبی از جنس الیاف رزین اپوکسی تقویت شده با فیبر کربن، ریب و پوسته می‌باشد. سازه بدنه از جنس مواد مرکب به صورت طولی و عرضی تقویت شده است. بخش جلویی بدنه شامل تجهیزات ماموریتی، مخازن سوخت و فنرهای ضربه گیر برای کمک به فرود با چتر می باشد.

محموله عملیاتی استاندارد این پهپاد شامل دو دوربین متحرک با قابلیت عکسبرداری و تصویربرداری است که توسط کاربر زمینی کنترل می شود. همچنین می توان روی این پرنده حسگرهای فروسرخ، اخلال گرهای ارتباطی، بسته رله مخابراتی و دوربین رنگی تلویزیونی ویژه تصویربرداری در نور روز را نصب کرد. لینک داده مایکروویو با توان ۵ وات تصاویر ویدیویی زمان واقعی و داده‌های دورسنجی را به ایستگاه کنترل زمینی ارسال می نماید. یک ژنراتور با توان ۹۰۰وات به پرنده افزوده شده و برای تامین توان در صورت بروز اشکال در ژنراتور باتری با توان ذخیره‌سازی 240 وات ساعت نیز تعبیه شده است.

ایستگاه کنترل زمینی کم جای این پرنده شامل یک گیرنده مایکروویو، یک فرستنده تقویت شده، یک لپ تاپ، یک ضبط کننده تصاویر ویدیوئی و سیستم صوتی ارتباطی کاربران زمینی است که با توان ۱۲ ولت دی سی یا ۲۲۰ ولت ای‌سی کار می‌کند. علاوه بر امکان برخاست متعارف با کمک ارابه فرود، جردن فالکون را می توان با کمک تجهیزات پرتاب خودکار به پرواز درآورد. یک سامانه عملیاتی جردن فالکون شامل یک یا چند فروند پهپاد، پرتابگر و کانتینر حمل و نگهداری می‌باشد.

جابجایی کلیه اجزاء یک سامانه عملیاتی جردن فالکون توسط دو دستگاه خودرو چندمنظوره تاکتیکی انجام می شود. زمان لازم برای آماده‌سازی میدانی یک سامانه عملیاتی جردن فالکون ۲۰ دقیقه می‌باشد.

گرچه نیمه سال ۲۰۰۵ به عنوان زمان انجام نخستین پروازهای آزمایشی این پرنده اعلام شده بود اما برنامه آزمایش و ارزیابی میدانی جردن فالکون در سال 2008 آغاز شد.

اخبار مرتبط

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

قابلیت های پهپاد یسترب بلغاری/ راه اندازی پهپاد در یک ساعت/کنترل سه کاناله پرنده

قابلیت نصب نصب موشکهای اسپایک روی پهپاد اینتگریتور/قرارداد ۸/۸ میلیون دلاری برای تولید آرکیو-۲۱

0 نظر

ارسال نظر

capcha