نگاهی به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی

نگاهی به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب اسلام علاوه بر تعیین نام و شعار سال جدید حاوی نکاتی در مورد وضعیت سال گذشته و نکاتی در باب سال آتی شمسی بود. رهبر معظم انقلاب سال جدید را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامیدند که نکات فراوانی در این نام‌گذاری و نوع آن مستتر است. این پیام و نام‌گذاری حاکی از آن است که همه مسؤولان کشور چه مسؤولان دولتی و چه مسؤولان دیگر باید همت اصلی خود را در این سال اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخلی قرار دهند. در عین حال همه مردم و دلسوزان کشور نیز باید در کمک به مسؤولان تلاش کنند تا مسؤولان کشور در انجام اقتصاد مقاومتی موفق شوند.

*     سالی با دو ولادت حضرت زهرا(س)

اولین نکته پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب پس از تبریک سال جدید به مردم ایران به‌خصوص خانواده‌های شهدا این بود که سال جدید سالی است که هم در آغاز و هم در پایان، متبرک به نام مبارک حضرت زهرا(س) است. هم اولِ این سال منطبق بر ولادت آن بزرگوار با ماه‌های قمری است، هم آخر این سال. بنابراین امیدواریم که ان‌شاءالله سال 95 به برکت حضرت زهرا سال مبارکی باشد برای ملت ایران و از معنویات آن بزرگوار و از راهنمائی‌های آن بزرگوار و از زندگی آن بزرگوار درس بگیریم و بهره‌مند شویم.

*     سال 94آمیزه‌ای از شیرینی‌ها و تلخی‌ها

سال 94 از نظر رهبر معظم انقلاب مانند سالهای دیگر آمیزه‌ای از تلخیها و شیرینی‌ها بوده است تلخی حادثه منا و شیرینی 22 بهمن و انتخابات 7 اسفند. نمونه‌ای در این رابطه است.
*     برجام تجربه‌ای که امیدها و نگرانی‌هایی آفرید

نکته دیگری که در پیام رهبر معظم انقلاب به اختصار بیان شد این بود که برجام که در سال 94 رخ داد تجربه برای ملت ایران است که هم امیدهایی آفریده است و هم نگرانی‌هایی در کنار آن هست.

*     امیدهای سال 95

امیدهائی وجود دارد برای سال 95. انسان به مجموعه‌ی اوضاع که نگاه می‌کند، امیدهایی را مشاهده می‌کند. البته برای تحقق این امیدها باید تلاش کرد، باید کار شبانه‌روزی کرد و باید بی‌وقفه سعی و کوشش کرد. اصل قضیه این است که ملت ایران باید بتواند کاری بکند که خود را در مقابل تهدیدهای دشمنان و دشمنیهای آن‌ها، از آسیب‌پذیری خارج کند. ما باید کاری کنیم که در مقابل تهدید دشمنان، آسیب‌پذیر نباشیم. آسیب‌پذیری را به صفر برسانیم.

*     اقتصاد اولویت فوری کشور

به گمان من مسأله‌ی اقتصاد در اولویت اول است. یعنی وقتی انسان نگاه می‌کند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیک‌تر، مسأله‌ی اقتصاد است. اگر به توفیق الهی، هم ملت و هم دولت و مسؤولان گوناگون، بتوانند در مسأله‌ی اقتصاد کارهای درست و بجا و متقن را انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل اجتماعی، مثل آسیبهای اجتماعی، مثل مسائل اخلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذار باشند.

*     تولید داخلی اولویت اول در اقتصاد

در مسأله‌ی اقتصاد، آن‌چیزی که مهم است و اصل است، مسأله‌ی تولید داخلی است؛ مسأله‌ی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسأله‌ی تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ی با رکود است؛ این‌ها مسائل مبتلا به مردم است؛ این‌ها چیزهائی است که مردم آن‌ها را حس می‌کنند و مطالبه می‌کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسؤولین هم نشان می‌دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم به‌جا و به‌مورد است.

*     حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو اقتصاد مقاومتی‌

اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسأله‌ی بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ی این‌ها در مجموعه‌ی مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ی این‌ها است. می‌شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می‌شود به جنگ رکود رفت؛ می‌شود گرانی را مهار کرد؛ می‌شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می‌شود فرصتهای بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصتها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.

*     شعار سال جدید

بنابراین آنچه من به‌عنوان شعارِ امسال انتخاب می‌کنم، عبارت است از «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن‌چیزی که به آن احتیاج داریم. البته توقع نداریم که این اقدام و عمل، در ظرف یک سال همه‌ی مشکلات را حل کند؛ اما مطمئنیم که اگر چنان‌چه اقدام و عمل به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده و درست انجام بگیرد، ما در پایان این سال آثار و نشانه‌های آن‌را مشاهده خواهیم کرد. از همه‌ی‌کسانی‌که در این‌راه تلاش کردند و تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم.

******

به‌مناسبت سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

مقام معظم رهبری(مدظله العالی):

اگر به اقتصاد مقاومتی عمل نکنیم، گرفتاریها روزبه‌روز بیشتر خواهد شد

*      فوری‌ترین مسأله اولویت‌دار؛ اقتصاد

به گمان من مسأله اقتصاد در اولویت اول است، یعنی وقتی انسان نگاه می‌کند در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیکتر، مسأله اقتصاد است.(1/1/1395)

*     اصل در اقتصاد؛ تولید، اشتغال، رونق‌

در مسأله اقتصاد، آن‌چیزی که مهم است و اصل است، مسأله تولید داخلی است؛ مسأله ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسأله تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود است؛ این‌ها مسائل مبتلابه مردم است؛ این‌ها چیزهائی است که مردم آن‌ها را حس می‌کنند و مطالبه می‌کنند و آمارها و اظهارات خود مسؤولین هم نشان می‌دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم به‌جا و به‌مورد است.(همان)

*     تولید، اشتغال، رونق در گرو اقتصاد مقاومتی‌

اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسأله بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه این‌ها در مجموعه مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه این‌ها است. می‌شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می‌شود به جنگ رکود رفت؛ می‌شود گرانی را مهار کرد؛ می‌شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می‌شود فرصتهای بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصتها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.(همان)

*     اقتصاد مقاومتی؛ علاج تحریم‌

تحریم را با مجاهدتِ در باب اقتصاد مقاومتی بایستی خنثی کرد. برنامه‌های اقتصادی براساس و با فرض ماندن تحریمها بایستی برنامه‌ریزی بشود و تعقیب بشود و تحقّق پیدا بکند. علاج مسأله تحریم، عبارت است از همین اقتصاد مقاومتی.(16/4/1393)
من هم در زمان این دولت، هم در زمان دولت قبل که بخشی از تحریمهای مهم تازه شروع شده بود و بخشی هم در انتظار زمان بود که شروع بشود، گفتم که مشکلات اقتصادی کشور ممکن است بیست درصد، سی درصد، چهل درصد مربوط باشد به تحریمها، (امّا) بقیّه مربوط به مدیریّت ما است؛ ما باید مدیریّت کنیم، ما بایستی درست عمل کنیم و راه عمل هم اقتصاد مقاومتی است. اگر چشم ما به تصمیم بیگانه باشد، به‌دست بیگانه باشد، به جایی نمی‌رسیم.(30/10/1394)

*     اقتصاد مقاومتی، نه صرفنظر از اصول‌

ما احتیاج نداریم از ارزشهای خودمان، از خطوط قرمز خودمان، از اصول خودمان صرفِ‌نظر کنیم تا آمریکا نتواند ما را تحریم بکند؛ ما با دنبال‌کردنِ همین سیاست اقتصاد مقاومتی، به‌معنای عملی مسأله و اقدام عملی موضوع، می‌توانیم کشور را مصونیت‌سازی کنیم؛ می‌توانیم مصونیت بدهیم کشور را تا دیگر در مقابل تحریم به خودمان نلرزیم که ما را تحریم خواهند کرد. خب تحریم بکند؛ اگر اقتصاد مقاومتی شد، تحریم دشمن تأثیر قابل توجّهی نخواهد کرد.(30/10/1394)

*     اقتصاد مقاومتی؛ حتی در شرایط غیرتحریم‌

اقتصاد مقاومتی برای کشور ضروری است؛ تحریم باشد هم لازم است، تحریم نباشد هم لازم است. آن‌روزی که تحریمی هم در این کشور وجود نداشته باشد، اقتصاد مقاومتی برای این کشور ضروری است، لازم است. اقتصاد مقاومتی یعنی ما بنای اقتصادی کشور را جوری تنظیم کنیم وترتیب بدهیم که تکانه‌های جهانی در آن اثر نگذارد. اگر در کشور اقتصاد مقاومتی باشد، هیچ‌کدام از این تکانه‌های بین‌المللی نمی‌تواند به زندگی مردم آسیب وارد کند. اگر این شد، از تهدید دشمن دیگر نمی‌ترسیم، از تحریم دیگر تنمان نمی‌لرزد، از پایین‌افتادن قیمت نفت عزا نمی‌گیریم.(23/11/1393)

*     معیار همه برنامه‌های اقتصادی‌

فعّالیّتهای دولتی - فرض کنید فلان معامله‌ای که در فلان‌جا انجام می‌گیرد - باید مشخّص بشود که این کجای اقتصاد مقاومتی قرار می‌گیرد؛ این‌را ما به مسؤولین عزیزمان تذکّر دادیم که فلان‌جا شما دارید فلان‌چیز را می‌خرید یا فلان‌چیز را معامله می‌کنید، در صحنه عرصه اقتصاد مقاومتی، این معامله در کجای این جدول عظیم قرار می‌گیرد؛ باید مشخّص بشود، یعنی معیار همه کارهای اقتصادی، فعّالیّتهای اقتصادی ما بایستی برنامه عظیم و همه‌جانبه اقتصاد مقاومتی باشد.(20/12/1394)

*     اطمینان از مشاهده آثار...

بنابراین آنچه من به‌عنوان شعارِ امسال انتخاب می‌کنم، عبارت است از «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل». این، راه و جاده مستقیم و روشنی است به سمت آن‌چیزی که به آن احتیاج داریم. البته توقع نداریم که این اقدام و عمل، در ظرف یک سال، همه مشکلات را حل کند، اما مطمئنیم که اگر چنان‌چه اقدام و عمل به‌صورت برنامه‌ریزی شده و درست انجام بگیرد، ما در پایان این سال، آثار و نشانه‌های آن‌را مشاهده خواهیم کرد. از همه کسانی‌که در این‌راه تلاش کردند و تلاش می‌کنند، تشکر می‌کنم.(1/1/1395)

*     شعار سال؛ دنبال کنید، نه تابلو

من این نکته را حتماً تذکر بدهم؛ گاهی اوقات این شعاری که ما برای سال اعلام می‌کنیم، بعد ناگهان می‌بینیم همه در و دیوارهای تهران و شهرهای دیگر پر شده از تابلو که این شعار رویش نوشته شده. این فایده‌ای ندارد. گاهی کارهای پرهزینه‌ای انجام می‌گیرد، چه لزومی دارد؟ آنچه من از مسؤولین و از مردم عزیزمان توقع دارم، این است که این شعار را بشنوند، باور کنند و دنبال کنند. تابلوکردن و در و دیوار را پرکردن و عکس‌زدن و این‌ها هیچ لزومی ندارد. اگر هزینه‌ای نداشته باشد، لزومی ندارد. اگر هزینه داشته باشد، اشکال هم دارد. هیچ لزومی ندارد کارهای پرهزینه را انجام بدهند.(1/1/1392)

*     ترک اقتصاد مقاومتی = گرفتاری بیشتر

کشور بدون اقتصاد مقاومتی رشد نخواهد کرد، مشکلات اقتصادی‌اش برطرف نخواهد شد، بلکه گرفتاری‌هایش روزبه‌روز بیشتر خواهد شد، اگر ما اقتصاد مقاومتی را عمل نکنیم.(20/12/1394)

اخبار مرتبط

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا برگزار شد

تاکید رئیس جمهور بر ثبات بازار

ارز 4200 تومانی مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha