با افزایش ارتفاع گنبد حرم سیدالشهدا(ع) صورت می‌پذیرد

تاج گنبد جدید سیدالشهدا (ع) با تاج مناره‌ها برابر می‌شود

تاج گنبد جدید سیدالشهدا (ع) با تاج مناره‌ها برابر می‌شود

به گزارش سراج24 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج ، حجت‌الاسلام منجزی - مسئول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات عالیات مستقر با تشریح اقدامات انجام شده برای ترفیع گنبد حرم حضرت سید الشهدا(علیه السلام)، اظهار داشت: در کربلای معلی کارهای زیادی توسط ستاد باز سازی عتبات عالیات با کمک‌های مردمی انجام شده است و درحال حاضر پروژه ترفیع گنبد حضرت را در دست اقدام داریم. زیرا با بلند مرتبه سازی‌ها و ساختمان‌های بلندی که در اطراف حرم احداث شده است نیاز بود از نظر رفعت و بلندی، گنبد حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) بالا‌تر برود.

وی عنوان کرد: ساخت این گنبد توسط ستاد بازسازی عتبات در استان کرمان انجام شده و قرار است که این گنبد روی گنبد فعلی قرار بگیرد. به این ترتیب ارتفاع گنبد 7 و نیم متر بالا‌تر خواهد رفت.

مسئول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات عالیات مستقر در کربلا با اشاره به اینکه حجم و سنگینی بار گنبد روی چهار ستون ضریح مطهر است لذا نیاز است که ستون‌های پایین مقاوم سازی شود، گفت: در این راستا مذاکراتی با چند شرکت خارجی شد و در ‌‌نهایت به این نتیجه رسیدند که به جهت حساسیت کار شاید آنچه مطلوب است به دست نیاید. بنابراین با توجه به قدمت بازسازی مردم ایران در عتبات عالیات که یک قدمت هزار ساله است این کار نیز به شرکت‌های ایرانی داده شد.

حجت‌الاسلام منجزی ادامه داد: طرحی برای این مجموعه مبنی بر مقاوم سازی ستون‌های ضریح مطهر حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) داده شد. یکی از بحث‌ها این بود که چون پهنای ستون‌های فعلی زیاد است باید بخشی از ستون‌ها برش داده بشود تا هم دور ضریح باز‌تر شود و هم بتواند سنگینی بار مضاعف گنبد جدید را تحمل کند.

وی افزود: پس از مقاوم سازی اولیه و آماده شدن یکی از ستون‌ها مشخص شد که جواب می‌دهد و ستون توان و تحمل بار وزن اضافی را دارد و هفته پیش جک‌های اطراف یکی از ستون‌ها برداشته شد و این موفقیت حال و هوای خاصی در کارگاه جنبی ضریح ایجاد کرد و تبدیل به مجلس روضه شد و این جز عنایت حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) بود.

مسئول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات عالیات در کربلا با اشاره به این که با به روز‌ترین متد و مدل عملیاتی در جهان پروژه ترفیع گنبد انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر 90 درصد کارهای مقاوم سازی یک از ستون‌ها و پایه‌های ضریح انجام شده است و کارهایی مانند سنگ کاری و کاشی کاری بعد از اتمام تمام ستون‌ها انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام منجزی در پاسخ به این سئوال که آیا تعمیرات داخل حرم امام حسین (علیه السلام) که بخش زیادی از فضای داخل حرم را در برگرفته است مربوط به همین طرح ترفیع گنبد است؟ اظهار داشت: بخشی از این فضا برای نصب ضریح مطهر حبیب بن مظاهر بود که توسط دوستان ما در ستاد بازسازی استان البرز انجام شد و بخش زیادی از فضای اشغال شده داخل حرم نیز برای همین بحث ترفیع گنبد است.

وی افزود: اسکلت گنبد جدید حرم سیدالشهدا (علیه السلام) در کرمان است که باید به کربلا منتقل شده و آماده طلاکاری شود.

مسئول فرهنگی و تبلیغی ستاد بازسازی عتبات عالیات در کربلا یادآورشد: ارتفاع گنبد جدید 7 و نیم متر از گنبد فعلی بالاتر است. به این ترتیب تاج گنبد جدید با تاج مناره‌های حضرت سیدالشهدا (علیه السلام) برابر می‌شود. این پروژه به طور رسمی یک ماه بعد از اربعین کلید خورده و متخصصین و اهل فن مرتبط با این موضوع در حال تلاش شبانه روزی هستند و دو سال بازه زمانی برای اتمام این کار در نظر گرفته شده است.

اخبار مرتبط

پیام مهم شهدای کربلا تقویت دین اسلام است

توزیع ۴۰۰۰ بسته معیشتی حمایتی بنیاد مستضعفان در مازندران

چرا زینب(س)، زینب شد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha