نخستین گزارش ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهریورماه امسال اعلام می‌شود

نوبخت وعده داد: قرار است مشکل تک تک واحدهای تولیدی بررسی شود

نوبخت وعده داد: قرار است مشکل تک تک واحدهای تولیدی بررسی شود

به گزارش سراج24، محمد باقر نوبخت در گفت‌وگوی ویژه خبری با اعلام اینکه نخستین گزارش ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر مبنای شاخص‌های تعریف شده در شهریورماه امسال ارائه خواهد شد، اظهارداشت: دولت برای هر کدام از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به تناسب دستگاه‌ها شاخص هایی را تعریف کرده و از بین آنها یکسری شاخص اصلی را تعریف می‌کند و گزارش گیری‌ها را هم براساس آنها انجام خواهد شد. البته به دستگاه هایی که در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی کم کاری کنند کارت زرد داده خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر حدود 36 هزار واحد تولیدی در کشور وجود دارد که این رقم با احتساب واحدهای صنعتی موجود در شهرک‌های صنعتی به 88 هزار واحد می‌رسد. متأسفانه از میان 36 هزار واحد تولیدی، هفت هزار واحد راکد است که حدود 132 هزار فرصت شغلی را از بین برده است.

نوبخت به تخصیص 67 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در 36 هزار واحد تولیدی اشاره کرد و گفت: این واحدها می توانند با حدود دو میلیارد دلار سرمایه گذاری در گردش خود را تأمین کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: در جلسه روز گذشته ستادفرماندهی اقتصاد مقاوماتی ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای احیای5 هزار واحد تولیدی فعال و غیر فعال در 6 ماهه نخست امسال مورد تصویب قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه قرار است کارگروه هایی در مراکز استان‌ها تشکیل و مشکلات تک تک واحدهای تولیدی را مورد ارزیابی قرار دهند، افزود: دراین بررسی‌ها مشخص می‌شود که هر کدام از این واحدها با چه تعداد سرمایه در گردش ارزان می‌توانند به فعالیت اقتصادی پرداخته و ضمن افزایش تولید میزان اشتغال را هم افزایش دهند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، گفت: در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی چگونگی رفع مشکلات واحدهای تولیدی مورد بررسی قرار گرفت. البته بنده تأکید می کنم که قبل از پایان سال 95 به عنوان سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این مورد گزارش لازم را به مردم در میزان و چگونگی سرمایه در گردش برای فعال سازی واحدهای تولید ارائه خواهیم کرد.

نوبخت با بیان اینکه البته نباید فراموش کنید دولت با توجه به شرایط اقتصادی حاکم برجامعه چه میزان واحد تولیدی را فعال کرده است، تصریح کرد: باید قبول کنید درآمد نفتی کشوراز 120 میلیارد دلاری به زیر 20 میلیارد دلار رسید اما دولت در همین شرایط نرخ تورم بالای 40 درصد را به زیر 12 درصد را کاهش داد حال این موضوع مطرح است مگر باد این ارقام را کاهش داده است که انتقادات مطرح می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت مدیریت خاصی برای واردات کالا به کشور انجام خواهد داد یا خیر ؟ گفت: باید حجم واردات کالا به کشور را تغییر دهیم. در بخش مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای هم باید اقدامات لازم را برای افزایش تولید داخلی انجام شود.

وی تصریح کرد: دولت در سال 95 علاوه بر فعال کردن واحد های تولیدی غیرفعال،‌ به ایجاد بازارهای خارجی جهت عرضه تولیدات داخلی می پردازد تا مبادا تولیدات داخل دپو شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در رابطه با ارزیابی خود از کارت اعتباری خرید کالا که قرار بود در بسته ضد رکود اجرا شود، اما نشد نیز گفت: در کارت اعتباری بانک مرکزی دو اقدام را انجام داد. نخست برای کسانی که درآمد آنها کمتر از یک و نیم میلیون تومان است از طریق دستگاه‌ها اعلام کرد که می توانند از کارت اعتباری استفاده کنند. در بخش دوم که خرید دین بود که بانک ها برای آن نیز اعتبارگذاشتند. صرف اینکه بانک ها به نحو کافی نتوانند تمام این اعتبارات را تأمین کنند ولی کلاً این طرح ها هر چند محدود اما اجرایی شد. البته این طرح ها 6 ماهه بود و دولت این موضوع را بیشتر از 6 ماه  دنبال نمی‌کند .

اخبار مرتبط

آیا این گرانی سرسام آور و کمرشکن همچنان ادامه خواهد داشت؟

اگر اعتماد میان فعالان اقتصادی و دولت از بین برود دیگر سنگ روی سنگ‌ بند می‌شود؟

نقش صندوق‌های بازنشستگی برای دولت‌ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha