«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

تشریح پهپاد آمریکایی RQ-15 neptune/قابلیت 4 ساعت پرواز در ارتفاع 2400 متری/ انجام عملیات نظامی بدون نیاز به باند برخاست

تشریح پهپاد آمریکایی RQ-15 neptune/قابلیت 4 ساعت پرواز در ارتفاع 2400 متری/ انجام عملیات نظامی بدون نیاز به باند برخاست

به گزارش«سراج24» شرکت آمریکایی دی‌آراس در ژوئیه ۲۰۰۲ از پهپاد نپتون رونمایی کرد. بر اساس اعلام این شرکت نپتون به طور ویژه برای انجام عملیاتهای تاکتیکی نظامی در محیط‌های زمینی و دریایی بدون نیاز به باند برخاست طراحی شده است. می توان این پهپاد را از روی انواع شناورهای مختلف پرتاب کرد و از آن برای انجام عملیاتهای گوناگون در طول شبانه روز بهره جست. در نیمه اول سال ۲۰۰۷ این پهپاد آمریکایی با نام آرکیو-۱۵ای نیز شناخته می شود. نیروی دریایی آمریکا در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۰۳ با اعطاء قراردادی به ارزش ۵ میلیون دلار سفارش تولید انبوه پهپاد آرکیو-15‌ای نپتون را به شرکت دی آراس ارائه کرد. تحویل این پرنده‌ها در همان سال آغاز شد و تا آوریل ۲۰۰۴ بطول انجامید.

پس از تجزیه و تحلیل داده‌های بدست آمده از ارزیابی میدانی این پهپادها تولید محدود نسل بعدی آرکیو-۱۵ای از سال ۲۰۰۸ در دستور کار شرکت سازنده قرار گرفت. هندسه این هواپیما از پیکربندی بال پرنده تشکیل شده و موتور هل دهنده آن بر روی قسمت انتهایی بدنه نصب شده است. در فاصله کمی از موتور دو سطح عمودی دم با ارتفاع کم و بر روی آنها سطح کوچک دم افقی قرار گرفته است. سطوح کنترلی این پهپاد شامل شهپر،رادر و الویتور به صورت متعارف تعبیه شده اند. سازه  این پرنده از جنس مواد مرکب است و به سه ماژول اصلی تقسیم می شود. در زیر بدنه شیارهایی وجود دارد که به راحتی پرنده را روی محفظه نگهداری و حمل سوار کرده و در عین حال قرارگیری آنرا روی ریل پرتاب تسهیل میکند.

محموله ماموریتی اصلی این پهپاد شامل یک دوربین الکترواپتیکی و یک دوربین فروسرخ است که روی گوی متحرک پایدارشده دو محوره دی‌آراس جی‌اس-۲۰۷ نصب می شوند. امکان تعویض محموله در میدان عملیات وجود دارد. امکان کنترل کلیه تجهیزات محموله ماموریتی، حسگرهای محیطی و ماژول های ارتباطی با استفاده از لینک داده مهیا شده است. مجموعه حسگرها واجزاء الکترونیکی در برابر آسیبهای احتمالی ناشی از برخورد آب در حین فرود عایق بندی شده اند. ایستگاه کنترل زمینی آرکیو- ۱۵ای مبتنی بر یک لپ تاپ تقویت شده است که با ماژول های ارتباطی و دسته کنترل پرواز پرنده در ارتباط می باشد.

از این رایانه برای برنامه ریزی ماموریتی به روزرسانی برنامه پروازی و مدیریت بیش از ۱۰۰ نقطه مشخص کننده مسیر استفاده می شود.

برنامه پروازی به صورت پیش فرض خودکار می باشد اما امکان تغییر آن توسط کاربر زمینی در نظر گرفته شده است. لینک داده دیجیتال این پهپاد با برد موثر ۷۴ کیلومتر برای ماموریتهای دریایی بهینه سازی شده است.

یک سامانه عملیاتی نپتون شامل سه فروند پرنده، ایستگاه کنترل زمینی، ترمینال داده، محفظه نگهداری و پرتاب پرنده و کیت پشتیبانی میدانی می باشد. پرتاب این پهپاد توسط کاتاپولت نیوماتیک ازروی زمین یا بر روی عرشه شناورها انجام می شود.

آرکیو-15 ای توسط چتر بازیافت می شود و همچنین امکان فرود سینه مال آن توسط کاربر زمینی روی آب یا خشکی وجود دارد.

حداکثر سرعت این هواپیما 160 km درساعت است و قادر است به مدت 4 ساعت در ارتفاع 2400 متری پرواز کند. جهت انجام عملیاتهای مستقل نیز از سیستم ناوبری GPS استفاده و همچنین از دوخط UHF جهت کنترل از راه دور و سنسورهای انتقال داده ها بهره میبرد.

پهباد RQ-15 از یک دوربین رنگی و سنسورهای حرارتی استفاده میکند. راه اندازی این هواپیما توسط دو نفر انجام میشود و کنترل آن همانند یک کنسول بوده و بوسیله یک لپ تاپ هدایت میشود.

حدود 25 فروند از این پهباد تحویل نیروهای ویژه نیروی دریایی امریکا داده شده است و سفارش 75 فروند نیز داده شده.

در یکی از آزمایشهای انجام شده در سال 2007 پس از 2 ثانیه برخاستن به سطح آب برخورد کرد و باعث شد تا تغییراتی در طراحی بدنه آن رخ دهد.

اخبار مرتبط

تازه‌ترین دستاوردهای صنعت دفاعی؛ آرمان، سینا و مهاجر۱۰

سردار پاکپور:‌ در دو روز آینده شاهد اوج عملیاتی رزمایش اقتدار نیروی زمینی سپاه خواهیم بود

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

0 نظر

ارسال نظر

capcha