«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

سال 94 و ماجراهای نرخ سود بانکی/ اشتباه احمدی‌نژاد و روحانی در بازی با نرخ سود/ عدم آمادگی زیرساخت‌‍ اقتصادی برای برنامه‌ریزی مردم

سال 94 و ماجراهای نرخ سود بانکی/ اشتباه احمدی‌نژاد و روحانی در بازی با نرخ سود/ عدم آمادگی زیرساخت‌‍ اقتصادی برای برنامه‌ریزی مردم

به گزارش «سراج24» نرخ سود بانکی و کاهش یا افزایش آن از زمان دولت محمود احمدی نژاد تا امروز که نزدیک به 3سال از فعالیت دولت حسن روحانی می گذرد، حاشیه ساز بوده است. نرخ سودی که یک بار زیاد می شود تا همه سرمایه های کوچک و بزرگ را روانه بانک ها کند و یک بار در روزهای رکود اقتصادی  و بیکاری و فقر مردم کاهش میابد تا سرمایه ها روانه بازارهای اقتصادی شوند، بلکه رکود پایان یابد و رونق به بازارها بازگردد.

با این حال تجربه نشان داده که نه آن افزایش یک باره نرخ سود بانکی در روزهای افزایش درآمدهای نفتی کار صحیحی بود و نه کاهش نرخ سود بانکی در روزهایی که قشر متوسط و ضعیف با سرمایه اندک خود در بانک روزگار می گذرانند و بیکاری و رکود بیداد می کند.

در واقع نکته اینجاست که سرمایه 10 تا 50 میلیونی قشر متوسط و ضعیف، نمی تواند در سرمایه گذاری های کلان در اقتصاد کشور در حال حاضر تفاوتی ایجاد کند. در روزهایی که با 50 میلیون می شود یک خودروی متوسط خرید و قیمت پراید 20 میلیون شده است، نمی توان برای ایجاد کار تولیدی و حتی ایجاد کسب و کار روی سرمایه های اینچنینی حساب کرد و این امر تنها کار قشر متوسط و ضعیف را در گذران روزگار سخت تر کرده است. در هر حال سال 94، سال کاهش نرخ سود بانکی بود و استدلال دولت هم روانه کردن سرمایه های مردم به تولید و صنعت. این در حالی بود که سرمایه های کلان هنوز هم با سودهای کلان در بانک ها خاک می خورند و پول روی پول برای سرمایه دارها و پول دارها اضافه می کنند!

سود بانکی در سال 94

در هر حال، هشتم اردیبهشت ماه 94  و به دنبال وعده مدیران بانکی و اقتصادی دولت برای ساماندهی سود بانکی، شورای پول و اعتبار در مصوبه ای ضمن کاهش نرخ سود سپرده از 22 درصد سالانه به 20 درصد، سقف سود تسهیلات را نیز کاهش داده و از معمول 28 به 24 درصد رسانید.

بعد از ان در اواخر بهمن سال 94 اعلام شد که  نرخ سود سپرده‌های بانکی یک ساله از 20 به 18 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. بنا‌بر‌‌این خبر اعلام شد، مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی به‌ صورت دستوری با این کاهش نرخ سود موافقت کرده اند و این توافق از اول اسفند ماه یعنی در آستانه نوروز و اوج نیاز خانوارهای به درآمد، اجرایی شد.

بعد از آن هم قائم مقام بانک مرکزی با اعلام اینکه دیر یا زود باید منتظر اقدامی اصلاحی در راستای کاهش نرخ سود سپرده از سوی بانک‌ها بود، به ایسنا گفت که احتمال دارد کاهش نرخ سود سپرده تا قبل از اتمام سال اتفاق افتد، چرا که مسیر و جهت‌گیری در همین راستا است.

کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی گفت که در ادامه‌ آثار مثبتی که در کاهش نرخ سود بازار بین بانکی انجام شده، دیر یا زود باید منتظر باشیم که از سوی بانک‌ها اقدام اصلاحی در راستای کاهش نرخ سود سپرده‌ها انجام شود. او تاکید کرده، احتمال دارد تا پایان سال کاهش نرخ سود سپرده اتفاق افتد.

او همچنین یاد آور شد: روند کاهش نرخ سود که از پیش آغاز شده برای رسیدن به سطحی حوالی تورم، کار مشکلی دارد اما انتظار این است که در شش ماه آینده نتیجه اجرای برنامه‌هایی که در این رابطه انجام شده در اصلاح سود مشاهده شود.

در هر حال، نرخ سود بانکی در واقع نشان دهنده هزینه پولی است که بر اساس آن عرضه و تقاضا برای پول در جامعه شکل می‌گیرد. به سخن دیگر بانک مرکزی با تعیین بهای پول، مقدار کل نقدینگی در جامعه را تعیین می‌کند.

تجربه ثایت کرده است ، تنها نتایج کاهش سود بانکی که در دوران حیات محمود احمدی نژاد خود را نشان داد، فرار سپرده‌ها از نظام بانکی و تنش‌های موجود در بازار ارز و سکه و طلا، ترجیح بانک‌ها به پرداخت تسهیلات در قالب عقود مشارکتی برای دریافت سود بیشتر، کاهش ماندگاری سپرده‌ها در نظام بانکی  شد چرا که زیر ساخت های اقتصادی برای استفاده از سرمایه های اندک مردم آماده نبود.

در دولت حسن روحانی نیز نرخ سود بانکی پایین آورده شد، در حالی که گرانی همچنان پایدار است و زیر ساخت های اقتصادی برای برنامه ریزی اقتصادی مردم در تولید و صنعت آماده نیست. به این ترتیب بیم آن می رود با آزاد شدن دلار ها و نبود برنامه ریزی در اقتصاد پس از تحریم باز هم این دلالی به بازارهای اقتصادی کشور برگردد و گرانی را به مردم هدیه کند!

اخبار مرتبط

دغدغه‌مندان اقتصاد در گرگان گرد هم آمدند

اطلاع‌نگاشت متحرک | کجای کار اقتصاد می‌لنگد؟

مالیات بر عایدی سرمایه؛ تنها راه ساماندهی بازار مسکن

0 نظر

ارسال نظر

capcha