«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

RQ-11؛ پهپاد پرکاربرد آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان/ شکار پهپاد آمریکایی توسط ارتش/ تولید 19 هزار فروند RQ-11

RQ-11؛ پهپاد پرکاربرد آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان/ شکار پهپاد آمریکایی توسط ارتش/ تولید 19 هزار فروند RQ-11

به گزارش «سراج24» سال 91 ارتش جمهوری اسلامی ایران از شکار دو فروند پهپاد آمریکایی خبر داد. آنطور که دریادار امیر رستگاری معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش گفته این پهپادها از خانواده RQ-11 است که یکی در شهریور سال 90 و دیگری در آبانماه امسال شکار شده است.

اما پهپاد RQ-11 چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

RQ-11 از جمله پهپادهای شناسایی بسیار پرکاربرد آمریکایی‌ها در عراق و افغانستان است. سادگی راه‌اندازی و همچنین قابل حمل بودن آن از جمله مهمترین مزایایی است که RQ-11 را به یکی از مهمترین پهپادهای آمریکا تبدیل کرده است. این هواپیمای بدون سرنشین ساخت شرکت «آئروویرنمنت» است. این شرکت که در کالیفرنیای آمریکا مستقر است، در زمینه ساخت ماشین‌آلات سوخت‌های نوین، خودروهای برقی و هواپیماهای بدون سرنشین تخصص دارد و از سال 1970 فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت با تأسیس شرکت جانبی «اسکای تاور» و با همکاری سازمان ناسا و دولت آمریکا روی پروژه‌های هواپیماهای بدون سرنشین کار می‌کند.

این پهپاد کوچک با هدف استفاده مکمل یا جایگزینی پهپاد پیشین شرکت ائرووایرومنت با عنوان پوینتر برای استفاده توسط نیروهای زمینی توسعه یافت.

هدف اصلی استفاده پهپادی با این ابعاد کوچک، مشاهده و دیدبانی میدان نبرد ورای خط دید است ضمن اینکه دیگر کاربرد عمده آن نیز در جنگ شهری می تواندّ باشد. سرمایه گذاری ابتدایی برای توسعه این پهپاد در سال ۲۰۰۱ توسط شرکت سازنده آن صورت پذیرفت و اولین پرواز آن در اواخر همان سال محقق شد.

سال بعد آزمایش های پیشرفته و ارزیابی‌های نظامی آن منجر به عقد قرارداد توسعه تکمیلی راون با مشتریان نظامی شد. اولین محصولات بلوک 1 در می ۲۰۰۳ تحویل مشتری شد و چهار ماه بعد گونه بلوک ۲ نیز برای ارزیابی های عملیاتی در افغانستان به دست ارتش آمریکا رسید. علامت اختصاری آرکیو-11اِی در اواخر 2004 برای این پهپاد انتخاب شد و بعد از آن نرخ تولید و تحویل پهپاد راون فزونی یافت.

راون با موتور هل دهنده اش و بال نصب شده در بالای بدنه بدون ارابه فرود بوده و تنها بخش زیرین بدنه برای فرود با مواد کامپوزیت تقویت شده است. تجهیزات قابل حمل توسط راون یک دوربین رنگی تلویزیونی یا یک دوربین مادون قرمز به همراه خط ارتباطی هم زمان با ایستگاه کنترل زمینی است. این پهپاد علاوه بر مجهز بودن به خلبان خودکار می تواند توسط کاربر زمینی با کنترل رادیویی به همراه تصحیح گر جی پی اس نیز کنترل شود. این پهپاد توسط نفر آموزش دیده می تواند برای حمل و نقل دستی بسته بندی شده و در کمتر از 3 دقیقه برای پرواز آماده شود. نحوه پرتاب آن نیز به صورت دستی توسط کاربر زمینی است. برای هر پهپاد راون بیش از ۱۰۰ پرواز در میدان نبرد پیش بینی شده است. از پهپاد راون دو گونه ساخته شده است یکی آرکیو-۱۱ اِی که اولین مجموعه تولیدی بود و پس از تولید گونه دوم با عنوان آرکیو-۱۱بی متوقف شد. آرکیو-۱۱بی با ارتقاهای صورت پذیرفته اولین بار در اکتبر ۲۰۰۵ به پرواز درآمد. همزمان قرارداد تولید با نرخ پایین آن برای ۱۰ فروند به مبلغ ۳/۱ میلیون دلار با شرکت سازنده منعقد شد.

در راون بی دوربین فیلمبرداری ارتقا یافته و سیستم ضد لرزش دیجیتالی پیشرفته به آن اضافه شده است. همچنین وزن واحد کنترل زمینی آن از ۱۱/۴ کیلوگرم به ۳/۶ کیلوگرم کاهش یافته تا حمل و استفاده از آن آسانتر شود. براساس آمار منتشر شده تا مارس 2009 بیش از ۹۰۰۰ فروند راون تولید و تحویل شد که تنها ۳۸۰ فروندان از گونه راون اِی می باشد. علاوه بر ارتش آمریکا که عمده استفاده کننده اصلی راون است کشورهای دانمارک، ایتالیا، هلند و اسپانیا نیز تعدادی از راون های تولیدی را به خدمت گرفته‌اند.

مدل Raven RQ-11B این پهپاد در سال 2005 برنده جایزه برنامه پرنده‌های بدون سرنشین آمریکا شده و برنامه تولید انبود آن در سال 2006 آغاز شده است. اندکی پس از آن بود که RQ-11 در نیروی هوایی و نیروی دریایی آمریکا نیز به کار گرفته شد.

تاکنون بیش از 19هزار فروند از این نوع پهپاد تولید شده و استرالیا، جمهوری چک، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا، هلند، انگلیس و چندین کشور دیگر این نوع پهپاد را برای استفاده‌های نظامی کار گرفته‌اند. برنامه توسعه این پهپاد همچنان ادامه دارد و قرار است نوع پیشرفته‌تر آن که قابلیت اتصال به شبکه تبادل دیجیتال داده را دارد، به ارتش آمریکا و کشورهای متحدش تحویل داده شود.

کنترل این پهپاد به دو صورت کنترل از روی زمین و کنترل از پیش‌ تعیین شده و مأموریتی انجام می‌‌گیرد. در روش اول یک استگاه زمینی کنترل پهپاد را در اختیار دارد و در روش دوم مأموریت پهپاد در آن ذخیره شده و هواپیما به صورت خودکار با راهنمایی سیستم موقعیت یاب به محل‌های تعیین شده رفته و اطلاعات جمع‌آوری می‌کند.

اما آنچه که شکار چنین پهپادی را دشوار می‌کند، قابلیت فراخوان آنی آن است، به نحوی که متصدی کنترل می‌تواند با فشار تنها یک دکمه فرمان بازگشت فوری به محل پرتاب را صادر کند تا پهپاد به محلی که از آن پرتاب شده بازگردد. دوربین ارسال رنگی تصاویر و دوربین مادون قرمز دید در شب از جمله تجهیزاتی است که روی این پهپاد نصب شده است.

اما پایگاه آمریکایی «صنعت دفاع» نیز در مورد این پهپاد گزارش داده است که RQ-11 قادر است تصاویر گرفته شده را به صورت آنی به مرکز کنترل زمینی خود ارسال کند. این پهپاد در قالب شبکه نیز فعالیت می‌کند، که هر شبکه جمع‌آوری اطلاعات آن معمولا تشکیل شده است از 3 پهپاد و یک مرکز کنترل زمینی.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha