رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره :

ایران آماده کمک در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای به مصر است

ایران آماده کمک در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای به مصر است

به گزارش سراج24، «محمد محمودیان» رئیس دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره در مصاحبه با روزنامه «المصری الیوم» با انتقاد از اقدام غیرمنصفانه اتحادیه عرب در تروریستی‌دانستن جنبش مقاومت حزب‌الله تاکید کرد: اگر نبود مقاومت حزب‌الله، امروز شاهد حضور صهیونیست‌ها در وسط پایتخت‌های عربی به خصوص دمشق و بغداد بودیم و قرار دادن حزب‌الله با داعش و جبهه النصره در یک فهرست نوعی استاندارد دوگانه و وارونه جلوه دادن واقعیت هاست.

وی افزود: حزب الله یکی از طیف‌های اصلی جامعه لبنان و مورد احترام همه اقشار مسلمان و مسیحی این کشور است که دارای نماینده در پارلمان و دولت است و همه مردم لبنان از آن به‌عنوان یک جنبش مقاومت دفاع از این کشور در مقابل رژیم صهیونیستی به‌عنوان بزرگترین نماد تروریسم دولتی در جهان افتخار می‌کنند و تصمیم اتحادیه اتحادیه عرب بیشتر موجب شکاف در بین کشورهای منطقه می‌شود.

رئیس دفتر حافظ منافع کشورمان همچنین با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی تنها طرفی است که از شرایط کنونی منطقه و اختلاف و شکاف بین کشورهای اسلامی سوء استفاده می‌کند، برخی ادعاها و ابراز نگرانی از تشیع در مصر را رد کرد و آن را توهین به مردم مصر و الازهر دانست.

وی با اشاره به تلاش دشمنان جهان اسلام به خصوص رژیم صهیونیستی برای دامن زدن به درگیری و اختلافات مذهبی و طائفه‌ای، بر نقش مهم علمای جهان اسلام به خصوص مراجع و علمای مذهبی در قم و الازهر برای تقریب بین مذاهب اسلامی و بازگشت به فتوای مرحوم شیخ شلتوت تاکید کرد و افزود: ایران همواره از منادیان تقریب و وحدت اسلامی بوده است و در این راستا خواستار برگزاری همایشی با حضور علمای کشورهای اسلامی در جهت تقریب مذاهب اسلامی و مقابله با فتنه‌های دشمتان جهان اسلام شده است.

وی همچنین بر موضع اصولی دولت و مردم ایران در حمایت همه جانبه از مساله فلسطین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به خصوص حمایت و دفاع سیاسی و معنوی در عرصه‌های بین المللی از حقوق مردم فلسطین تاکید کرد و از رویکرد برخی کشورهای عربی در رها کردن مساله اول جهان اسلام در مقابل تجاوزات رژیم صهونیستی انتقاد کرد.

محمودیان برنامه موشکی ایران را بخشی از حقوق و در چارچوب توانمندی دفاعی کشورمان توصیف کرد که ناقض قطعنامه شورای امنیت نیست و ارتباطی با پرونده اتمی ندارد. وی همچنین با محکومیت تلاش برخی طرف‌ها به خصوص رژیم صهیونیستی برای فضاسازی در مورد توانمندی موشکی دفاعی ایران، اقدام اخیر دادگاه آمریکایی در متهم کردن ایران و بلوکه کردن دارایی‌های مردم ایران را ناشی از تاثیرپذیری از لابی صهیونیستی دانست و افزود: آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که چه کسانی حامی تروریسم هستند و این حکم کاملا سیاسی است.

رئیس دفتر حافظ منافع کشورمان همچنین تشکیل «ائتلاف اسلامی» را یک اقدام نمایشی توصیف کرد و افزود که باید یک همبستگی واقعی برای مبارزه حقیقی با تروریسم صورت گیرد و این ائتلاف مشتمل بر همه کشورهای اسلامی به خصوص کشورهای  خط مقدمه مبارزه با تروریسم باشد. محمودیان در این راستا به ابتکار آقای روحانی رئیس جمهوری کشورمان در مورد جهانی عاری از خشونت و افراط‌گرایی و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد.

رئیس دفتر حفاظت منافع کشورمان همچنین تاکید کرد که بحران در سوریه و یمن هیچگونه راه حل نظامی ندارد و تنها مردم سوریه و یمن هستند که باید در مورد آینده سیاسی این کشورها از طریق گفتگوهای سیاسی یمنی – یمنی و سوری – سوری بدون مداخله خارجی تصمیم بگیرند.

محمودیان با اشاره به کمک‌های انسان دوستانه ایران به مردم سوریه، حمایت ایران از مبارزه با ترورییسم را مساله‌ای مهم و اساسی برای فراهم کردن زمینه بازگشت امنیت و مردم سوریه به خانه‌های خود دانست.

محمودیان ایران و مصر را دو کشور بزرگ منطقه خاورمیانه و غرب آسیا توصیف کرد که دارای دیدگاه‌های مشترکی در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله ضرورت حل و فصل سیاسی بحران‌های منطقه در سوریه و یمن و حمایت از یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای سوریه و یمن هستند. وی در عین حال با اشاره به اینکه  سطح کنونی روابط متناسب با جایگاه و به خصوص ظرفیت‌های موجود دو کشور نیست، آمادگی ایران را برای گسترش روابط در عرصه‌های اقتصادی و تجاری و صنعتی و گردشگری و هنری و سینمایی بین دو کشور اعلام کرد و بر ضرورت اراده طرف مصری برای رفع موانع موجود در توسعه روابط تاکید کرد و افزود: دیدگاه دولت آقای روحانی بر حل و فصل اختلافات با توسل به گفتگو و راهکار دیپلماسی است.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار این روزنامه مصری در مورد همکاری‌ها در عرصه فناوری‌ هسته‌ای گفت: تهران آماده است که به مصر و هر کشور اسلامی در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، در چارچوب مقررات و توافقنامه‌های بین‌المللی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کمک و یاری کند.

محمودیان با اشاره به مبتنی‌بودن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول عدم دخالت در امور دیگران و احترام متقابل، بر  تلاش قدرت‌های فرامنطقه‌ای برای ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه خلیج فارس تاکید کرد و افزود: دست ایران برای توسعه و گسترش روابط با همه کشورهای منطقه به خصوص کشورهای مسلمان و همسایه دراز است.

رئیس دفتر حافظ منافع کشورمان همچنین با غیرواقعی دانستن گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر بر دیدگاه مشترک بسیاری از کشورها از جمله ایران و مصر در مورد سوء استفاده سیاسی غرب از موضوع حقوق بشر برای اعمال فشارهای سیاسی بر دیگران تاکید کرد. 

وی همچنین جزایر سه‌گانه ایرانی را جزو تفکیک ناپذیر از خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و تاکید کرد: تکرار ادعاهای واهی منجر به تغییر واقعیت‌های تاریخی و جغرافیایی نمی‌شود، چنانکه محمدحسنین هیکل نویسنده فقید بزرگ مصری در یکی از مصاحبه‌های خود بر این واقعیت تاریخی صحه گذاشت.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha