«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

معرفی پهپاد فنلاندی MASS/ پرنده ای به وزرن 40 کیلوگرم/ 8 دقیقه زمان برای آماده‌سازی

معرفی پهپاد فنلاندی MASS/ پرنده ای به وزرن 40 کیلوگرم/ 8 دقیقه زمان برای آماده‌سازی

به گزارش «سراج24» شرکت فنلاندی پاتریا توسعه سامانه حسگر هوابرد ماژولار موسوم به ام‌ای‌اس‌اس را از سال ۲۰۰۵ آغاز کرد. شرکت پاتریا پهپاد ام‌ای‌اس‌اس را در تابستان ۲۰۰۶ به بازار سامانه های هوایی بدون سرنشین معرفی کرد. نیروی زمینی ارتش فنلاند به عنوان اولین مشتری در ژوئن ۲۰۰۷ سفارش خود را ارائه کرد و چند ماه بعد در اکتبر همان سال دو فروند از این پرنده به همراه ایستگاه کنترل زمینی، لینک های داده دیجیتال و قطعات یدکی برای ارزیابی میدانی به یگانهای عملیاتی این نیرو تحویل شد. از این پهپاد در قالب برنامه‌ای برای کشف و مکان یابی مینهای ضد نفر استفاده شد. نیروی زمینی فنلاند تا سال ۲۰۰۹ بیش از ۵۰۰ ماموریت مختلف را با پهپادهای ام‌ای‌اس‌اس انجام داد که برخی از آنها در خارج از خاک این کشور حوزه اسکاندیناوی انجام شد.

بال این پهپاد دست پرتاب بر روی قسمت فوقانی بدنه نصب شده است. دم V شکل آن نیز در قسمت انتهایی بدنه قرار گرفته است. سطح مقطع بدنه مستطیلی است. فلپهای بال و سطوح کنترلی دم که در سراسر لبه حمله کشیده شده، در کنترل پرواز پرنده به کار گرفته می‌شوند. این پهپاد فاقد ارابه فرود است. این پهپادکوچک فلاندی به صورت سینه‌مال فرود می‌آید. سازه این پرنده از جنس فوم پلی استیرن ساخته شده و به هشت قطعه مختلف تقسیم می شود. مونتاژ این قطعات با هدف آماده سازی سازه کلی پهپاد بدون نیاز به ابزار و به سادگی انجام می شود. محموله این پرنده نیز کاملا ماموریتی روی آن وجود دارد. برخی از این تجهیزات شامل دوربینهای الکترواپتیکی، سامانه کشف عوامل شیمیایی، میکروبی و رادیواکتیو، دوربین فروسرخ پایدارشده، دوربینهای متحرک قابل هدایت توسط کاربر ایستگاه کنترل زمینی، نمونه بردار آلودگیهای هسته ای یا میکروبی، دوربین شناسایی عوارض زمینی جهت اجتناب از برخورد پرنده به آنها و رایانه مرکزی پرواز می باشد.

این پهپاد می تواند به طور کاملا خودکار ماموریتهای عملیاتی خود را به انجام برساند. یک سامانه عملیاتی پهپاد ام‌ای‌اس‌اس شامل یک تا سه فروند پرنده، محموله های ماموریتی، تجهیزات ارتباطی، ایستگاه زمینی (لپ تاپ)، آنتن تلسکوپی، تجهیزات پرتاب، باتری و قطعات یدکی می باشد. وزن مجموعه کامل یک سامانه عملیاتی این پهپاد کمتر از ۴۰ کیلوگرم است و به راحتی توسط دو نفر قابل حمل است و امکان جاسازی آن در یک کوله پشتی نظامی استاندارد نیز وجود دارد.

آماده سازی سامانه عملیاتی پهپاد ام‌ای‌اس‌اس توسط یک کاربر در کمتر از ۸ دقیقه قابل انجام است. ماموریتهای تعریف شده برای این پهپاد شامل تجسس، شناسایی، پایش مرزی، ارزیابی خسارات میدان رزم، هشدار اولیه، مکان‌یابی هدف و شرکت در عملیات امداد و نجات می باشد.

در طراحی و توسعه این پهپاد به تسهیل استفاده از آن در سناریوهای عملیاتی پیچیده در کنار سایر سامانه‌های هوایی و تاکتیکی توجه ویژه شده است.

اخبار مرتبط

تغییر صفحه چرخش موتور از افقی به عمودی در پهپاد پانتر/ هدایت پرنده توسط یک نفر در شرایط اضطراری

قابلیت های پهپاد یسترب بلغاری/ راه اندازی پهپاد در یک ساعت/کنترل سه کاناله پرنده

قابلیت نصب نصب موشکهای اسپایک روی پهپاد اینتگریتور/قرارداد ۸/۸ میلیون دلاری برای تولید آرکیو-۲۱

0 نظر

ارسال نظر

capcha