تهیه کننده تلویزیون در گفتگو با سراج 24 مطرح کرد

درآمدزایی صدا و سیما پایین آمده است/ شبکه‌های خصوصی تلویزیون با تغییر قانون اساسی امکان‌پذیر است/ حمایتی از صدا و سیما نمی‌شود

درآمدزایی صدا و سیما پایین آمده است/ شبکه‌های خصوصی تلویزیون با تغییر قانون اساسی امکان‌پذیر است/ حمایتی از صدا و سیما نمی‌شود

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: محسن علی اکبری، تهیه کننده ای آشنا برای اهالی سینما و مخاطبان پیگیر آن است، چرا که بسیاری از ساخته های مهم سینما و تلویزیون ایران توسط او تهیه شده است؛ از فیلم دهه شصتی «گورکن» تا فیلم قرآنی «یاسین» در سینما و ساخته های دینی- تاریخی در تلویزیون مانند «اصحاب کهف» و «مریم مقدس» که مخاطبان بسیاری به همراه داشت.

در روزهایی که بسیاری از نقدها و نظرها از مسئولان بلند پایه رسانه ملی تا کارشناسان فن٬ معطوف به وضعیت نامطلوب سازمان صدا و سیما است و نقطه مشترک همه بحث ها اشاره به عدم حمایت دولت در تخصیص بودجه به سازمان دارد، به سراغ محسن علی اکبری، تهیه کننده با سابقه ای رفتم که سال ها با تلویزیون ایران در دوره ای که وضعیت مناسب تری نسبت به امروز درباره تخصیص منابع مالی داشت، همکاری می کرد. گفت و گویی که برآیند مطلوبی از وضعیت گذشته و حال رسانه ملی را پیش روی مخاطبان قرار خواهد داد.

*سراج24: آقای علی اکبری، درباره سابقه همکاری خود با سازمان صدا و سیما اگر توضیح خاصی دارید، اشاره کنید و این که امروز سازمان صدا و سیما و شما به عنوان تهیه کننده ای پُرسابقه در چه وضعیتی قرار دارید؟

-علی اکبری:  من سابقه سال ها همکاری با سازمان صدا و سیما را در دوره های مختلف مدیریتی به عهده داشتم و بیشتر فعالیت ها و عمده ترین آن ها با رسانه ملی بود اما امروز به دلیل نبود شرایط مناسب بودجه ای در سازمان٬ من هم فعالیت خاصی را به عهده ندارم، چرا که ساخت پروژه های مناسب٬ مستلزم بودجه مناسبی است. من 8 کار تلویزیونی تاریخی با تلویزیون داشتم که برخی با پروداکشن گسترده ای بود و با سفارش صدا و سیما تهیه شده بود.

*سراج24: دلیل این عدم همکاری و در واقع نبود بودجه در این روزهای رسانه ملی چیست؟! وضعیتی که از رئیس سازمان صدا و سیما تا معاون رسانه ملی را به واکنش وا داشته است!

-علی اکبری: نمی دانم که به طور مشخص چه وضعیتی بابت عدم حمایت لازم پیش آمده است اما یک بحث مهم دیگر هم بحث درآمدزایی است که تلویزیون به دلیل شرایط اقتصادی توان کسب درآمدهای بالا را ندارد.

*سراج24: یعنی تبلیغات تلویزیونی کفاف هزینه ها و تولیدات سازمان نمی باشد؟

-علی اکبری: نسبت به 4 سال پیش وضعیت درآمدزایی تلویزیون خیلی پایین آمده است. در این سال ها با توجه به تعدد شبکه های تلویزیونی وضعیت هزینه های سازمان خیلی بالا رفته است و دخل و خرج ها جواب نمی دهد. وضعیت نامناسبی برای تبلیغات شرکت ها به دلایل اقتصادی رخ داده و این در حالی است که برای حمایت برخی از فیلم های سینمایی، تبلیغات آن ها به طور رایگان پخش می شود. از طرفی با توجه به وضعیت نامناسب اقتصادی مبلغ تبلیغات در رسانه ملی هم پایین آمده و از این جهت درآمد صدا و سیما به شدت افت کرده است.

*سراج24: به نظرتان با توجه به عدم حمایت دولت و وضعیت رو به رشد رسانه ها در جهان می توان بستر لازم را برای فعالیت شبکه های خصوصی تلویزیون در کشور فراهم کرد؟

-علی اکبری: این مساله مستلزم این است که قانون اساسی ما تغییر کند، چرا که این مساله خلاف قانون است و نمی توان چندان به این زودی ها به این مساله دلخوش بود.

*سراج24: در این باره می شود مساعدت لازم از سوی قانونگذار و متولیان امر فراهم شود.

-علی اکبری: این که شبکه های خصوصی ایجاد و موجب رقابت بهتر شود، خوب است اما همین مساله نیازمند صرف زمانی بالا است و حداقل 3،2 سالی طول می کشد. فعلا وضعیت صدا و سیما بسیار خراب است و حمایتی هم نمی شود. باید هر چه زودتر وضعیت مناسبی برای کمک به سازمان صدا و سیما به وجود بیاید تا شرایط تولید مجموعه های تلویزیونی ایجاد شود. از طرفی باید متخصصانی در رسانه ملی باشند که بدون حاشیه و با نگاهی مدیریتی بتوان کارهای ارزنده ای صورت داد.

*سراج24: درباره ساختار مدیریتی سازمان صدا و سیما چه دیدگاهی دارید؟

-علی اکبری:‌در نگاه کلی٬ افرادی که کار رسانه ای می کنند باید اشراف به کار داشته باشند. باید بتوان به جذب مخاطب از طریقی آگاهانه پرداخت. مثلا الان شبکه ای مانند «آی فیلم» تنها به پخش سریال می پردازد و این شبکه برای سرگرمی مخاطب خوب است. شاید وجود شبکه های خصوصی به گفته شما خوب باشد اما متاسفانه تجربه ثابت کرده که دوستان به محض این که آنتن را در اختیار می گیرند، به طرح مباحثی روشنفکرانه می پردازند که بین مخاطب جایگاهی ندارد و از این نظر با مطرح کردن این مسائل به نوعی بیننده را می رنجانند و باعث افت مخاطب می شوند.

*سراج24: در این سال ها تعداد شبکه های تلویزیونی بسیار زیاد شده است. به نظرتان با توجه به کمیت و کیفیت آثار تلویزیونی در ایران، این تعدد شبکه ها توجیه پذیر می باشد؟ البته قرار است در آینده نزدیک برخی از این شبکه های بی کارکرد ادغام شود.

-علی اکبری:‌ به هر حال باید برنامه ریزی منطقی و کارشناسانه ای برای ایجاد شبکه و کارکرد آن وجود داشته باشد. اگر به برخی شبکه های خارجی دقت کنید در حوزه های مختلف مانند موسیقی، شبکه های مخصوصی برای فعالیت دارند و ما نیز بر این اساس شبکه هایی ایجاد کردیم. اما باید همراه با تفکر و در مسیری هدفمند در راستای تخصص مربوطه عمل کنند.

اخبار مرتبط

جزئیات حضور رئیس رسانه ملی در کمیسیون فرهنگی مجلس/ صوت و تصویر در انحصار و اختیار صداوسیماست

پخش فینال مسابقه استعدادیابی قرآنی رسانه ملی آغاز می شود

عذرخواهی رییس صداوسیما از رهبر معظم انقلاب

0 نظر

ارسال نظر

capcha