معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های محیط زیست:

آب اصلی دریاچه ارومیه در اردیبهشت جاری می‌شود

آب اصلی دریاچه ارومیه در اردیبهشت جاری می‌شود

به گزارش سراج24، مسعود باقرزاده کریمی درباره این پرسش که شنیده می‌شود آب دریاچه ارومیه در حدود 11 سانتی‌متر نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است، گفت:‌ می‌تواند اینگونه باشد چرا که این عدد منطقی است؛ به هر حال بالانس آب ورودی-خروجی آن به هم خورده است و اگر نتوانیم آن را مثبت کنیم روند منفی ادامه می‌یابد.

وی درباره این پرسش که آیا روند فعلی منفی است یا خیر؟ گفت: روند آب دریاچه ثابت مانده است و این مقدار کاهش سانتی‌متر بیشتر خطای اندازه‌گیری و عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد بخش زیادی از دریاچه مرطوب است.

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌های محیط زیست ادامه داد: آب اصلی اوایل سال جدید در اردیبهشت و زمان ذوب شدن برف‌ها به دریاچه ارومیه جاری خواهد شد که امیدواریم شاهد بهبود روند باشیم

باقرزاده کریمی در خصوص این‌که چه‌قدر به بهبود شرایط دریاچه ارومیه امیدوارید نیز گفت: منابع آبی خوبی در حوزه وجود دارد چرا که دومین حوزه پر آب کشور محسوب می‌شود؛ مهم این است که ما چه‌ بتوانیم آب‌ها را به دریاچه برسانیم و چقدر با کشاورزان تعامل کنیم و یا سدها را مدیریت کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نیز تعامل با کشاورزان، بازنگری تنظیم سدها و بستن چاههای غیر مجاز به‌ تدریج در حال انجام است؛ متأسفانه نگاه‌های بخشی باعث آسیب به این دریاچه شده بود که باید اصلاح شود و شرایط بهبود پیدا کند.

اخبار مرتبط

گرد و غبار دریاچه ارومیه در کمین تهران نشست

نجات دریاچه ارومیه موضوعی جهانی است

سطح آب دریاچه ارومیه بالا آمد

0 نظر

ارسال نظر

capcha