وزیر نفت خبر داد

پیوستن ایران به طرح فریز نفتی پس از تولید ۴ میلیون بشکه در روز

پیوستن ایران به طرح فریز نفتی پس از تولید ۴ میلیون بشکه در روز

به گزارش سراج24، بیژن نامدار زنگنه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بهترین خاطرات من در سال 94 به سرانجام رسیدن برجام و انتخابات هفتم اسفندماه بود که در این انتخابات مردم با حضور پرشور خود اعتدلال، عقلانیت و همدلی را نشان دادند.

وی افزود: بی مهری ها به صنعت نفت روالی عادی است اما افت شدید قیمت نفت که متأثر از رفتار برخی کشورها بود، خاطره تلخ این سال و برای من ناخوشایند بود.

وزیر نفت با بیان اینکه نمی توان برای پیش بینی قیمت نفت در سال 95 اظهار نظر قطعی کرد، گفت: برخی کشورها که مسائل مختلف را درست کردند تا قیمت نفت را پایین نگه دارند در آتش این کار خود می سوزند و اکنون مایل به این هستند که این مسائل را جمع کنند و من فکر می کنم که بازار می داند قیمت های پایین نفت برای اقتصاد جهانی بد است و کسانی که به کاهش قیمت ها دامن زده اند خودشان هم از این مسئله زیان های بزرگی دیده اند.

وی ادامه داد: قیمت فعلی نفت با توجه به پارامترهای اقتصادی بازار می توانست در مرز 70 دلار مناسب باشد اما ما فعلا به کمتر از این رقم هم راضی هستیم.

زنگنه در خصوص تصمیم اوپک برای برگزاری هر گونه جلسه فوق العاده گفت: اوپک نمی تواند بدون موافقت ایران در این خصوص تصمیمی بگیرد.

وی افزود: صحبت هایی با شرکت جنرال الکتریک برای حضور در صنعت نفت ایران شده و همانطور که پیش از این نیز گفته بودم ما هیچ مشکل و محدودیتی برای همکاری با شرکت های امریکایی نداریم و اگر محدودیتی بوده از سمت کشور امریکا بوده و بازار ایران به روی تمامی شرکت هایی که بخواهند در یک فعالیت سالم اقتصادی مشارکت داشته باشند باز است.

زنگنه از امضای توافقنامه جدید با شرکت توتال برای مطالعه روند توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی خبر داد و گفت: قرار شد این شرکت مطالعاتی انجام دهد و در صورت نهایی شدن مطالعات و موافقت دو طرف، قراردادی برای همکاری در توسعه این میدان منعقد شود.

وی ادامه داد: توسعه آزادگان شمالی نیز در حال انجام است و برای فاز دوم این میدان نفتی با خود چینی ها مذاکراتی انجام شده و ما مشکلی برای همکاری شرکت های چینی در توسعه این میدان نداریم، اما چینی ها همکاری ها را در اینز مینه محدود کردند و ما نیز گفتیم خواستشان را در این زمینه اعلام کنند و ما مشکلی در این خصوص نداریم.

زنگنه با اشاره به اینکه وزیر روسیه به ایران خواهند آمند، گفت: در سفر وزیر انرژی روسیه به ایران ملاقاتی با یکدیگر خواهیم داشت و در خصوص مسائل مختلف صحبت خواهیم کرد.

وی افزود: در خصوص طرح فریز نفتی اگر از ایران درخواستی شد، نظر من این است که تا زمانی که ما به تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز برسیم کاری به ما نداشته باشید اما پس از آن همکاری خواهیم کرد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: در بهمن ماه سال جاری متوسط صادرات روزانه نفت ایران یک میلیون و 750 هزار بشکه در روز بوده که این رقم در اسفندماه به 2 میلیون بشکه خواهد رسید.

اخبار مرتبط

تبدیل وضعیت ایثارگری پیمانکاری در آینده نزدیک

زنگنه: نمی‌توانم درخواست‌های نفتی ایران در مهلت ۶۰ روز به اروپا را صریح بیان کنم

خسارت چشم‌گیر سیل به تأسیسات نفتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha