روحانی در سومین همایش ملی بزرگداشت روز "شهید":

شهیدان قدرت و سرمایه اجتماعی بزرگ کشور هستند

شهیدان قدرت و سرمایه اجتماعی بزرگ کشور هستند

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز شنبه در سومین همایش ملی بزرگداشت روز شهید گفت: امروز روز بسیار بزرگی برای ما است روزی که به نام شهید و شهیدان نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: شهیدی که درس ایثار و شهادت را از قرآنش، اهل بیت عصمت، خاندان رسالتش و از فرهنگ ایستادگی و مقاومت سرزمینش آموخته است.

رئیس جمهور تصریح کرد: شاید بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) اولین کسی که خط شهادت را برگزید بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه (س) بود. ایشان نه برای حفظ فدک که برای حفظ راه پیامبر اکرم (ص) و مسیر هدایت و برای گفتن سخن حق و برای احیای راه حیات و سعادت ایستاد و مقاومت کرد و سختی‌ها را به جان خرید و با اشک و آه و مظلومیتش را به گوش آن روز جهان اسلام و به گوش همه مسلمانان و آزادی‌خواهان در طول تاریخ رساند.

روحانی با اشاره به ایثار و شهادت امام حسین (ع) گفت: رزمندگان ما به یاد فرهنگ عاشورا به جبهه‌های غرب، میانی، شمالی و جنوب کشور رفتند و ایستادگی کردند، شب‌ها تا صبح در سنگرها پاسداری دادند و شب نبرد با زیارت عاشورا با دوستانشان وداع کردند و هیچ کس حال و روحیه بلند شهیدان را لمس نمی‌کند مگر در آن لحظات در آنجا حضور داشته باشند.

وی با اشاره به عملیات خیبر که در اسفندماه رخ داده است، گفت: 24 ساعت قبل از عملیات عده‌ای از رزمندگان می‌بایست با قایق‌های کوچک از لای نیزارها عبور می‌کردند و به محل عملیات می‌رسیدند. در آن لحظه رزمندگان بادوستانشان خداحافظی می‌کردند و برای شهادت می‌رفتند. ما متعجب بودیم آن حالت و روحیه، ایمان و اعتقاد را خداوند چگونه در انسان خلق می‌کند و این جز عشق به فاطمه (س) و فرزند برومندش حسین بن علی (ع) و ایمان به خدا و قیامت نبود.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه این کار بزرگ را خانواده‌ها شهدا آفریدند، تصریح کرد: این قدرت بزرگ را مادران، پدران، برادران، خواهران و همسران شهدا ایجاد کردند و رزمندگانی اینگونه تربیت کردند.

روحانی با بیان اینکه دنیایی از معنویت در خانواده‌های شهدا وجود دارد، گفت: اگر کسی خودش را در راه خدا فدا کرد جاودانه می‌ماند ما به ظاهر فکر می‌کنیم شهدا از میان رفته‌اند اما خداوند می‌فرماید شما اشتباه می‌کنید آنها نمرده‌اند و مرگی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه آخرت نتیجه کار این دنیا است، افزود: تنها گروهی که دنیایشان متوقف نمی‌شود شهدا هستند که این بالاترین مقامی است که خداوند برای آنها قرار داده است و مقام شهیدان لحظه به لحظه بالاتر می‌رود و این مقام و جایگاه را خداوند به آنهایی داده که عزیزترین سرمایه‌شان را در راه خدا دادند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایمان و جهاد را در راه خدا را با کارهای دیگر نباید یکی دانست، ادامه داد: شهیدان قدرت بزرگ، سرمایه اجتماعی بزرگ کشور هستند و به کشورشان و نظامشان و امامشان اعتماد کردند.

روحانی با بیان اینکه درس زندگی را باید از جانبازان و شهدا یاد گرفت ادامه داد: در جامعه ما چه خبر است، چرا به هم تهمت می‌زنیم، دروغ می‌گوییم و چرا فضای برادری و وحدت در جامعه بوجود نمی‌آوریم و فکر خود و حزب خود هستیم، چرا به فکر کشور نیستیم و به فکر عظمت کشور نیستیم این به این دلیل است که این دولت در این زمان یک کار بزرگی را خودش نه که ملت انجام داده‌اند و دولت در کنار آنها قرار گرفته است اما برخی با تنگ‌نظری عظمت ملت را نمی‌توانند ببینند.

وی ادامه داد: چرا می‌گوییم این حزب یا گروه پیروز شده همه ما برادر هستیم و عضو یک ملت که باید در هر کجا به ملت خدمت کنیم و باید درس ایثار را از خانواده‌های شهدا یاد بگیریم.

رئیس جمهور ادامه داد: انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، 22 بهمن و 17 شهریور برای این بود که ما می‌خواهیم در جامعه خود نور هدایت اسلام را ببینیم، انقلاب برای اخلاق و برادری و وحدت ملی بود و این بود که ادب خلق شود. انقلاب به معنای مطیع خداوند بودن است.

روحانی با انتقاد از برخی روزنامه‌ها گفت: برخی از روزنامه‌ها به فحش‌نامه تبدیل شده‌اند و زمانی که آن را باز می‌کنیم باید ببینیم که کجا و به چه کسی فحش داده‌اند؟ آیا این شد اسلام؟

وی تصریح کرد: شهیدان راه دین را به ما آموختند، راه ایثار و فداکاری را آموختند و راه حفاظت از کیان کشور را آموختند و آموختند که چگونه در کنار رهبری و مسئولان باشیم و با وحدت و یگانگی ایران پرافتخاری در منطقه و جهان بسازیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما همه یک هدف واحد را دنبال می‌کنیم و باید دنبال کنیم، شهدا گفتند اگر در کنار شما یک مسلمان دیگر در خطر نابودی بود و یا حرم اهل بیت در خطر بود از آنها حفاظت کنید. در اوایل حمله داعش به حرم ائمه در عراق گفتم که حرم ائمه خط قرمز ماست و کسی حق تجاوز به حرم ائمه را ندارد.

روحانی با بیان اینکه جوانان ما نشان دادند که از اسلام، کشور و حرم اهل بیت دفاع می‌کنند، گفت: ما به جوانان عزیزمان، به خانواده عزیز و بزرگوار شهدا افتخار می‌کنیم که در هر مقطعی که لازم باشد برای دفاع از اسلام و اهل بیت پا به رکاب هستند.

وی افزود: ما تابع دین هستیم و از رهبری، خاندان رسالت و خط خاندان رسالت حمایت می‌کنیم و به دنبال وحدت و اتحاد در جهان اسلام هستیم. ما برای هر کسی که برای این کشور خدمت کند در برابرش سر فرود می‌آوریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در این دولت همه تلاشمان بر این بود که با همه توان در خدمت خانواده شهدا باشیم و شرمنده آنها نشویم. ما تا آخر عمر بدهکار شهدا هستیم. ما قانونی که روی آن خاک می‌خورد را اجرایی کردیم و طبق گزارشات رسیده 80 درصد آن اجرایی شده است و هر چه توان داشته باشیم نسبت به خانواده شهدا انجام خواهیم داد و کوتاهی نمی‌کنیم.

اخبار مرتبط

قالیباف: اگر خود را وقف مردم کنیم بن‌بستی نخواهد ماند

ارمغان شهید سلیمانی عزت‌بخشی به امت اسلامی بود

انقلابی کسی است که در کنار شهدا گره از کار مردم باز کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha