تغییر کاربری و تخریب اراضی ملی تقریبا به صفر رسیده است

تغییر کاربری و تخریب اراضی ملی تقریبا به صفر رسیده است

به گزارش سراج24، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تسلیت مجدد ارتحال آیت الله طبسی گفت: مرحوم آیت الله طبسی از مجاهدان قبل از انقلاب و یار همیشگی حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری بودند و همواره بر حمایت از انقلاب و آرمان های آن تاکید داشتند و به آن عمل می کردند.

رئیس قوه قضاییه ترویج فرهنگ اسلامی و اهتمام و کوشش در راه گسترش و صدور فرهنگ انقلاب اسلامی از طریق تاسیس دانشگاه رضوی همچنین چاپ و انتشار کتاب های متعدد و بسیار مفید اسلامی و دینی را در کنار حرکت در مسیر اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط در امور سیاسی از ویژگی های بارز آیت الله طبسی برشمرد و افزود: آن مرحوم در جریان فتنه ۸۸ نیز صراحتا در برابر اهل فتنه موضع گیری و آنان را به راه حق دعوت کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه خدمت رسانی و پذیرایی از زوار بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) سعادت بزرگی است که نصیب ایشان شده بود ابراز امیدواری کرد: روح بلند این شخصیت مجاهد انقلابی با ارواح طیبه شهدا و اولیای الهی همنشین و رحمت و مغفرت الهی شامل حال ایشان شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به سخنان سال گذشته مقام معظم رهبری در روز ۱۷ اسفند درباره منابع طبیعی و محیط زیست و ضرورت توجه به آن گفت: در پی سخنان و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص جرم انگاری تخلفات محیط زیستی، تصرف و تغییر کاربری اراضی ملی و قلع و قمع تصرفات غیرقانونی و تعقیب قضایی متخلفان، بخشنامه ای به دادستان های سراسر کشور صادر و در آن تاکید شد که با هرگونه تصرف جدیدی باید به شدت برخورد شود و نسبت به تاسیسات قلع و قمع صورت گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: بر حسب گزارش های روسای کل دادگستری ها هم اکنون در بیشتر استان ها تصرف غیرقانونی و تغییر کاربری و تخریب مراتع و اراضی ملی تقریبا به صفر رسیده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه دستگاه قضایی هزینه های تصرف اراضی و ساخت و سازهای غیرقانونی اراضی و تخریب محیط زیست را برای متخلفان بسیار سنگین کرده است، گفت: البته در کنار برخوردهای قاطع با متخلفان، باید قانون منصفانه ای تصویب شود تا برای مقابله با تصرفات غیرقانونی ابتدا به  سراغ افراد محروم نرویم.

آیت الله آملی لاریجانی بر همکاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی به منظور پیشگیری از جرایم زیست محیطی پیش از قضایی شدن آن تاکید کرد و افزود: در کنار اقدامات اجرایی و قضایی باید دستگاه های مختلف ذی ربط از جمله سازمان محیط زیست، جهاد کشاورزی، صدا و سیما، وزارت ارشاد و وزارت آموزش و پرورش در کنار هم و به کمک هم به فرهنگ سازی در توجه دادن عموم مردم به ویژه کودکان و نوجوانان به لزوم حفظ محیط زیست و عدم تخریب آن اقدام نمایند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر ضرورت تبدیل مسئله حفظ محیط زیست به فرهنگی عمومی در کشور تصریح کرد: اگر موضوع حفظ محیط زیست و عدم تخریب جنگلها و منابع ملی و طبیعی با کمک همه دستگاه های حاکمیتی، مردم و نهادهای غیر دولتی به ارزشی پذیرفته شده در سطح جامعه تبدیل شود آنگاه می توانیم امیدوار باشیم که معضل تصرفات غیرقانونی منابع طبیعی و تغییر کاربری ها و تخریب محیط زیست در کشور رفع شود.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود قرار گرفتن نام حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی را «توطئه ای بزرگ در منطقه از سوی کشورهای غربی، صهیونیستی و برخی کشورهای عربی» توصیف کرد و با محکوم کردن این اقدام گفت: حزب الله لبنان و نیروی مقاومت در منطقه، در واقع جنبشی است که آبروی کشورهای اسلامی و عربی را در مقابل رژیم صهیونیستی خریده است.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: حزب الله لبنان کاری را که کشورهای عربی منطقه طی دو جنگ با رژیم صهیونیستی نتوانستند انجام دهند به خوبی انجام داد و دشمن صهیونیستی را مجبور به عقب نشینی کرد؛ با این حال اکنون این جنبش مقاومت اسلامی متهم به تروریسم شده است.

آیت الله آملی لاریجانی دلیل اقدام اخیر در تروریست خواندن حزب الله لبنان را شکست توطئه دشمنان در خلق گروه های تکفیری و داعش و به ثمر نرسیدن اهداف توطئه آمیز آنان دانست و گفت: در واقع برخی کشورهای اسلامی و عربی با حمایت خود از گروه های تکفیری و داعش آبرویی برای خود نگذاشتند و حال که می بینند این تحرکات غیر انسانی از ناحیه تمامی عقلای عالم محکوم شده و آنان مجبور به عقب نشینی شده اند به دنبال ترویست خواندن حزب الله هستند.

رئیس قوه قضاییه در پایان تصریح کرد: اطمینان داریم که جبهه مقاومت و حزب الله به خوبی و با صلابت راه خود را ادامه خواهند داد و حمایت جمهوری اسلامی ایران نیز از آنان قطعی است؛ ما آنان را برادران مجاهد خود می دانیم و مطمئنیم که فضاحت و خیانت روسای برخی کشورهای عربی در قبال جبهه مقاومت از دید امت مسلمان پنهان نخواهد ماند.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گزارشی از سفر هیئت حقوق بشری به اجلاس اخیر ژنو ارایه نمود و سپس بحث و بررسی درباره پیش نویس طرح اصلاح موادی از قانون مجازات اسلامی ادامه یافت و موادی از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.
 

اخبار مرتبط

سکوت مسئولان محیط زیست در زمین‌خواری ۲۳ هکتاری شمیرانات

آیت‌الله آملی‌لاریجانی: دولت، قوه قضاییه و نیروی انتظامی باید در مبارزه با گرانی همکاری کنند

فعلا در برابر هجمه‌های نامزدها در مناظرات سکوت می‌کنیم/ برخی نامزدها گویی اپوزیسیون نظام هستند و سیاه‌نمایی می‌کنند/ در مقابل هر اقدام علیه امنیت خواهیم ایستاد/ برخی برای اخذ چند رأی با مروجین ابتذال

0 نظر

ارسال نظر

capcha