سردار انصاری در پاسخ به خبرنگاران:

پاسخ‌های قائم مقام بنیاد شهید از اخراج مدیران تا تحت پوشش داشتن چهار پنجم شهدای مدافع حرم

پاسخ‌های قائم مقام بنیاد شهید از اخراج مدیران تا تحت پوشش داشتن چهار پنجم شهدای مدافع حرم

به گزارش سراج24، نشست خبری سردار محسن انصاری قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس ستاد بزرگداشت روز شهدا امروز 15 اسفندماه در سالن شهید رسول‌زاده برگزار شد. در این نشست قائم مقام بنیاد به سوالات خبرنگاران در موضوعات مختلف در رابطه با مشکلات جامعه ایثارگری نیز پاسخ داد.

اخراج و انفصال از خدمت میان مدیرانی که با ایثارگران برخورد بد داشته‌اند

سردار انصاری در پاسخ به خبرنگار تسنیم در مورد این سوال که«با توجه به تاکید رئیس بنیاد شهید در برخورد با مدیرانی که با ایثارگران رفتار بدی دارند، و با توجه به فراگیر بودن شکایت ایثارگران از این رفتارها و عدم پاسخگویی مدیران آیا گزارش یا آماری از برخورد با این نوع مدیران و کارکنان بنیاد شهید دارید؟ » گفت: هر سازمانی در کشور هیات‌های رسیدگی به تخلف‌های اداری دارند. ما هم در سازمانمان 5 شعبه هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری داریم. یکی از همین تخلف‌ها هم نحوه برخورد بد در پاسخگویی با ایثارگران است. اگر این نوع تخلفات گزارش شود حتما برخورد می‌کنیم. ما راهکار و راه چاره را در معرفی به هیات‌های تخلفات نمی بینیم. بلکه برای آموزش و برای فرهنگ سازی در فرهنگ پاسخگویی هم بین همکارانمان کار کرده‌ایم.

وی افزود: آمار و ارقام هم داریم و مثل همه دستگاه‌هایی که نحوه پاسخگوییشان به مشتریانشان خوب نیست یا تخلفات دیگری دارند به اداره تخلفات معرفی می‌شود، ما هم همین کار را می‌کنیم ولی جامعه هدف ما با جامعه هدف بقیه دستگاه‌ها متفاوتند و به تعبیر حضرت امام(ره) جامعه هدف ما افضل هستند و باید برترین ارتباط را هم درپاسخگویی به آن‌هاداشته باشیم. در طول سال تعدادی از افرادی که نحوه پاسخگوییشان خوب نیست به هیأت‌های تخلفات معرفی می‌شوند. در این زمینه اخراج و انفصال از خدمت هم داشته‌ایم ولی راهکار را در برخوردهای سلبی نمی‌بینیم باید آموزش و ایجاد فرهنگ مناسب پاسخگویی را جزو دستور کارمان قرار دهیم که بتوانیم این فرهنگ را بالا ببریم.

سیستم هاتف موظف است به نیابت از خانواده شهید مشکلات را پیگیری کند تا به نتیجه برسد

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری با این عنوان« آیا در جریان هستید خیلی از خانواده شهدا از بنیاد قطع امید کرده‌اند؟»، گفت: یکی از اهداف طرح سپاس حل مشکلات جامعه ایثارگری است هدف ما در این دیدارها فقط دیدار تکریم و احترام نیست بلکه در نظر داریم مشکلات آنها را شنیده و بررسی کنیم. اما از آنجایی که خیلی از مشکلات ایثارگران فقط در حوزه بنیاد شهید نیست، مدیران کل بنیاد به همراه فرماندار، استاندار یا نماینده ولی فقیه و یا امام جمعه شهرستان به دیدار این خانواده‌ها می‌روند تا همگی مشکلات آنها را شنیده و به آن رسیدگی کنند. سپس شرح وظایف در سیستم سجایا ثبت می‌شود و سیستم هاتف موظف است به نیابت از خانواده شهید مسائل را پیگیری کند تا به نتیجه برسد.

رئیس ستاد بزرگداشت روز شهدا افزود: با توجه به مراجعات و تماس‌هایی که با بنیاد شهید گرفته می‌شود این حرف که خانواده‌ها از ما قطع امید کرده‌اند صحیح نیست و شواهد و قراین متعددی بر رد این حرف داریم. ایثارگران مشکلات متعددی دارند که نمی‌توان برای همه آنها نسخه واحدی نوشت و حاضریم مورد به مورد وضعیت را بررسی کنیم.

سردار انصاری با اشاره به توان وام‌دهی بنیاد شهید گفت: سقف توان وام ما محدود است و چنانچه وامی تسویه نشود وام دیگری به فرد تعلق نمی‌گیرد اما حدود 8 درصد بیشتر از حد انتظار تا پایان سال تعلق گرفته است. در 20 سال گذشته 5 هزار میلیارد تومان صندوق ما به دو میلیون نفر وام داده است اما برای برقراری عدالت معتقدیم باید سقف این وام‌ها رعایت شود. در وام مسکن نیز ما برابر قانون فقط موظف به معرفی به بانک هستیم. در طول برنامه پنجم یکی از مشکلات جامعه ما بحث اشتغال بوده که در برنامه ششم نیز پاشنه آشیل دولت محسوب می‌شود. در طول برنامه پنجم 85 هزار نفر از ایثارگران را مشغول به کار کردیم با وجود اینکه روزی آمار بیکاران به 35 هزار نفر می‌رسید اما الآن حدود 51 هزار و 700 نفر جویای کار داریم. دانشجویانی که 25 درصد آنها در طول سال فارغ التحصیل می‌شوند نیاز به کار پیدا می‌کنند و این آمار رو به افزایش است.

مشکل اختلال در سرویس‌های ایاب و ذهاب خانواده شهدا برای بهشت زهرا مرتفع می‌شود

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در رابطه با پاسخگویی مدیران به رسانه‌ها درباره شبهات و موضوعات مطرح شده در جامعه ایثارگری گفت: در طی دو سالی که آقای شهیدی به بنیاد آمده یکی از رویکردها تعامل با رسانه‌ها بوده است من خودم شخصاً این تعامل را داریم و برخورد با رسانه‌ها هیچ وقت تهدیدی نبوده است. سرویس‌های ایاب و ذهاب در بهشت زهرا از سالهای دور برای خانواده شهدا برسر قبول مطهر شهدا درنظر گرفته شده بود که در مقطعی دچار اختلال شد به دلیل اینکه شهرداری و شرکت واحد سطح آن را کاهش داد. من خودم با آقای هاشمی در سازمان ترافیک و مسئولین شهرداری صحبت کردم. الآن هم وضعیت خیلی بهتر شده است.

رئیس ستاد بزرگداشت روز شهدا با اشاره به آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایثارگری گفت: با توجه به پژوهش‌ها و کار علمی که در بین جامعه ایثارگری انجام شده است من ادعا می‌کنم که آمار آسیب‌های اجتماعی در جامعه ایثارگری به مراتب کمتر از کل جامعه، کمتر از جامعه کارگری و کمتر از جامعه دانشجویی است. آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی، مواد مخدر و طلاق یک سوم مقدار نُرم جامعه است و این به دلیل فرهنگ موجود در این خانواده‌ها می‌باشد.

هر دو مدیر بنیاد شهید از هر دو دولت دستور همکاری با تیم تحقیق و تفحص مجلس را دادند/با دوستان بالاتر از همکاری معمولی، همکاری کردیم

سردار انصاری در پاسخ به سوالی در رابطه با بحث تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، گفت: در هر دوره اعلام کردیم که تحقیق و تفحص حق نمایندگان مجلس است من خودم رابط بنیاد شهید و آن گروه تفحص بودم. در واقع آقای زریبافان من را مسئول کرد تا بتوانیم کار نمایندگان را سهل کرده و دسترسی به آمار را به آنها بدهیم بعد که حجت الاسلام شهیدی امد فضا بازتر شد هرچند در دوره زریبافان هم بسته نبود. هردو مدیر به ما اعلام کردند باید همکاری شود. چون مصوبه قانون بود و نیاز به اجرای آن بود. ما با دوستان بالاتر از همکاری معمولی، همکاری کردیم. اعضای این گروه به واحدهای ستادی ما رفتند ما نیز مجموعه‌ای آماده کرده و مکتوب در اختیارشان گذاشتیم یک همکاری طرفینی خوبی بود. هرچه خواستند در اختیارشان قرار گرفت جمع بندی کردند و دنبال آن هستند که جمع بندی نهایی را عنوان کنند.

نحوه همکاری بنیاد شهید با مرکز ژنتیکی نور برای تشخیص هویت شهدای گمنام

وی با اشاره به همکاری با مرکز نور گفت: مرکز نور یا مرکز ژنتیکی سپاه پاسداران زیرنظر اداره ایثارگران سپاه فعالیت می‌کند ما با مرکز ایثارگران سپاه همکاری خوبی داریم. بغیر از بحث ژنتیک بحث احراز، صدور گواهی صورت سانحه و یا کمیسیون پزشکی سپاه از موضوعاتی است که سطح همکاری خوبی بین ما و ایثارگران سپاه برقرار کرده است. در موضوع ژنتیک خانواده شهدا نیز به ما گفتند این خانواده‌ها را معرفی کنید تا عملیات خونگیری و تعیین دی ان ای آنها انجام شود. در این رابطه معاونت بهداشت و درمان همکاری‌های مربوطه را انجام داد و برنامه ریزی شد تا خانواده‌هایی که در بانک ژنتیکی سابقه ندارند وقتی در پایش سلامت به صورت روتین سراغشان می‌روید نماینده‌ای هم از آن مرکز برای خونگیری به همراهشان برود و این مشکل نیز مرتفع شود.

کلیه شهدا و جانبازان مدافع حرم تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند/تا کنون به بیش از چهار پنجم مراجعین خدمات داده‌ایم

قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به سوالی در رابطه به احراز شهادت شهدای مدافع حرم، گفت: ما همواره جبهه مقاومت و جبهه مدافعین حرف را ادامه جبهه دفاع مقدس 8 سال می‌دانیم هیچ تبعیض و تفاوتی قائل نیستیم و معتقدیم اگر در جبهه مقاومت نمی‌جنگیدیم الآن بسیاری از شهرهای خود را از دست می‌دادیم. کلیه شهدای مدافع حرم و مجروحین مدافع حرم به عنوان جانباز تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند مگر اینکه سازمان‌های اعزام کننده صورت سانحه یا مشخصات کامل فرد را به ما نداده باشند. بیش از چهار پنجم مراجعین را تحت پوشش برده‌ایم و شروع به ارائه خدمات کرده‌ایم.

سردار انصاری با اشاره به بحث ساماندهی گلزارهای شهدا گفت: کلیه گلزارهای ما عموماً مربوط به دهه 60 هستند ان موقع بر اساس اصول مهندسی خاص کاری صورت نگرفته بود و الآن نیز به علل مختلفی دچار فرسودگی شدند. ما هدفمان این است که نگذاریم گلزار شهدا به عنوان گلزاری متروکه به حساب بیاید. اما این کار و ساماندهی آنها با رضایت خانواده‌ها انجام خواهد شد. 19 هزار گلزار شهید در کشور داریم که کار ساماندهی 12 هزار گلزار به اتمام رسیده و نزدیک به 500 گلزار در حال تکمیل شدن است و برای ما بقی نیز منتظر اعتباریم.

امیدواریم بخش اعظم معوقات ایثارگران در سال 91 در نیمه اول سال 95 پرداخت شود

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری با اشاره به پرداخت معوقات ایثارگران خاطرنشان کرد: معوقات ایثارگران تا پایان سال 90 را تصویه کردیم و در رابطه با معوقات سال 91 مقداری داده شده و امیدواریم بخش اعظم معوقات سال 91 را بتوانیم در نیمه اول سال 95 تأمین و پرداخت کنیم.

اخبار مرتبط

40 عنوان برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در زنجان برگزار می‌شود

نشست مشترک جبهه فرهنگی، اجتماعی انقلاب اسلامی تهران با مدیران رادیو تهران

هشتمین جلسه کمیته بانوان کنگره ملی شهدای استان قم برگزار شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha