تبعیض نژادی در آمریکا؛ معضل بزرگ اسکار

تبعیض نژادی در آمریکا؛ معضل بزرگ اسکار

به گزارش سراج24، شاید ناامید کننده ترین نتیجه اعلام نامزدهای اسکار 2016، عدم حضور حتی یک بازیگر رنگین پوست در میان 20 نامزد چهار شاخه بازیگری بود. اتفاقی که برای دومین سال پیاپی رخ داد و باز هم حاشیه های فراوانی را به سبب عدم تنوع نژادی به سمت آکادمی اسکار روانه کرد.

'مایکل.بی جردن' و 'تسا تامپسون' برای فیلم 'اعتقادنامه'، 'ادریس آلبا' و 'آبراهام آتا' برای بازی در فیلم 'جانوران بی سرزمین'، 'ویل اسمیت' بازیگر فیلم 'ضربه مغزی' و تیم بازیگران فیلم 'از کف خیابان های کمپتون'، همگی از گزینه های رنگین پوستی بودند که می توانستند در میان نامزدهای شاخه بازیگری نقش اصلی و مکمل مرد و زن جای داشته باشند اما باز هم 'اسکار سفید' دیگری رقم خورد تا مجددا انتقادها از آکادمی اسکار بالا بگیرد.
این اتفاق، با موج گسترده و بی سابقه تحریم از سوی اهالی هالیوود مواجه شد. 'اسپایک لی' کارگردان سیاهپوست آمریکایی نخستین کسی بود که تحریم مراسم اسکار را مطرح و به طور رسمی اعلام کرد که به دلیل عدم رعایت تنوع نژادی در اعلام اسامی نامزدهای اسکار، در این مراسم شرکت نمی کند.
حتی بازیگر و کارگردانی چون 'جرج کلونی' که تاکنون شش بار نامزد کسب جایزه اسکار شده نیز با معترضان همراه شد. او معتقد بود که اسکار مسیر اشتباهی را در پیش گرفته و حقوق رنگین پوست ها را پایمال می کند.
'مایکل مور'، مستندساز جنجالی نیز از دیگر تحریم کننده های مراسم اسکار امسال بود. وی اعلام کرد که در اعتراض به نژادپرستی موجود در هالیوود بالاخص مراسم اعطای جوایز اسکار، در مراسم امسال حضور نخواهد یافت.
مور معتقد است که تبعیض نژادی و جنسیتی، مشکل کل سیستم هالیوود است و اگر قرار است که این مشکل در اسکار برطرف شود، ابتدا باید کل سیستم هالیوود دست از تبعیض بردارد. 'جدا پینکت' بازیگر و همسر 'ویل اسمیت' نیز از تحریم کننده های این مراسم بود.
در شب اعلام برندگان جوایز اسکار، 'کریس راک' تمام وقت در مورد تبعیض نژادی سیاهپوست ها و همچنین آسیایی ها شوخی کرد.
'راک' سه کودک آسیایی را به عنوان نمایندگان شرکت مالی 'پرایس واتر هاوس کوپرز' به روی صحنه آورد و در مورد سخت کوشی و هوش بالای آسیایی ها شوخی کرد و گفت: این بچه ها بهترین و دقیق ترین و سخت کوش ترین نمایندگانی هستند که به روی صحنه آمدند.
وی ادامه داد: اگر کسی درمورد این شوخی ناراحت می شود با همان گوشی هایی که توسط این بچه ها ساخته شده، می تواند توییتی را نوشته و ارسال کند.
این مساله موجب ناراحتی بسیاری از حضار شد و عده زیادی این موضوع را یک تبعیض نژادی دیگر دانسته و ابراز نا امیدی کردند.
مراسم اسکار یکی از بزرگترین مراسم اهدای جوایز در جهان است و در بیش از 100 کشور جهان به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی پخش می شود. در اسکار عدالت به صورت کامل رعایت نشده و هرساله با اعتراض های نژاد پرستانه مواجه می شود. از گم شدن جایزه «هتی مک دانیل» گرفته تا نقش کم رنگ سیاهپوستان به عنوان نقش اول در فیلم های هالیوودی که به چند مورد اشاره می شود.
1- گم شدن جایزه اسکار 'هتی مک دانیل' بازیگر فیلم بر باد رفته. وی نخستین هنرپیشه سیاهپوستی بود که در سال 1940 توانست برنده جایزه اسکار شود. با توجه به قوانین تبعیض نژادی حاکم در منطقه جیم کرو، هیچ یک از ستاره های سیاه پوست فیلم برای شرکت در افتتاحیه یا حتی در برنامه های تبلیغاتی فیلم، اجازه حضور نیافتند. پس از اینکه مک دانیل جایزه اسکار را به خود اختصاص داد، نمی توانست جلوی اشک های خود را بگیرد اما پس از دریافت این جایزه، هنگام صرف شام، میز وی را از بقیه مهمان ها جدا کردند و از او پشت سالن، جایی جدا از سفید پوستان پذیرایی شد و در نهایت پس از اهدای جایزه اسکار توسط دانیل به یکی از دانشگاه های معتبر آمریکا، مجسمه اسکار در این محل مفقود شده و مشخص نیست که چه بلایی سر آن آمده است.
2- سیاهپوستان تقریبا هر سی سال یکبار برنده می شوند! نمودار تاریخی نشان می دهد که سیاهپوستان کمترین جوایز اسکار را به خود اختصاص داده اند. پس از مک دانیل، 'سیدنی پویتر' و 'ووپی گلدور' دومین و سومین سیاهپوستانی بودند که در فواصل زمانی سی ساله جوایز اسکار را به خود اختصاص دادند ولی این فاصله زیاد زمانی چه مفهومی می تواند داشته باشد.
3- نقش های برنده اکثرا کلیشه ای هستند. پس از برنده شدن مک دانیل در جایزه اسکار، بسیاری به این علت که آن نقش حکایت از یک زن سیاه پوست دارد که برای یک خانواده سلطنتی سفید پوست خدمت می کرد، دست به اعتراض زدند. سیاه پوستان همیشه در نقش های کلیشه ای یا نهایتا افراد مشهور جامعه معرفی می شوند و کمتر نقش های اصلی را ایفا می کنند.
در میان این قشر از جامعه آمریکا، بیش از 55 درصد نقش های برنده اسکار، کلیشه های نژادی بوده اند که اکثرا نقش برده داشته اند. بقیه نقش ها هم مربوط به افراد مشهور واقعی و فقط یک چهارم آن ها نقش اول بوده اند.
4- نقش های اصلی عمدتا سفید پوست هستند. بازیگران اقلیت و سیاهپوست همیشه به عنوان نقش های مکمل برنده بازی شده اند و کمترین اهمیت را در ایفای نقش های اصلی به آن ها داده اند. تاکنون 10 نفر از 14 برنده سیاهپوست اسکار در نقش های مکملی بوده اند که نقش اصلی آن فیلم ها سفید پوست بوده است.
5- در پایان باید گفت که هالیوود توسط سفید پوستان اشغال شده است. مطالعات زیادی در مورد وجود تبعیض نژادی در هالیوود انجام شده است که همه آن ها نشان می دهند، اکثر کارگردانان، بازیگران و تولید کنندگان فیلم های هالیوود توسط سفید پوستان تنظیم می شوند. حتی سال گذشته، 'اسپایک لی' نویسنده و کارگردان سیاه پوست در اعتراض به این موضوع در مراسم اسکار شرکت نکرد.
همزمان با برگزاری مراسم اهدای جوایز سینمایی اسکار در لس آنجلس، گروهی از معترضان به رهبری 'آل شارپتون' از رهبران سیاهپوست آمریکا با تجمع در نزدیکی محل برگزاری این مراسم، علیه این موضوع که تمامی نامزدهای اسکار امسال سفیدپوست هستند دست به تجمع اعتراضی زده و شعار 'هالیوود باید بهتر عمل کند' و 'شرم بر شما باد' سر دادند.
شارپتون در سخنانی گفت که اگر آکادمی علوم و فنون هنرهای سینمایی، بار دیگر تنها افراد سفیدپوست را نامزد دریافت جایزه کند، تظاهرات بزرگتری برگزار خواهد شد.
وی افزود: این آخرین شبی است که تمامی نامزدها سفیدپوست هستند.

اخبار مرتبط

شعر جدید افشین علا درباره عاقبت ترامپ

انتظارات غیرواقعی آمریکاییان از واکسن کرونا

آمریکا بدون رفع تحریم برگردد، برجام نیم‌بند هم از دست می رود

0 نظر

ارسال نظر

capcha