الدیار: حزب‌الله خط مشی خود را تغییر نمی‌دهد/ جنجال در نشست هیئت دولت

الدیار: حزب‌الله خط مشی خود را تغییر نمی‌دهد/ جنجال در نشست هیئت دولت

به گزارش سراج24، به نقل از الدیار لبنان، تصمیمات پی در پی عربستان علیه لبنان و حزب الله  که در فاصله زمانی کوتاهی اتخاذ شده است در صدر تحولات منطقه قرار گرفته و از دست و پا زدن ریاض برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی هایی حکایت دارد که به یک نقطه محدود نمانده بلکه از یک کشور به کشور دیگر منتقل شده است.

تاثیر تصمیمات اخیر عربستان بر تحولات سیاسی منطقه

تحولات سیاسی داخلی و خارجی تحت تاثیر تصمیم اخیر موضع شورای همکاری خلیج فارس و سپس نشست وزیران کشور عرب مبنی بر معرفی حزب الله به عنوان یک گروه تروریستی، تحولات سیاسی داخلی و عربی را تحت تاثیر قرار داد و حاکی از این است که این تصمیم از اجماع عربی برخوردار نیست.

به عبارت بهتر تونس نیز در مخالفت با این تصمیم به صف الجزائر و عراق پیوست به این معنی که وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که تصمیم وزیران کشور عرب در مورد حزب الله بیانگر موضع رسمی دولت تونس نیست.

مخالفت گسترده مردمی با تصمیم شورای همکاری

همچنین میزان محکومیت این تصمیم از سوی محافل مردمی عرب از جمله احزاب عربی و سازمان های فلسطینی در کرانه باختری و غزه قابل ملاحظه است.

در این میان تصمیم شورای همکاری خلیج فارس علیه حزب الله همچنان مورد استقبال مسئولان اسرائیلی و رسانه های آن است آن هم در حالی که این تصمیم پس از علنی شدن روابط عربستان با دشمن اسرائیلی و فاش شدن سفرهای متقابل بین مسئولان دو طرف اتخاذ شد.

تلاش برای منزوی کردن حزب الله

منابعی که پیگیر این تحولات هستند، اعلام کردند که این اقدامات در واقع در راستای تلاش برای منزوی کردن حزب الله از صحنه سیاسی لبنان و منطقه جا دارد به گونه ای که راهی که عربستان در پیش گرفته است شبیه جنگ تابستان 2006 علیه لبنان است که اسرائیل در آن به سختی شکست خورد و اکنون عربستان در صدد تکمیل آن برآمده است.

اما باید پرسید رهبران لبنان در برابر رخدادهایی که با چشم خود شاهد آن هستند، چه موضعی دارند؟ موضع روشن و شفاف متحدان حزب الله در قبال متهم شدن حزب به تروریست چگونه است؟ حال آنکه این  حزب  خاک لبنان را آزاد کرده و از شرافت لبنانی ها  حمایت کرد.

سوال دیگر اینکه متحدان حزب الله به تلاش هایی که هدف از آن این است که این حزب  بهای پیروزی بر اسرائیل را بپردازد، چگونه پاسخ خواهند داد ؟

حزب الله به راه خود ادامه خواهد داد

منابعی که روند تحولات کنونی را پیگیری می کنند تاکید دارند که حزب الله مقاوم بوده و باقی خواهد ماند و تمام اتهاماتی که به آن وارد شده است و قرار دادن آن در فهرست سازمان های تروریستی حتی یک لحظه برنامه و عملکرد آن را تغییر نخواهد داد.

ریاض مسئول شدت وضعیت موجود است

این در حالی است که شکست ها و ناکامی های عربستان از یک منطقه به منطقه ای دیگر منتقل شده و به یک کشور خلاصه نمی شود و به فلسطین نیز خدمتی نکرده است جز طرح های ابتکاری برای حل و فصل آن هم در راستای منافع اسرائیل، از همین رو مسئولیت شدت مواضع موجود برعهده ریاض است.

بحث و جدل داغ در نشست هیئت دولت لبنان

در این میان نشست این هفته هیئت دولت لبنان نیز تحت تاثیر تصمیم عربستان مبنی بر قرار دادن حزب الله در فهرست گروههای تروریستی شاهد بحث و جدل های داغی بود.

در این جلسه حسین الحاج  حسن وزیر صنایع به تفاوت مواضع جبران باسیل در نشست وزیران خارجه عرب و موضع نهاد المشنوق در نشست وزیران کشور عرب اشاره کرده و گفت پس از اظهارات باسیل در مخالفت با عربستان، برخی زمین را به آسمان رساندند اما بدون سر و صدا از کنار  مواضع المشنوق گذشتند.

وی با بیان اینکه کشورهای عرب خلیج فارس به موازات اسرائیل قرار گرفته اند، تاکید کرد که ایران هیچ اشتباهی مرتکب نشده است بلکه از عرب ها و فلسطین دفاع کرده است.

در این میان سجعان قزی وزیر کار لبنان با انتقاد از صحبت های حسین الحاج حسن گفت این اظهارات به ضرر لبنانی ها در خلیج فارس تمام می شود.

وی در عین حال از حزب الله دفاع کرده و گفت که شورای همکاری خلیج فارس در تصمیم گیری های مورد نظر خود آزاد است اما این برای دیگران تعهدی ایجاد نمی کند، حزب الله با ما جزئی از دولت است و اگر آن را تروریست بدانیم باید استعفا کند یا اینکه ما استعفا دهیم.

الیس شبطینی از دیگران وزیران لبنانی نیز این سوال را مطرح کرد که آیا منطقی است که به فرزندان کشور خود ناسزا بگوییم؟ به کجا می روید؟

اما بیشتر وزیران جریان 14 مارس بر حفظ بهترین روابط با عربستان تاکید و نقش آن را مورد ستایش قرار دادند.

اعضای این جریان خودداری از شدت مواضع را خواستار شده و گفتند نباید با این کار اوضاع لبنانی ها را تحت تاثیر قرار دهیم.

آنان حزب الله  را مسئول وضعیتی دانستند  که با کشورهای عرب خلیج فارس پیش آمده است.

نکته قابل ملاحظه اینکه این عبارت الحاج حسن مبنی بر اینکه عرب های خلیج فارس به موازات اسرائیل قرار گرفته اند از صورت جلسه این نشست حذف شد.

اخبار مرتبط

به‌دنبال خلع سلاح حزب‌الله نیستیم

روایت اسرائیل از کشتی‌های انتحاری حزب‌الله

واکنش روسیه به درخواست سعودی برای حذف «حزب‌الله»

0 نظر

ارسال نظر

capcha