ریه تنفسی تهران زخمی است/چالش باز پس گیری اراضی سرخه حصار با 3000 هزار مالک

ریه تنفسی تهران زخمی است/چالش باز پس گیری اراضی سرخه حصار با 3000 هزار مالک

به گزارش سراج24،پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری،مبنی بر آزادسازی اراضی شمالی و شرقی تهران و محدوده سرخ حصار،نشست های ویژه ای در راستای تحقق این امر میان مسئولان دستگاه های ذیربط اعم از محیط زیست،منابع طبیعی و آبخیزداری،سازمان بازرسی کل کشور،وزارت راه و شهرسازی و...برگزار شد و مقرر است پیرو فرمایشات معظم له،موضوع آزادی سازی اراضی مورد اشاره از طریق دریافت عوض زمین یا خانه پیگیری و محقق شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور چندی پیش ضمن ابراز تاسف از ساخت و سازهای صورت گرفته در سرخه حصار،عنوان کرد:آگاه سازی و اطلاع رسانی به ساکنان مناطق تصرف شده مبنی بر اینکه تنها راه کار موجود، دریافت زمین یا خانه ما به ازای اراضی تملک شده است، امری اجتناب ناپذیر و ضروری محسوب می شود.

ابتکار معتقد است استفاده از قانون ماده 9(تملک اراضی)برای رد تصاحب این اراضی از اقدامات بسیار سازنده سازمان محیط زیست در این راستا به شمار می رود، اما علیرغم آگهی رسمی سازمان،در روزنامه رسمی کشور و تاکید بر عدم مجوز ساخت و ساز و لزوم دریافت معوض(عوض زمین یا خانه)،دادگاه با صدور رای باطل برای درخواست سازمان،کار را با دشواری های بسیاری مواجه ساخته است.

** از افزایش 3 هزار نفری اعضای تعاونی تا دشواری های مذاکره

فرهاد دبیری،معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش عنوان کرد: :تعداد اعضای تعاونی 750  تن بود که با اقدام غیرقانونی یکی از اعضای آن،میزان مذکور به 3 هزار نفر افزایش پیدا کرد و این امر در حال حاضر مذاکره رابا دشواری ها و پیچیدگی های خاص به خود همراه ساخته است.

یکی از موارد حائز اهمیت برای آزادسازی اراضی سرخه حصار واگذاری عوض زمین یا خانه به مالکان اراضی تملک شده در سرخه حصار است که محمد هادی حیدرزاده مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست استان تهران در این خصوص معتقد است که پیرو آخرین مصوبه دولت در این زمینه،وزارت راه و شهرسازی متولی ومسئول اصلی ارائه و واگذاری زمین یا ملک معوض به اعضای تعاونی مورد اشاره است.

وی با قول مساعد نسبت به همکاری لازم سازمان محیط زیست با ارگان ها و دستگاه های ذیربط می گوید:پردیس یکی از محدوده ها و مناطق پیشنهادی برای پرداختن زمین یا مسکن معوض به شمار می رود اما لازم است قبل از پرداخت معوض ها،تخلفات متعدد شکل گرفته در تعاونی هایی همچون زیتون،مورد بررسی قرار گیرد.

حیدرزاده از تعداد و کثرت ذینفعان در این پروژه به عنوان چالشی عمده یاد می کند.

**از آزاد سازی 1 هزار هکتار از اراضی تا ممنوعیت صدور مجوز انشعابات

پیروز حناچی،معاون وزیر راه و شهرسازی نیز چندی پیش از شناسایی 33 تعاونی مسکن متخلف در محدوده های شمالی و شرقی تهران خبر داده بود.

پیرو اظهارات وی،قریب به یک هزار هکتار از اراضی متصرف شده باید آزاد سازی شود و به عقیده او اصلی ترین چالش در این حوزه،مشمول برقراری توافق با کلیه اعضای تعاونی ها برای دریافت زمین و مسکن معوض می شود.

در حال حاضر برای جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر حریم منطقه مذکور، صدور مجوز برای ایجاد انشعابات در عرصه مورد اشاره ممنوع شده ،اما بدون تردید دستگاه های متولی راهی طول و دراز در پیش دارند،مسیری دشوار که از گردنه توافق با 3 هزار نفر از مالکان عبور کند.

بدون شک جلب توافق تمامی نفرات و مالکین با پیچیدگی های خاص به خود روبرو است،و لازمه چنین امری اطلاع رسانی و آگاه سازی هرچه بیشتر است،امری که باید در حال حاضر بصورت جدی کلید بخورد و بطور یقین در چنین شرایطی ضریب همکاری و همیاری مالکان برای دریافت زمین یا منزل مسکونی در نقطه ای دیگر از این خطه پهناور(استان تهران)بیش از پیش تقویت خواهد شد و در هموار شدن مسیر برای حصول نتیجه با تسریع زمانی هر چه بیشتر بی تاثیر نخواهد بود.

اما با همه دشواری های موجود آزاد سازی اراضی سرخه حصار امری نوید بخش است،امری که بطور یقین با نگاه ژرف و بلند نگری ،مقام معظم رهبری و رهنمود های حکیمانه ایشان کلید خورد،در غیر اینصورت نابودی منابع طبیعی در سرخه حصار دور از ذهن نبود،آنچنان که در بسیاری از نقاط این مرز و بوم این واقعه تلخ به طرق مختلف واقع شد و تلخی ناخوشایندی را بر کام محیط زیست و منابع طبیعی نشاند.

اخبار مرتبط

برخورد سیاسی با برنامه‌های علمی در یک دوره‌/ پیگیری اصلاح میان‌گذر دریاچه ارومیه توسط وزارت راه

«ابتکار تازه» در توسل به دروغ برای پرآب نشان دادن تالاب هامون

(تصاویر) اعتراض به سخنان ابتکار در حضور روحانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha