رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست:

علت مشکلات عسلویه کم توجهی به استانداردهاست

علت مشکلات عسلویه کم توجهی به استانداردهاست

به گزارش سراج24 به نقل از محیط زیست، معصومه ابتکار در ششمین همایش ملی مهندسی ایمنی و مدیریت (HSE) در دانشگاه شریف،اظهار داشت:دولت در ادامه گام‌های مهمی که برای حفظ و بهبود محیط زیست در کشور برداشت با مصوبه شورای عالی محیط زیست تشکیل دفاتر HSE برای تمام دستگاه‌های دولتی را الزامی کرد.

وی افزود: البته پیش از این اقدام بخش‌هایی از جمله وزارت نفت با تشکیل دفاتری خاص در این زمینه اقدامات موثری داشته اما این مصوبه منجر به شکل‌گیری دفاتر HSE در سایر دستگاه‌ها شده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن تقدیر از حرکت دانشگاه شریف برای پیشگامی در شکل دهی علمی به موضوع HSE گفت: نگاه علمی و کاربردی به این موضوع به واسطه چالش‌های زیاد کشور در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ابتکار با بیان اینکه کمتر مجموعه‌ای در ایران به صورت کاملا استاندارد فعالیت می کند، گفت: مشکلات زیادی که امروز در عسلویه در زمینه فلرینگ، پالایشگاه‌ها و آلودگی‌های زیاد ناشی از آنها مواجهیم به علت کم توجهی به استانداردها و شاخص‌های پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست است.

وی با تأکید بر این‌که وزارت نفت در دو سال اخیر گام‌های جدی در حوزه محیط زیست برداشته است گفت: از مهم‌ترین اقدامات این وزارت‌خانه تولید و توزیع بنزین استاندارد در کشور، تولید کاتالیست پیشرفته برای پالایش و تولید بنزین یورو4 در پالایشگاه اصفهان با استفاده از تخصص و توان علمی داخلی کشور و حذف بنزین آلوده بوده است؛ با وجود تمام این اقدامات همچنان شاهد عقب ماندگی‌های زیادی در اجرای کامل نظام HSE در کشور هستیم.

**دانشگاه‌ها در اجرای مدیریت سبز پیشقدم شوند
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه با تأکید بر لزوم اجرای مدیریت سبز در دستگاه‌های مختلف دولتی، عمومی و دانشگاه‌ها ابراز امیدواری کرد: دستورالعمل ماده 190 قانون برنامه توسعه که همان مدیریت سبز است در دانشگاه‌ها و با همکاری انجمن‌های علمی دانشجویی فعال به عنوان الگو و نمونه‌ای برای سایر بخش‌های کشور اجرایی شود؛ دولت نیز عزمی جدی در اجرای مدیریت سبز دارد و در همین زمینه کارنامه مدیریت سبز دستگاه‌های دولتی به آن‌ها ارایه شده است.

ابتکار ضمن تأکید بر اهمیت اقتصاد سبز و رشد سبز گفت: بدون ارتقای استانداردها در کشور رشد سبز که ارزش افزوده و اشتغال به آنها بسته است محقق نخواهد شد؛ دوران دیدگاه سنتی که رشد و توسعه را ملازم با تخریب محیط زیست می‌دانست به پایان رسیده است؛ امروزه توسعه و رشدی که بهبود و حفظ محیط زیست را تهدید کند پذیرفتنی نیست.

وی ضمن تأکید بر ضرورت بهره‌مندی از مهندسی ایمنی و HSE برای توسعه و پیشرفت کشور، تصریح کرد: استفاده از فرآیندهای HSE به حرکت کشور در مسیر رشد سبز کمک خواهد کرد؛ به دلیل غفلت از مهندسی ایمنی و HSE است که امروز در کمتر نقطه ای از کشور شاهد فعالیت پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها هستیم و در کنار آن از آسمان آبی هم برخورداریم.

**فناوری‌های سبز زمینه‌ای نوین برای رشد و سرمایه‌گذاری اقتصادی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست فناوری‌های سبز را زمینه‌ای نوین برای رشد و سرمایه‌گذاری اقتصادی دانست و گفت:از این رو پانزدهمین نمایشگاه محیط زیست ایران که افتتاح شد با تأکید بر مشارکت و فناوری‌های نوین محیط زیست در زمینه‌هایی همچون مدیریت انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ایِ، مدیریت پسماند و تصفیه پساب با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی آغاز شد.

ابتکار تأکید کرد: فناوری‌های سبز ابزاری مهم برای رشد اقتصادی سبز در ایران بدون تخریب و آلودگی محیط زیست هستند که در این زمینه ظرفیت‌های ملی خوبی همچون وضعیت علمی دانشگاه‌ها وجود دارد.

وی  با تأکید بر اینکه دستیابی به توسعه، رشد اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال به ویژه در دوران پساتحریم از ضروریات است گفت: اما این استقبال از رشد و سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال جدید نباید بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی باشد؛ این موضوع همزمان منجر به رشد مشاغل سبز و سرمایه‌گذاری برای بهبود محیط زیست نیز خواهد شد.

**محیط زیست در کنار امنیت و صلح جهانی در صدر مسائل جهانی

ابتکار با اشاره به اینکه محیط زیست در کنار امنیت و صلح جهانی در صدر مسائل مورد توجه جهانی قرار دارد، افزود: سال 2015 به دلیل توجه جهانی به دو موضوع توسعه پایدار و تغییرات آب و هوایی و اتخاذ تصمیم‌های جدید در این دو حوزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اهمیت سال 2015 به دلیل نهایی شدن اهداف توسعه پایدار، گفت: مجامع جهانی همزمان با پایان سال 2015 اهدافی جدید با محوریت توسعه پایدار (تلفیق سه مفهوم اقتصاد، اجتماع و محیط زیست) را جایگزین اهداف هزاره کردند که 17 هدف آن در مجمع عمومی سازمان ملل نهایی و تصویب شد.

ابتکار افزود: یکی از محورهای سفر رئیس‌جمهور به نیویورک حضور در کنار سران سایر کشورها برای تصویب همین اهداف بود و در همین راستا سخنرانی نیز از طرف رئیس دولت یازدهم انجام شد.

وی با بیان اینکه موضوع گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی، تقریباً مهم‌ترین بحث جهانی است، افزود: تمام شواهد و اطلاعات علمی جهان حاکی از این است که مسئله گرم شدن زمین بسیار جدی است و از همین رو نشست تغییرات آب و هوا پاریس برای تصمیم‌گیری جهانی در این خصوص بود که البته ایران به اذعان بسیاری از کارشناسان خارجی همچون مسئولان مرتبط با موضوع در فرانسه، فنلاند و اتریش نقش کلیدی، مهم و تأثیرگذاری در به ثمر رسیدن این مذاکرات داشت.

**اثرات منفی تغییرات اقلیم یک تهدید جهانی است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بی نظیر خواندن توافق آب و هوایی پاریس و پذیرش مسئولیت جهانی از سوی تمامی کشورها برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، مقابله با افزایش اثرات دما و تغییرات اقلیم، اظهار کرد: تأثیر منفی افزایش دما و تغییرات اقلیم اکنون برای همه کشورها یک تهدید روشن و واضح است و از همین رو کشورهای مختلف با ارائه برنامه مشارکت ملی خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نشان دادند عزمی جهانی برای حل این چالش وجود دارد.

ابتکار افزود: برنامه مشارکت ملی ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز با همکاری بین بخشی تمامی دستگاه‌های مرتبط و اعلام سهم هر بخش در کاهش انتشار به صورت 4 درصد غیرمشروط و 8 درصد مشروط به رفع کامل تحریم‌ها در کنفرانس تغییرات آب و هوا پاریس ارائه شد.

وی تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این حوزه انطباق برنامه‌ریزی‌های ملی برای افزایش سازگاری در مقابل تغییرات آب و هوایی و کاهش آسیب‌هاست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر اینکه تغییرات آب و هوایی و تأثیرات منفی آن از جمله مهم‌ترین بحران‌های کنونی جهان است، تصریح کرد: موضوع تغییرات آب و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برای جهان و ایران برخوردار است و خشک شدن و تخریب اکوسیستم مهم تالابی، تهدید تنوع زیستی جانوری و گیاهی، تخریب و آتش‌سوزی جنگل‌ها بر اثر افزایش دما و خشکسالی متأثر از همین تغییرات آب و هوایی است.

ابتکار ادامه داد: تغییر اقلیم در حال رخ دادن است و آثار و عوارض زیادی مانند آب شدن یخچال‌ها، تغییر جریان اقیانوس‌ها، خشکسالی‌ها و بالا آمدن سطح دریاها را به دنبال دارد.

**عبور از ظرفیت زیستی زمین؛ نگرانی جهانی

وی عبور از ظرفیت زیستی زمین را یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و اظهار کرد: دانشمندان معتقدند در بحث تغییرات آب و هوایی، سیستم جهانی در حال گذار از این ظرفیت زیستی و نزدیک شدن به نقطه شکست است و از همین رو خواستار اعمال قوانین سختیگرانه‌تر برای دولت‌ها به منظور جلوگیری از این اتفاق هستند.

ابتکار گفت: اگر ایران بخواهد به سمت توسعه پایدار حرکت کند، باید به شکنندگی زیستی و توان اکولوژیک زمین توجه کند، کره زمین اکنون 6 ماه نسبت به بازتوانی خود عقب است؛ یعنی به ازای هر یک سال زندگی بشر برای بازسازی به یک سال و نیم زمان نیاز دارد.

وی با بیان این‌که مقام معظم رهبری با بینش دقیق و روشن خود، چارچوب و خط مشی توسعه پایدار ایران را اعلام کردند، خاطرنشان کرد: ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست نظام در 15 محور توسط مقام معظم رهبری یکی از مهم‌ترین اتفاقات در این حوزه بود زیرا به عنوان خط مشی کشور در حوزه محیط زیست خواهد بود که برنامه‌ها و سیاست‌ها باید بر اساس آن تدوین شود.

ابتکار با اشاره به دستور کارهای بین المللی در حوزه محیط زیست گفت: همگامی با جامعه جهانی و اهداف توسعه پایدار از جمله این دستور کارهاست و این اهداف با 15 محور سیاست‌های کلی از سوی مقام معظم رهبری و برنامه توسعه کشور همخوانی دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد سبز، اقتصاد و صنعت کم کربن، کاهش آلودگی‌ها، بهینه سازی مصرف انرژی، فرهنگ‌سازی، دستیابی به فنآوری‌های سبز برای تحقق اهداف، برخورداری از پژوهش‌های کاربردی در حوزه محیط زیست، نظارت، کنترل و پایش، همچنین مشارکت و همکاری مردم و تمام جامعه برای حفظ محیط زیست را مهم‌ترین خطوط ترسیمی برای حرکت سه قوه در مسیر حفظ محیط زیست دانست.

ابتکار افزود: دولت  به رغم مشکلات متعدد همواره یکی از مهم‌ترین اولویت‌های خود را به موضوع محیط زیست اختصاص داده تا جایی که اقتصاد سبز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت یازدهم است و این به معنی آن است که باید چرخشی جدی در برنامه‌های اقتصادی کشور رخ دهد و ضروری است تا برای عبور از بحران‌ها و چالش‌های کنونی محیط زیست ایران، به سمت توسعه پایدار گام برداریم.

وی ادامه داد: نقشه ذهنی که علمی و دانش پایه باشد می‌تواند منجر به ترسیم نقشه راهی شود که با آسیب‌ها مقابله می‌کند و مانع گسترش آن‌ها می‌شود؛ از این رو دانشگاه‌های می‌توانند نقشی مهم در ترسیم نقشه اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب داشته باشند؛ پیشنهاد می‌کنیم دانشگاه‌ها در زمینه عملیاتی شدن برای انطباق و سازگاری، همچنین کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به دولت کمک کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین تأکید کرد: رشد اقتصادی ایران به ویژه در دوران پساتحریم باید در مسیر رشد سبز قرار گیرد و از منحنی آلودگی و تخریب جدا شود.

اخبار مرتبط

دلیل گرانی سیب زمینی چیست!؟

عدم صحت ترازو‌ها اختلاف مالی ۹ هزار میلیارد تومانی در یکسال ایجاد می‌کند

افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

0 نظر

ارسال نظر

capcha