امین تارخ بازیگر سینما و تلویزیون در گفتگو با «سراج 24»:

جوانان برای فعالیت‌های فرهنگی از مسئولان قطع امید کردند/شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برای دستگاه‌های فرهنگی برنامه‌ریزی کند/شورای عالی سینما کارکرد دکوری داشت

جوانان برای فعالیت‌های فرهنگی از مسئولان قطع امید کردند/شورای عالی انقلاب فرهنگی باید برای دستگاه‌های فرهنگی برنامه‌ریزی کند/شورای عالی سینما کارکرد دکوری داشت

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: در روزهایی که اخبار سرخوشانه انتخابات با رنگ هایی به ظاهر خوشرنگ خود را نمایانده و اسباب سیاست ورزی بر رخسار فرهنگ سایه افکنده است، نیاز به تاملی عمیق بر جریان فرهنگی امروزی است که ظواهر جای اندیشه ورزی را گرفته است و از این رو باید به کالبدشکافی وضعیت فرهنگ و هنر در بستری عقلایی دست زد و چه کسی صاحب نظرتر از امین تارخ که سال ها در سینما و سریال با آثاری ماندگار چون «دلشدگان» و «مادر» و سریال «بوعلی سینا» و «معصومیت هزار چهره» بر خاطر مخاطبان نقش بسته است و سال ها با مجموعه های تلویزیونی مناسبتی و معناگرایانه ای چون «جراحت» در سفره افطار مردم جای گرفته است. این بازیگر پیشکسوت که روز گذشته نشان درجه یک هنری را دریافت کرده است، در خصوص اهمیت این جایزه در برابر نقصان های موجود در بخش های مختلف فرهنگی و هنری گفت: «این جایزه اگر چه مهم است اما وقتی مایه خوشحالی می شود که در زمینه های مختلف فرهنگ و هنر این مملکت و در بخش های مختلفی مانند سینما و تئاتر تحولی رخ دهد تا اثرات آن را همه مردم دریافت کنند. در واقع این نشان درجه یک هنری واقعا باید به شکلی جمعی به همه اهالی هنر تعلق بگیرد و این در صورتی است که امکانات مناسب توسط دولت فراهم شود.»

بازیگر فیلم های «پاییزان» و «سارا» در پاسخ به این که دلایل عدم توجه مسئولان فرهنگ و هنر در این سال ها چه می باشد، گفت: «ببینید، اعطای جایزه در واقع دلگرمی کوچکی برای هنرمندان می باشد و وقتی که من به عنوان یکی از افرادی که نشان هنری گرفتم به طور عمیقی فکر می کنم می بینم چه وضعیت نامطلوبی وجود دارد که جوان هنرمند ما یک زیرزمینی که شاید متعلق به پدربزرگش باشد را با زحمت تبدیل به سالنی برای اجرای اثرش می کند! تا خود را نشان دهد و در این شرایط دشوار با همه وجود به دنبال فعالیت هنری است. این جوان با استعداد با این کارش در واقع از هرگونه حمایت مسئولان فرهنگی قطع امید کرده است. در این باره چندی پیش یک زوج جوانی از من دعوت کردند و هنگامی که رفتم دیدم با چه شرایطی در بخشی از تئاتر شهر دارند کار می کنند و این نوع اقدامات بسیار ارزشمندتر از انواع جایزه های دریافتی است.»

امین تارخ با تاسف از فقدان امکانات لازم در زمینه های سینما، تئاتر و موسیقی گفت: « ما به شدت از کمبود امکانات در رنج هستیم و برای نمونه تنها یک سالن کنسرت در کشور با نام رودکی داریم، در حالی که تنها در شهری مانند پاریس 361 سالن مختص موسیقی وجود دارد یا این که در سراسر کشورمان تنها در حدود 70 سالن نیم بند! تئاتر داریم و در صورتی که شهر لندن در حدود 370 سالن تئاتر دارد و باز هم می توان از این مثال ها زد که نشان دهنده عدم توجه و کارایی نهادهای فرهنگی و وزارت ارشاد در کشور ما است. به هر حال من امیدوارم که شرایط بهتری برای فرهنگ و هنر کشورمان پیش بیاید و در این سال ها خود جوانان دارند عدم توجه مسئولان را با همت خود جبران می کنند.»

 بازیگر سریال «سربداران» در پاسخ به چرایی فقدان ساختار مدیریتی نزد مسئولان دولتی فرهنگ افزود: « ببینید، سیستم فرهنگی حساب شده ای در کشور وجود ندارد و هر کسی به دنبال موقعیت مدیریتی خود است و تداوم ساختاری در بخش فرهنگ و هنر پیدا نمی شود. خدمت تان عرض کنم که روزی مرا برای افتتاح یک سالن در خیابان شریعتی دعوت کردند و تا آن زمان برای ساخت نیمه کاره آن مجموعه هنری در حدود میلیاردها تومان هزینه شده بود و در آن معماری عجیب و غریب انواع امکانات را در نظر گرفته بودند و این مساله برایم خیلی تعجب آور بود که چگونه می شود کل بودجه ما را که چندان زیاد نیست، خرج ساخت یک سالن کنند که هنوز به بهره برداری نرسیده است! می دانید، این همه پول خرج سالنی می شود که کارایی چندانی ندارد، در صورتی مکه با آن مبلغ می شد چند سالن در سطح شهر ساخت و این ها نشان هنده عدم مدیریت و فقدان برنامه ریزی مهندسی شده نزد مسئولان است و به این دلیل پول های بیت المال در بخش فرهنگی به راحتی حرام می شود!»

وی درباره نقش شورای انقلاب فرهنگی برای سیاستگذاری با ثبات در عرصه فرهنگی نیز اظهار داشت: «باید از راس شورای انقلاب فرهنگی این برنامه ریزی صورت گیرد تا نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و زیرمجموعه هایش تا به شکلی هماهنگ درآید. شورای انقلاب فرهنگی در این زمینه باید دلسوزی لازم را داشته باشد. در این سال ها برایمان شورای عالی سینما تشکیل شد که تنها کارکرد دکوری داشت و بعد هم به نوعی با استعفای اعضای آن به نوعی متلاشی شد! چرا که آن افراد می دانستند که هیچ عملکردی از خود نشان ندادند و این کار در توان آن ها نبود!»

امین تارخ در پاسخ به این که دلیل ناتوانی دولت در حل معضلات فرهنگی چیست، با صراحت بیان داشت: «دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخش های دیگر مانند شورای انقلاب فرهنگی و حوزه هنری نیازمند برنامه ریزی مداوم و معقولانه ای می باشند وگرنه کارایی لازم را نخواهند داشت. نباید منتظر اشخاصی بود تا در راس دولت قرار بگیرند، بلکه باید نوعی ساختارسازی کرد تا با روی کارآمدن هر دولتی همچنان شرایط باثباتی برای بخش های فرهنگی کشور وجود داشته باشد و دیگر با هر نوع تغییری، وضعیت متفاوتی رخ ندهد. در واقع حرف برای گفتن بسیار است و بیش از این ما را با بیان گفته هایی انتقادی دچار مشکل نکنید!»  

اخبار مرتبط

سید صادق موسوی مدیرکل دفتر امور جشنواره‌های سازمان سینمایی شد

تمام توانم را برای «منصور» گذاشتم/سعی کردم خود تیمسار باشم

محمد خراسانی زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha