ابتکار در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست:

نجات دریاچه ارومیه موضوعی جهانی است

نجات دریاچه ارومیه موضوعی جهانی است

به گزارش سراج24، معصومه ابتکار در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست که امروز دوشنبه در نمایشگاه بین‌المللی تهران انجام گرفت، این مطلب را بیان کرد و افزود: همکاری‌های زیست محیطی موضوع‌هایی بین‌المللی است و همه کشورها به آن اهمیت می‌دهند و برای ما نیز بحت توجه به محیط زیست رویکرد بین‌المللی دارد. به عنوان نمونه نجات دریاچه ارومیه یک بحث جهانی است.

وی ادامه داد: امروز کشورهای مختلف نگاهشان به محیط زیست تنها برمبنای منافع اقتصادی نیست بلکه منافع انسانی و بشری نیز حائز اهمیت است و تمام کسانی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند تنها سرنشینان یک کشتی هستند.

ابتکار تصریح کرد: امروز همه کشورها به این اشتراک دست یافتند که محیط زیست و حفظ آن با فناوری‌های جدید، سرمایه‌گذاری نوین، نوع‌آوری، اصلاح رویکردهای غلط، و فرصت‌آفرینی جدید حائز اهمیت است و ما نیز باید این فرصت‌های تازه را قدر بدانیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه به موضوع اقتصاد سبز اشاره کرد و افزود: این مهم یکی از برنامه‌های دولت یازدهم بود چرا که رئیس جمهوری توجه به مسائل اقتصادی با لحاظ کردن ملاحظات زیست‌محیطی را حائز اهمیت می‌داند و البته در سیاست‌های اصلاحی رهبر معظم انقلاب نیز این موضوع مورد تاکید قرار گرفته است.

ابتکار افزود: در تمام دنیا نیز موضوع اقتصاد سبز یکی از اصلی‌ترین بحث‌های زیست محیطی محسوب می‌شود؛ در حال حاضر نیز تصمیم و اراده جهانی بر این است تا برای محیط زیست اقداماتی اساسی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات اساسی که جهان در حال حاضر بر آن تاکید دارد کاهش گازهای گلخانه‌ای بوده است که در کنفرانس پاریس و برای کاهش انتشار کربن برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفت و تمام کشورها بر آن تاکید کردند که جمهوری اسلامی ایران نیز تعهد کرد تا سال 2020 کاهش گازهای گلخانه‌ای را تا 12 درصد تقبل کند.

ابتکار اجلاس پاریس و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را یکی از تحولات حائز اهمیت خواند و گفت: این موضوعات تحولات بسیار مهمی است و کشور ما نیز در آستانه فرصت جدیدی برای سرمایه‌گذاری و همکاری در زمینه توسعه فناوری‌های سبز و توسعه فناوری‌های زیست‌محیطی است. این رویکرد می‌تواند باعث توسعه اشتغال و حفظ محیط زیست شود.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: کشور ما از مسائلی همچون گرد و غبار، آلودگی هوا، تالاب‌ها و منابع آب دچار مشکلات زیادی شده است و در حال حاضر شاهدیم تنوع زیستی در معرض تهدید قرار دارد که با توجه به این رویکرد جهانی مبنی بر حفظ محیط زیست شرایط مناسبی برای ما در حال فراهم شدن است.

ابتکار تصریح کرد: در شرایطی هستیم که یک دوره فرصت داریم تا به طور جدی به موضوعات زیست محیطی بپردازیم و روند‌های تقریبی گذشته را تغییر دهیم که البته اقتصاد نیز در این زمینه نقش کلیدی دارد.

وی در ادامه به تاثیرگذاری مجلس شورای اسلامی و موضوعات زیست محیطی اشاره کرد و افزود: امیدواریم مجلس دهم با رویکرد نوین تحولی را در عرصه توسعه پایدار و موضوعات زیست محیطی فراهم آورد.

اخبار مرتبط

گرد و غبار دریاچه ارومیه در کمین تهران نشست

آب اصلی دریاچه ارومیه در اردیبهشت جاری می‌شود

سطح آب دریاچه ارومیه بالا آمد

0 نظر

ارسال نظر

capcha