مدیرکل کمیته امداد هرمزگان:

۱۴ درصد خانواده‌های هرمزگانی فقیرند/حرکت فقر به سمت زنانگی

۱۴ درصد خانواده‌های هرمزگانی فقیرند/حرکت فقر به سمت زنانگی

به گزارش سراج24، مرتضی موصلی در نشست خبری خود که پس از بازدید خبرنگاران از اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان هرمزگان انجام شد با اشاره به تلاش مسئولان کمیته این استان برای شناخت فقر و کاهش محرومیت در هرمزگان اظهار داشت: خوشبختانه گام‌های بسیار خوبی در جهت کاهش محرومیت استان برداشته شده ولی علی‌رغم تمام این تلاش‌ها، هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله بسیاری وجود دارد.

*زنان سرپرست خانوار 60 درصد خانوارهای نیازمند استان هرمزگان را تشکیل داده‌اند

مدیرکل کمیته امداد هرمزگان افزود: در حال حاضر بیش از 57 هزار خانوار نیازمند در استان هرمزگان وجود دارد و از این میان، زنان، سرپرست 33 هزار خانوار نیازمند این استان هستند.

وی توانمندسازی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را یکی از اهداف کمیته امداد در قبال خانواده‌های نیازمند عنوان کرد و گفت: خوشبختانه کمیته امداد استان هرمزگان توانسته با این رویکرد، و با ورود به بحث اشتغال زایی متناسب با فرهنگ بومی منطقه، بیش از 2710 خانوار نیازمند این استان را به مرکز خوداتکایی برسانیم.

موصلی با اشاره به برخی مشکلات فرهنگی استان افزود: متاسفانه فرهنگ کار و اشتغال در برخی مناطق استان نهادینه نشده و حتی شاخصه‌های فرهنگی استان نیز از میانگین کشوری پایین‌تر است.

* روند روبه رشد فقر «زنان»/ افزایش 2 برابری طلاق در هرمزگان

مدیرکل کمیته امداد هرمزگان با تاکید بر اینکه فقر در جامعه، به پدیده پیچیده و چند وجهی تبدیل شده است و نمی‌توان از یک دستگاه‌، انتظار حل آن را داشت، در پاسخ به خبرنگار تسنیم در خصوص تغییر جامعه هدف کمیته امداد در یک دهه گذشته و حرکت سیال فقر اظهار داشت: متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد افزایش فقر در بخشی از جامعه هدف بودیم به گونه‌ای که در سال‌های اخیر نسبت زنان سرپرست خانوار تحت حمایت این کمیته، روند افزایشی داشته است.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته تنها 6 درصد ازدواج‌های استان هرمزگان به طلاق منجر می‌شد در حالی که آخرین نرخ طلاق در استان به حدود 14 درصد افزایش یافته است.

* شدت فقر در سال‌های اخیر افزایش یافته/ حرکت فقر به سمت زنانگی

موصلی با بیان اینکه متاسفانه شدت فقر در سال‌های اخیر افزایش داشته است اضافه کرد: آمارهای ورودی به کمیته امداد و خروجی از این کمیته نشان می‌دهد که افزایش طلاق، باعث افزایش ورودی به کمیته امداد شده و می‌توان با توجه به آمارهای به دست آمده عنوان کرد که فقر در استان به سمت زنانه شدن در حال حرکت است.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان ادامه داد: پیش از این عمده جامعه هدف ما در استان، سالمندان بودند ولی با توجه به اتفاقات رخ داده، در حال حاضر 60 درصد جامعه هدف ما را «زنان» تشکیل می‌دهند.

* 14 درصد خانواده‌های هرمزگانی فقیرند/ خروج 1445 خانواده از چرخه حمایت کمیته امداد

وی در ادامه با اشاره به جمعیت مددجویان تحت پوشش این استان به نسبت جمعیت کل هرمزگان گفت: در حال حاضر 8.4 درصد از جمعیت استان تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند که به نسبت خانوار نیز این جمعیت، 14 درصد خانوارهای استان را شامل می‌شود.

موصلی افزود: البته این در شرایطی است که با توجه به اقدامات انجام شده، سال گذشته 1445 خانواده از چرخه حمایت کمیته امداد خارج شده‌اند.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص جلسه اخیر مسئولان کمیته امداد با مدیران سازمان مدیریت و برنامه کشور گفت: مدیران این سازمان در سفری به استان هرمزگان با مناطق محروم این استان و گوشه‌ای از وضعیت زندگی فقرا و محرومان آشنا شدند.

وی با انتقاد از عدم تخصیص منابع مالی کافی برای حل مشکلات فقرا و نیازمندان این استان نیز افزود: در حال حاضر اگر هزینه توانمند کردن هر خانواده را 40 تا 50 میلیون تومان درنظر بگیریم، منابع مالی موجود ما، 10 درصد این هزینه را نیز کفاف نمی‌دهد.

* مسکن 6200 خانواده هرمزگانی ناامن است؛ 100 هزار تومان مستمری خانواده 5 نفره کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد

موصلی ادامه داد: از میان 57 هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد در هرمزگان، مسکن 6 هزار و 200 خانواده در وضع بسیار بدی قرار دارد و به نوعی می‌توان گفت که به هیچ وجه امکان زندگی در این اماکن برای آن‌ها وجود ندارد؛ همچنین 18 هزار خانوار دیگر نیز نیازمند مسکن هستند و این در حالی است که اعتبار ما تنها 165 میلیارد تومان است.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در حال حاضر مستمری هر خانواده 5 نفری تحت پوشش کمیته امداد، 100 هزار تومان دریافت می‌کند که این مستمری، به هیچ وجه کفاف هزینه‌های زندگی مددجویان را نمی‌دهد.

* 1.5 میلیارد تومان سهم کمیته امداد از عوارض صادرات و واردات مناطق آزاد

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کمک و همکاری سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های کشور در بحث فقرزدایی اظهار داشت: طبق قانون می‌بایست یک درصد از عوارض صادرات و واردات از مناطق آزاد کشور، به کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص یابد که خوشبختانه امسال تمام این اعتبار تا سقف 1.5 میلیارد تومان به کیمته امداد و بهزیستی تخصیص داده شد.

* اجرای طرح محرومیت‌زدایی در 6 روستای محروم هرمزگان

موصلی در بخش دیگری از این نشست به اجرای طرح پایلوت کمیته امداد و سایر دستگاه‌های مسئول استان در 6 روستای محروم منطقه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در بخش‌های قشم، بشاگرد و حاجی‌آباد، مناطقی با ضریب محرومیت بالا وجود دارند که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شد تا طرح پایلوتی با همکاری تمام دستگاه‌ها از جمله استانداری، آب روستایی و ... به اجرا درآید.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان با بیان اینکه این طرح از اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شده است، افزود: 6 روستای کنارزرد در بستک، احمدی در پارسیان، کهرمی در سیریک، دم حرا در بندرلنگه، کنارسیاه در قشم و گوسمن در میناب، روستاهایی هستند که با وجود جمعیت 24 هزار خانواری خود، از ضریب محرومیت بالایی برخوردارند که با توجه به احصاء محرومیت‌های این مناطق، قرار شده است تا تمام نیازمندی‌های این مناطق در بازه زمانی 2 ساله مرتفع شود.

* کمک 23 میلیارد تومانی هرمزگانی‌ها به نیازمندان در 10 ماهه سال 94/ هدف‌گذاری برای مشارکت هرمزگانی‌های مقیم کشورهای حاشیه خلیج

وی همچنین با اشاره به قرار داشتن استان هرمزگان در 10 استان محروم کشور خاطرنشان کرد: با توجه به نسبت جمعیت افراد تحت پوشش این کمیته، استان هرمزگان جزو 10 استان محروم کشور به شمار می‌رود.

موصلی افزود: البته این در حالی است که وضعیت محرومیت و فقر در مناطق مختلف استان متفاوت بوده و شرایط به گونه‌ای است که مثلاً در جزیره کیش، هیچ خانواده و فردی تحت پوشش کمیته امداد قرار ندارد و در شرق این استان درصد خانوارهای تحت پوشش به 12 درصد نزدیک می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان هرمزگان در پایان با اعلام خبر مشارکت 23 میلیارد تومانی مردم در کمک به محرومان استان در 10 ماهه امسال گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده به دنبال افزایش جلب مشارکت‌های مردمی هستیم و برنامه‌هایی برای بهره‌مندی از ظرفیت هرمزگانی‌های مستقر در کشورهای حاشیه خلیج فارس داریم.

اخبار مرتبط

چگونه فقر آهن را تشخیص دهیم؟

گسترش فقر و شکاف طبقاتی در جامعه انگلیس طی یک دهه

واکنش به آمار مجلس شورای اسلامی برای زیر خط فقر مطلق بردن اکثر ایرانی‌ها+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha