اسکار- ۹

چگونه یک جایزه اسکار ببریم؟

چگونه یک جایزه اسکار ببریم؟

به گزارش سراج24، کیف های جوایز آماده شده، مجسمه های اسکار ساخته شده و فرش قرمز 16500 اسکوئر فوتی هم پهن شده تا همه چیز برای اسکار امشب آماده باشد. شبی که بهترین های هشتاد و هشتمین دوره اسکار هم معرفی می شوند.

امسال 121 نامزد در 24 بخش معرفی شده اند و رای گیری هم در روز سه شنبه پایان پذیرفته است. اما چگونه نامزدهای امسال می توانند امیدوار باشند که نامشان از پاکت شرکت پرایس واتر هاوس کوپرز به عنوان برندگان اسکار امسال خارج شود؟

اگرچه برای امسال دیگر دیر شده اما به نظر می رسد اگر کسی می خواهد در سال های آینده اسکار بگیرد، بد نباشد مطلب زیر را بخواند. راهنمایی عملی برای آنان که می خواهند جایزه اصلی آکادمی را ببرند.

یا مرد میانسال باشید یا زن جوان:
بحث های جنسیتی و نژادی امسال بیش از همیشه در حاشیه اسکار پر رنگ شده است. خصوصا با اعتراضات اسپایک لی، ویل اسمیت و خیلی های دیگر. اگرچه امسال رنگین پوستان در صنعت سینما خوب عمل کردند و می شد به نامزدی اسکار هم دست پیدا کنند اما در تمام 4 بخش مربوط به بازیگری، بخش مربوط به کارگردانی و بخش های فیلمنامه نویسی به جز یک نفر همگی سفید پوست هستند. در تمام تاریخ اسکار و از بین 2947 جایزه ای که تاکنون اهدا شده فقط 33 سیاه پوست موفق به بردن آن شده اند. تنها یک زن سیاه پوست برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شده و فقط سه مرد سیاه پوست نامزد جایزه بهترین کارگردانی شده اند که البته هیچ یک هم آن را نبرده اند.

از سوی دیگر فقط 21 درصد نامزد های امسال در بخش های مربوط به پشت صحنه خانم هستند. اگر شما از جماعت زنان هستید و می خواهید اسکار ببرید پس جوان باشید. میانگین سن برندگان زن جایزه اسکار 36 سال است. که در مقایسه با 44 سال آقایان، نسبتا جوان محسوب می شوند. نمونه اش هم جنیفر لاورنس که با 25 سال سن سه بار نامزد اسکار شده و یک بار هم جایزه را برده است.

اگرچه آکادمی در مورد اعضایش هیچ وقت اطلاعات دقیقی منتشر نمی کند اما یک تحقیق از سوی لس آنجلس تایمز در سال 2012 نشان می دهد 94 درصد از اعضای این نهاد سفید پوست هستند. 77 درصد مرد هستند و میانگین سنشان هم 62 سال است. جالب آن که فقط 14 درصد اعضای آکادمی زیر 50 سال سن دارند.

به تغییرات فیزیکی پاسخ مثبت دهید:
آنجا ایران نیست که خانم بازیگر بتواند از گریم شانه خالی کند و پیر نشود. اگر بازیگر هستید این نکته را در نظر داشته باشید که برای بردن اسکار هر چه کمتر شکل خودتان باشید، شانس بردن جایزه تان افزایش پیدا می کند. نمی دانید چقدر اعضای آکادمی هنرپیشه هایی که خودشان را در فیلمشان به جهنم بکشند دوست دارند. دی کاپریوی امسال را ببینید. نظاره کنید که چقدر شانس بالایی دارد. چون مجبور شده از مرگ فرار کند، در رودخانه یخ زده شنا کند، در لاشه جانوران بخوابد و حتی جگر خامشان را به نیش بکشد. ظاهرش هم که هیچ فرقی با یک زامبی ندارد. مرد هم که هست و با 41 سال سن همان برنده ای است که آکادمی دنبالش می گردد. نکته این که اگر چند بار هم نامزد شده باشید و دستتان از جایزه کوتاه مانده باشد عالی می شود. همه متقاعد می شوند که امسال نوبت شماست.

از دماغ ویرجینیا وولفی و نیکول کیدمن بگیرید تا سبیل های گونیت پالترو و زجر های لوپیتا نیونگو در «12 سال بردگی»، آکادمی هیچ وقت این زحمات و تغییرات فیزیکی را نادیده نمی گیرد.

فیلم جنگی، خانوادگی یا واترگیتی بسازید:
دو جامعه شناس از دانشگاه یو سی ال ای به اطلاعات بیش از 3000 فیلم واجد شرایط اسکار در میان سال های 1985 تا 2009 در وبسایت IMDb نگاه کرده اند و به نتیجه جالب توجهی هم رسیده اند. آنها متوجه شدند فیلم های جنگی، زندگی نامه ای و حماسه های تاریخی مورد علاقه ترین فیلم های اعضای آکادمی است. اگر می خواهید فیلمتان اسکار بگیرید به کلمات کلیدی زیر دقت کنید: «تراژدی خانوادگی»، «منبع جایزه پولیتزر»، «افشاگری»، «درمان فیزیکی»، «خدمتکار داخلی» و «واتر گیت». هم چنین حواستان باشد کلمات کلیدی زیر ربطی به اثرتان نداشته باشد. البته اگر می خواهید اسکار بگیرید: «زامبی ها» و «فیلم های سیاه پوستان مستقل». راهنمایی آخر: اگر توانش را دارید، لوکیشن فیلمتان را نیویورک قرار دهید. شهری که با  16 اثر، لوکیشن بیشترین فیلم های برنده اسکار بهترین فیلم بوده است.

همکارانتان راه بردن اسکار هستند، با آنها مهربان باشید:
چگونه فردی نامزد اسکار می شود؟ اول از همه این که فیلم مورد نظر باید طبق قوانین آکادمی اکران شده باشد و در چارچوب قواعد مربوط به هر بخش باشد. پس از آن اعضای آکادمی در هر بخش، به صورت مخفی رای دادن خود را به همکارانشان آغاز می کنند. به این معنی که بازیگران عضو آکادمی، فقط به بازیگران رای می دهند و کارگردانان فقط به کارگردانان و الخ. البته بخش های بهترین فیلم خارجی زبان و انیمیشن کمی متفاوت تر است. در نهایت همه بیش از 6000 عضو آکادمی می توانند برای بخش بهترین فیلم رای دهند. بر اساس تحقیقات وبسایت The Wrap شما اگر 300 نفر از اعضای آکادمی را پشت سر خود داشته باشید، نامزدیتان قطعی است. از حالا به بعد برای بردن جایزه لابی کنید.

مطمئن شوید رای دهندگان می دانند چطور رای دهند:
بر خلاف بفتا یا جوایز دیگر سیستم انتخاب بهترین فیلم در اسکار کمی پیچیده است. اعضا می توانند چند گزینه را به ترتیب انتخاب کنند. فیلمی که کمترین رای را در رتبه اول داشته باشد حذف می شود. به معنای دیگر گاهی انتخاب های دوم و سوم اعضای آکادمی مهم تر از انتخاب اولشان می شود. با حذف گزینه اول، گزینه های بعدی بالا می آیند. اگر دقیقا متوجه نشده اید که چه اتفاقی می افتد، چندان ناراحت نباشید، به گزارش پیت هاموند، سال ها است که خیل قابل توجهی از اعضای آکادمی هنوز این قاعده را متوجه نشده اند.

پاییز فصل شمارش جوجه ها است:
هر فیلمی در طول سال برای اولین بار اکران شود و هفت روز پیاپی روی پرده سینماهای لس آنجلس باشد، از نظر قانونی می تواند در اسکار شرکت کند. فرقی هم نمی کند که در چه ماهی این اتفاق رخ داده است. اما چه کسی است که نداند فیلم های اکران پاییز شانس بالاتری در فصل جوایز دارند. مهم ترین بخت های اسکار هر سال دو- سه ماه مانده به مراسم اصلی اکران خودشان را آغاز می کنند. اگر بتوانند قبل از اکران سراسری در جشنواره ای هم مراسم افتتاحیه بگیرند که دیگر نور علی نور است.

با پایان یافتن فصل تابستان و اکران بلاک باسترهای کمپانی ها و با آغاز جشنواره بین المللی فیلم ونیز، فصل جوایز رسما در سپتامبر آغاز می شود. پس از آن هم که جشنواره های تلوراید، تورنتو و نیویورک کار خود را انجام می دهند. فیلم های مهم دیگر در این مقطع مشخص شده اند و باید کمپین هایشان را برای اسکار آغاز کنند. در این راه جوایز صنفی مثل SAG، بفتا و گولدن گلوب کمک زیادی به فیلم ها می کنند.

کمپین، کمپین و باز هم تاکید می کنم کمپین:
آیا هاروی واینستین فیلمتان را پشتیبانی می کند؟ پس نامزدیان قطعی است. اما اگر قدرتمند ترین تهیه کننده هالیوود را پشت سر خود ندارید بهتر است بیشتر زحمت بکشید. فقط کسی مثل هاروی واینستین می توانست یک تنه «شکسپیر عاشق» را در سالی بهترین فیلم اسکار کند که «نجات سرباز رایان» هم نامزد بود. اما او مگر چه می کند؟ هنرپیشه هایش را برای شهادت به مجلس سنا می برد. اکران های خصوصی برگزار می کند و هر جا اعضای آکادمی مشغول خوشگذرانی هستند، او پای ثابت است. مثلا هر ساله یک میهمانی بزرگ در سواحل کن می دهد. البته بازیگران هم باید باشند. شما از همه دارایی تان برای بردن اسکار باید استفاده کنید. بازیگران درجه یکتان را به جشن ها و مراسم فرش قرمز بفرستید. خوش و بش با اعضای آکادمی به خودی خود می تواند رای ساز باشد.

حتی مواردی بوده اند که برای بردن اسکار به نامزدی با اعضای آکادمی تن داده اند. نمونه ای که برای امسال می بینیم 4 بازیگری هستند که در بخش های بازیگر شانس اصلی بردن جایزه به حساب می آیند. بری لارسن، لئوناردو دی کاپریو، سیلوستر استالونه و در مرحله بعد آلیشیا ویکندر نماد فیلم هایشان شدند. در همه مراسم شرکت کردند و به خوبی خودشان را در دل اعضای آکادمی جا داده اند. باید دید سعیشان امشب پاسخ داده خواهد شد یا خیر؟

تغییر همیشه ممکن است:
در سایه مسائل نژادی و جنسیتی و حواشی به وجود آمده در هالیوود، به نظر می رسد آکادمی قصد دارد واقعا تغییراتی در نحوه اعلام نامزدها و برندگانش بگیرد و در مرحله اول آن را با اضافه کردن اعضای جدید رنگین پوست آغاز می‌کند. ممکن است همه این راه حل هایی که ارائه کرده ایم از این به بعد دیگر به دردتان نخورد اما عجالتا می توانید برنده های امشب را با این سنگ محک جدید هم بسنجید.

اخبار مرتبط

ساخت تندیس حاج قاسم به دست هنرمند مجسمه‌ساز

«مجسمه‌سازی» هنری تأثیرگذار، برای تجلیل از آرمان‌های دوران جنگ

جلسه بررسی اسکار ۲۰۲۰ به همراه نمایش فیلم " PARASITE"

0 نظر

ارسال نظر

capcha