لاریجانی در دیدار رئیس‌جمهور سوئیس:

سیاست ایران ایجاد آرامش در منطقه است/ کشورها از جنگ‌طلبی پرهیز کنند

سیاست ایران ایجاد آرامش در منطقه است/ کشورها از جنگ‌طلبی پرهیز کنند

به گزارش سراج24، علی لاریجانی در دیدار "یوهان اشنایدر امان" رئیس‌جمهور سوئیس در سخنانی، اظهار داشت: دو کشور ایران و سوئیس همیشه روابط خوبی با یکدیگر داشته و اشتراکات زیادی در زمینه مسائل بین‌المللی و مسائل هسته‌ای دارند.

وی افزود: زمینه‌های توسعه روابط در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های علمی و فناوری در ایران فراهم است و ما دانشجویان و فارغ‌التحصیلان زیادی از دانشگاه‌های معتبر کشور در حوزه‌های فناوری داریم که می‌توانند فعالیت‌های مشترکی در این حوزه با کشور سوئیس داشته باشند.

رئیس مجلس با اشاره به تنظیم نقشه راه صنعتی در کشور، خاطرنشان کرد: پروژه‌های زیادی در زمینه‌های صنعتی و تکنولوژی در ایران در حال اجراست که با توجه به فعالیت‌های شما در این زمینه‌ها می‌توانید در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنید و با توجه به قوانینی که در مجلس در خصوص تسهیل در سرمایه‌گذاری به تصویب رسیده، این امر اکنون به راحتی قابل اجرا است.

لاریجانی با اشاره بر نقش برقراری امنیت در منطقه و جهان، تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران ایجاد آرامش در منطقه است، کشورها باید از جنگ‌طلبی و رفتارهای متخاصمانه پرهیز کنند زیرا دوران اشغال‌گری و سلطه‌طلبی به پایان رسیده و باید اینگونه رفتارها اصلاح شود تا استفاده ابزاری از تروریست‌ها صورت نگیرد، زیرا این امر برای تمام کشورها مسئله‌ساز خواهد شد.

در این دیدار "یوهان اشنایدر امان" رئیس‌جمهور سوئیس، گفت: برای ما افتخاری است که از 140 سال پیش تا کنون با کشور ایران روابط خوبی داشته‌ایم و ما تلاش داریم که هر چه بیشتر سطح روابط خود را با ایران افزایش دهیم و همچنین خوشحالیم که سهم کوچکی در حل مسئله هسته‌ای ایران داشته‌ایم.

وی با اشاره به همراهی دو هیئت علمی و اقتصادی در سفر به ایران، افزود: هیئت علمی ما متشکل از رؤسای بهترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی سوئیس هستند که در روز گذشته توانستند 6 یادداشت تفاهم با طرف‌های ایرانی به امضا برسانند و این امر نشان‌دهنده علاقه کشور سوئیس به گسترش همکاری‌های علمی با ایران است.

رئیس‌جمهور سوئیس اظهار داشت: هیئت اقتصادی ما هم شامل مدیران 40 شرکت مختلف است که در حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی فعالیت دارند و مهم‌ترین تخصص‌شان در حوزه فناوری است.

"یوهان اشنایدر امان" با ترسیم افق‌های روشن در روابط ایران و سوئیس، تصریح کرد: ما با کشور ایران در آینده خواهیم بود و مطمئنم که فصل جدیدی از روابط میان دو کشور آغاز خواهد شد و در زمینه‌های اقتصادی و علمی همکاری‌های زیادی خواهیم داشت.

وی ضمن تأکید بر حمایت از طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی، اظهار داشت: در کشور سوئیس یک سوم بودجه پژوهشی توسط دولت و دو سوم توسط بخش خصوصی تأمین می‌شود و ما تمام تمرکزمان بر آن است که به تولید فناوری‌های جدید و تازه دست پیدا کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به وجود اقلیت‌های مختلف در کشور سوئیس، گفت: سیاست کشور ما بر گفت‌وگو بنا نهاده شده است و در این کشور اکثریتی وجود ندارد و جای آن اقلیت‌های مختلف با سلایق متفاوت هستند که فقط از طریق گفتمان سعی می‌کنند با یکدیگر ارتباط نزدیکی داشته باشند.

"یوهان اشنایدر امان" تصریح کرد: ما علاقه‌مندیم که این سیاست گفتمان در خصوص روابط میان کشورهای دیگر مانند ایران و عربستان هم صورت پذیرد تا موارد اختلافی میان دو کشور تا حدودی حل شود.

وی افزود: امیدواریم که با همین سیاست، اوضاع در سوریه، یمن و همه کشورهای درگیر جنگ به زودی حل شود و با برقراری آتش‌بس بتوانیم پای میز مذاکره نشسته و به ادامه جنگ و خونریزی در این کشورها پایان دهیم و آنچنان که شایسته کرامت انسانی است، زندگی آرام و امنی برای مردمان این کشورها برقرار سازیم، زیرا مهاجرت و پناهندگی به سایر کشورها، دردناکترین تصویری است که می‌توانیم اکنون شاهد آن باشیم.

اخبار مرتبط

دیدار دانشجویان با رهبر انقلاب/ طلوعی: با مشکل مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی در میان مسئولین مواجهیم

فیلم| توطئه بسیار خطرناکی توسط مردم نابود شد

فیلم| در عرصه‌های سیاسی، امنیتی، نظامی دشمن را عقب زدیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha