قم؛ فرجام معنادار قهرمان تاکتیک و مغلوب استراتژیک

قم؛ فرجام معنادار قهرمان تاکتیک و مغلوب استراتژیک

به گزارش سراج24،  پرویز امینی کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی در یادداشتی به تحلیل وضعیت مشی سیاسی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دور نهم و نماینده مردم قم در این دوره از مجلس پرداخته است.

متن کامل یادداشت پرویز امینی به شرح زیر است:

پیش از این در گفت‌و‌گویی کیفیت سیاست‌ورزی لاریجانی را در عبارت «لاریجانی؛ قهرمان تاکتیک-مغلوب استراتژیک» خلاصه کرده بودم. بی توجهی به بدنه اجتماعی ایدئولوژیک و نیز بدنه سیاسی و جریانی را، از جمله مصادیق یک بازیگر تاکتیکی و لاریجانی را به عنوان مصداق آن ذکر کرده بودم.

رأی لاریجانی در شهر قم در کسوت رئیس مجلس هشتم و نهم و در دوران اوج بازیگری سیاسی او، رأیی معنادار برای اوست. لاریجانی در این انتخابات در صورتی متمایز ظاهر شد و کاملا گارد خود را بر روی بدنه ایدئولوژیک و بدنه سیاسی اصول‌گرایی بست. حتی فراتر رفت و برخی هم‌طیفان خود را در فهرست انتخاباتی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در تهران گذاشت.

کاهش 110 هزار تایی آرا نسبت به دوره قبل و تفاوت حدود 70 هزار تایی آرا با نفر اول در قم، که رقیبی نه سرشناس و نه صاحب موضوعیت سیاسی است اما خود را در چارچوب یک بدنه اجتماعی ایدئولوژیک و نیز بدنه سیاسی به خصوصی (اصول‌گرایی) تعریف کرده است، نشان از ریزش‌های آرای لاریجانی در این دو بخش اجتماعی و سیاسی دارد.

حفظ و تقویت بدنه اجتماعی ایدئولوژیک و نیز بدنه سیاسی، عامل اصلی استمرار سیاست‌ورز است ولو اینکه در انتخاباتی شکست بخورد. بنابراین بازیگر استراتژیک هیچ وقت پیروزی‌های مقطعی و محدود سیاسی را بر پشت پا زدن به این پایگاه اجتماعی و سیاسی ترجیح نمی‌دهد. خطایی که احمدی نژاد مرتکب شد اما برخی بازیگران دیگر مثل خاتمی نکردند. قم در ماه پایانی اسفند فرجام معنادار قهرمان تاکتیک و مغلوب استراتژیک کشور است.

اخبار مرتبط

تاکید بر همکاری مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام در تدوین سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه

تایید پیش‌نویس برنامه هفتم توسعه از سوی رهبر انقلاب و ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت

دولت سیزدهم سینه خود را برای رفع مشکلات کشور سپر کرده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha