عضو ارشد اتحادیه بازرگانان پاکستان خبر داد

تلاش تجّار پاکستان برای یادگیری زبان فارسی/ فقدان بانک مشترک چالش دوم بازرگانان

تلاش تجّار پاکستان برای یادگیری زبان فارسی/ فقدان بانک مشترک چالش دوم بازرگانان

به گزارش سراج24،‌ بعد از اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بسیاری از بازرگانان پاکستان علاقه‌مند به گسترش روابط تجاری با این کشور هستند.

«غلام‌نبی‌ملک» عضو ارشد اتحادیه بازرگانان پاکستان در گفت و گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: یکی از مشکلات برای گسترش تجارت با ایران نبودن زبان مشترک است.

وی افزود: تاجران پاکستانی علاقه زیادی دارند تا با بازار کار در ایران آشنا شوند اما چون زبان انگلیسی در این کشور عمومیت ندارد این بازرگانان به یاد گرفتن زبان فارسی روی آورده‌اند.

ملک گفت: بازرگانان به سرعت درحال فراگیری زبان فارسی هستند و در این زمینه با تاجران دیگر که آنها نیز تلاش‌هایی برای فراگیری زبان فارسی انجام داده‌اند تمرین می‌کنند.

غلام نبی ملک نبود بانک مشترک را یکی از مشکلات گسترش روابط تجاری بین ایران و پاکستان دانست و گفت: اگر با تعیین قیمت روپیه و تومان یک نرخ با ثبات را برای مبادلات بازرگانی در نظر بگیریم این اقدام کمک زیادی به بالا بردن حجم تجارت بین دو کشور خواهد کرد.

ملک تأکید: می‌توان یک ارز مشترک را برای مبادلات بازرگانی بین دو کشور در نظر گرفت تا از دردسر تعیین قیمت تومان و روپیه راحت شویم زیرا تاجران پاکستانی اطلاعی از قیمت واحد پول ایران ندارند.

وی افزود: ایران نزدیکترین مسیر برای واردات و صادرات است و هزینه‌های جابه‌جایی کالا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

غلام نبی ملک اظهار داشت: تاجران پاکستانی علاقه زیادی به گسترش روابط با ایران دارند و خواهان تشکیل بنگاه‌‌ها و شرکت‌های تجاری مشترک در این زمینه هستند.

لازم به ذکر است که بانک مرکزی پاکستان روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: در راستای تصمیم دولت فدرال برای اجرای قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص لغو تحریم‌ها علیه ایران، بانک مرکزی نیز ارتباط را با بانک ها و موسسات مالی که تحریم‌های قبلی آنها برداشته شده و طبق این قطع‌نامه امکان فعالیت‌های تجاری معمول با آن‌ها امکان‌پذیر شده است، برقرار می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: انتظار می‌رود که رفع این تحریم‌ها و بازگشت کانال های بانکی میان ایران و پاکستان منجر به زنده شدن روابط تجاری و مالی معمول میان دو کشور همسایه شود.

اخبار مرتبط

ابتکار یک شرکت ایرانی در ترویج بین‌المللی زبان فارسی در صنعت نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha