مقاله جدید عبدالباری عطوان/

سناریوی احتمالی در صورت شکست آتش‌بس در سوریه

سناریوی احتمالی در صورت شکست آتش‌بس در سوریه

به گزارش سراج24، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه عرب‌زبان رای الیوم در مطلبی به بررسی موضوع آتش‌بس در سوریه پرداخت و نوشت فرصت‌های موفقیت آتش‌بس در سوریه به نظر خیلی اندک است و احتمالات فروپاشی زودهنگام آن بسیار زیاد، چه سناریوی رعب‌آوری در صورت شکست آتش‌بس وجود خواهد داشت،‌ آیا گزینه موسوم به«ب» گزینه تجزیه، ستون فقرات« آ» خواهد بود، ارتباط تهدیدهای الجولانی (سرکرده جبهه تروریستی النصره) و ورود جنگنده‌های سعودی به پایگاه اینجرلیک ترکیه چیست؟

عطوان افزود قرار بود که توافق آتش‌بس در مناطق مختلف سوریه از اواسل جمعه شب اجرا شود، ولی بیشتر دلایل به این اشاره می‌کند که فرصت‌های آن برای  اجرا در صحنه میدانی تقریبا وجود ندارد، حملات هوایی روسیه و سوریه علیه گروه‌های تروریستی ادامه خواهد یافت و این گروه‌ها قطعا واکنش نشان خواهند داد و ترکیه همانطور که احمد داود  اوغلو نخست وزیر آن گفته هرگز به این توافق پایبند نخواهد بود و گروه‌هایی را که از نظر خود تروریستی می‌خواند (منظور گروه‌های کُردی سوری) را گلوله‌باران خواهد کرد.

عطوان نوشت این عجیب‌ترین توافق آتش بس در تاریخ خاورمیانه و شاید کره زمین باشد،‌ چرا که دو کشور بزرگ بدون رایزنی یا هماهنگی با بازیگران اساسی یا حتی حاشیه‌ای داخل سوریه یا در تبعید(گروه‌های مخالف) به آن دست یافتند و کشورهای منطقه‌ای را غافلگیر کرد.

عطوان که گروه تروریستی داعش را الدوله الاسلامیه می‌خواند، نوشت : الدوله الاسلامیه جانب سکوت را در قبال این توافق در پیش گرفته، شاید اهمیتی برایش ندارد،‌ولی خواهر ناتنی‌اش از پدر القاعده‌ای‌اش یعنی جبهه النصره صدای خود را بالا برد و مخالفت کرد.

عطوان با آوردن پیشوند آقا در ابتدای سرکرده جبهه تروریستی النصره نوشت : آقای ابومحمد الجولانی رهبر جبهه النصره در بیانیه‌ صوتی، توافق آتش بس را آتش بس ذلت‌آور و خفت‌بار توصیف کرد و از گروه‌های جنگی خواست آن را نپذیرند. وی افزود : از مکر غرب و آمریکا بر حذر باشید، از مکر رافضی‌ها و نصیریه بر حذر باشید(تروریست‌های تکفیری،‌محبان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را رافضی و نصیریه می‌خوانند) همه شما را به بازگشت به دوران نظام ... اسد برمی‌گردانند.

سردبیر روزنامه رای الیوم به حمایت معارضان مورد حمایت رژیم آل سعود معروف به معارضه ریاض از جبهه تروریستی النصره اذعا کرد و نوشت : جبهه النصره از شبکه‌ای از بازوهای نظامی و گروه‌ها تشکیل شده که برخی از این گروه‌ها تحت چتر و حمایت معارضان ریاض قرار دارند.

عطوان افزود : واکنش رهبر جبهه النصره بیانگر حجم مخاطراتی است که این گروه در آینده نزدیک در جبهه‌های جنگ با آن روبرو می‌شود، توافق آتش‌بس،‌این گروه را مستثنی کرده(جنگ با این گروه تروریستی ادامه خواهد یافت) و به ادامه حملات هوایی روسیه علیه مواضع آن برای بازپس‌گیری ادلب، جسرالشغور و مناطق دیگری در شمال حلب که تحت سیطره جیش الفتح یکی از بازوهای نظامی النصره است،، چراغ سبز و حتی مشروعیت بخشیده است.

سردبیر رای الیوم به موفقیت‌ها و پیروزی های بزرگ ارتش سوریه بر گروه‌های تروریستی تکفیری اذعان و تاکید کرد: نیروهای ارتش سوریه طی هفته‌های اخیر به پیروزی‌ها و موفقیت‌های بزرگی در حومه شمالی حلب دست یافته‌اند.

عطوان با اشاره به اتفاق نظر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و همپیمان روسی‌اش بر ادامه جنگ با تروریسم و گروه‌های تروریستی و در راس آن جبهه النصره و داعش،‌موفقیت آتش بس را مورد تردید قرار داد و نوشت : وضع میدانی هرگز  تغییر نخواهد کرد و ماه آینده همانند ماه قبل خواهد بود و توافق آتش‌بس ما را به یاد هزاران مورد شبیه این آتش‌بس در هنگام جنگ‌های خاورمیانه به ویژه در لبنان،‌یمن، لیبی و عراق می‌اندازد، این آتش‌بس چگونه اجرا خواهد شد و چه فرصتی برای موفقیت‌ دارد، در صورتی که حداقل بیش از 250 گروه مسلح در سوریه فعالیت می‌کند در سایه نبود نظارت بر آنها و سازوکارهای آن برای شناخت این‌که کدام یک از این گروه‌ها به آتش بس پایبند خواهند بود، چرا که حتی در یک کیلومتر مربع ممکن است بیش از یک گروه مسلح بر آن سیطره داشته باشد.

عطوان افزود سوریه به سرعت به سمت «ب» که جان کری وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش از آن سخن گفته بود، پیش می‌رود، کری تهدید کرده بود در صورت فروپاشی آتش‌بس، طرح ب اجرا می‌شود که منظور وی، حمله زمینی سعودی ترکیه با حمایت آمریکا و تجزیه جغرافیایی و جمعیتی سوریه است. جان کری اخیرا در برابر اعضای کنگره آمریکا گفته بود هیچ تضمینی برای موفقیت توقف اقدامات جنگی در سوریه وجود ندارد . این در حالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه از وی خواسته بود از سخن گفتن درباره طرح‌های جایگزین و عملیات زمینی و مناطقی عاری از سلاح دست بردارد. لاوروف همچنین از اظهارات باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم انتقاد کرد که روز پنجشنبه از ضرورت کناره‌گیری بشار اسد در صورت دستیابی به صلح دائمی سخن گفته بود.

به گزارش تسنیم، عطوان در ادامه نوشت این توافق آتش بس را هیچ کس دوست ندارد و هیچ کس به آن نیاز ندارد و همه دوست دارند شکست بخورد، موافقت با آن هم برای گرفتن بهانه‌ها و در چارچوب سیاست کسب وقت و تلاش برای اجتناب از گزینه‌ بدتر یعنی جنگ منطقه‌ای بود که ممکن است به جنگ جهانی تبدیل شود، اوضاع سوریه در بعد سیاسی و نظامی از کنترل خارج شده است‌، آنچه در حال حاضر اهمیت دارد، شکل و مضمون سناریویی است که صحنه سوریه پس از شکست احتمالی این آتش بس منتظر آن خواهد بود و چه بسا سناریوی خونین و رعب‌آور در بیشتر جبهه‌های جنگ خواهد بود و شاید ورود جنگنده‌های سعودی به پایگاه اینجرلیک ترکیه آن هم در چنین برهه‌ای از زمان یکی از مقدمات این سناریو باشد.

عطوان با دروغ خواندن ادعای رژیم آل سعود مبنی بر این‌که هدفش مبارزه با داعش است،‌تصریح کرد تمام آنچه گفته می‌شود به این‌که هدف جنگنده‌های سعودی،‌جنگ با الدوله الاسلامیه(داعش) است، پوششی برای هدف دیگر یعنی تجزیه و تقسیم جغرافیایی سوریه و  ایجاد تشکیلات اهل سنت جدید در الرقه، دیرالزور و الحسکه و  امتداد دیگر آن در موصل است.

سردبیر رای الیوم در پایان نوشت : آیا این طرح با موفقیت همراه خواهد بود، آیا موشک‌های روسی اس 400 جنگنده‌های سعودی و ترکیه‌ای را هدف قرار خواهد داد؟ آیا آمریکا و دولت آن دست بسته خواهد بود و از دور نظاره‌گر خواهد بود؟ واکنش ترکیه و اردوغان رئیس جمهور آن چه خواهد بود؟ آیا شاهد جنگ روسیه،  ترکیه و سعودی خواهیم بود یا یک جنگ جهانی روسی آمریکایی رخ خواهد داد،‌ هفته‌های آینده ممکن است پاسخ این سئوالات را با خود به همراه داشته باشد.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha