تحلیل بین الملل؛

وقتی شیطان دستش را رو کرد؛ پلان B یا اجرای سناریوی سعودی-ترکی؟

وقتی شیطان دستش را رو کرد؛ پلان B یا اجرای سناریوی سعودی-ترکی؟

به گزارش سراج24، «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، یک روز بعد از اعلام توافق آتش بس سوریه با روسیه، از طرح جایگزین نامشخص یا همان «پلان B» واشنگتن در صورت عدم جدیت مسکو و دمشق در خصوص مذاکره درباره انتقال قدرت خبر داد!

وی در این باره مدعی شد: قرار نیست کارآمدی طرح آتش بس در عرض شش ماه یا یک سال و نیم آینده یعنی زمان پیشنهادی برای برگزاری انتخابات سنجیده شود. ما ظرف یک یا دو ماه آینده در باره جدیت روند انتقال قدرت در سوریه تصمیم گیری خواهیم کرد.

از سوی دیگر، به گفته تحلیلگران غربی، آشفتگی صحنه جدال در سوریه به ویژه پیچیدگی ترکیب گروه های معارض و تغییرات پی در پی در عرصه تحولات میدانی به معنای آن است که توافق آتش بس محکوم به شکست خواهد بود. بنابراین با توجه به اعتراضاتی که از عدم مشاوره با همه جناح های درگیر ناشی می شود، برخی پیش بینی ها به سمت پس زدن توافق از سوی گروه های متعددی از معارضین پیش می رود.

در این میان، ترکیه هم که سابقه طولانی در حمایت از گروه های معارض و تضعیف دولت دمشق دارد، با کوبیدن بر طبل بدبینی دوام توافق را زیر سوال برده و در صورت لزوم از تداوم حملات نسبت به کُردهای شمال سوریه سخن گفته است.

این وضعیت در حالی است که «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، دوشنبه شب و بعد از اعلام توافق روسیه و آمریکا برای برقراری آتش بس، از برنامه برگزاری انتخابات سخن گفت. بر اساس اعلام رئیس جمهور سوریه ۲۵ فروردین تاریخی است که برای برگزاری انتخابات معرفی شده است.

اما گفته های اخیر جان کری نشان می دهد که توافق ابتدایی آمریکا با روسیه شاید برای راضی کردن جریان مقاومت بوده و هدف واقعی واشنگتن از این توافق چیزی به غیر از خواست مقاومت بوده است.

تعجیل برای اجرای توافق آتش بس در حالی که این طرح نقاط ابهام زیادی دارد می تواند مشکلات سوریه را چند برابر کند. علاوه بر آن لحن اظهارات اخیر کری به گونه ای است که دولت سوریه را از پیش عامل شکست توافق آتش بس می داند و وارد شدن در روند اجرای آتش بس با این پیش فرض حل شدن مشکلات سوریه را دشوار تر از قبل می سازد.

هر چند جان کری به صراحت درباره جزئیات طرح جایگرین آمریکا برای سوریه سخن نگفته اما بطور ضمنی به این امر اشاره کرده که این طرح شامل افزایش حمایت از معارضین سوری است. معارضینی که در پنج سال گذشته تحت حمایت کامل عربستان، قطر، امارات، ترکیه، کویت و .... به اضافه متحدان غربی آنها بوده اند.

این حمایت ها با هدف براندازی حکومت قانونی سوریه انجام شده و می شوند و اظهارات جدید کری نشان می دهد هر چند واشنگتن برای حل بحران سوریه مجبور به همکاری با ایران و روسیه شده اما با این وجود تغییری در هدف اصلی آنها یعنی ضربه زدن به محوز مقاومت ایجاد نشده است.
 

اخبار مرتبط

‌دولت دوازدهم و فرصتی برای جبران گذشته‌

علت تناقض رفتاری مقابل اروپا چیست؟

شکست ایرانِ سرسخت با نیروهای کارآزموده‌اش دشوار است/ ایران، موثرترین کشور منطقه با ترکیب ژئوپلتیک راهبردی و خاص

0 نظر

ارسال نظر

capcha