در جلسه هیئت دولت

آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به منظور تولید آثار هنری مصوب شد

آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران به منظور تولید آثار هنری مصوب شد

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، جلسه هیأت دولت صبح امروز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی تشکیل شد و در آن آیین‌نامه اجرایی قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موضوع تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و هنری مرتبط با ایثار و شهادت را به تصویب رسید.

بر اساس آیین‌نامه مذکور، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‌های مرتبط با این آیین‌نامه موظفند تا 10 درصد از فعالیت‌های مرتبط با امور فرهنگی و هنری خود را حسب مورد به تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و برنامه‌های هنری مرتبط با موضوع ایثار و شهادت و حمایت از هنرمندان فعال در این زمینه با اولویت هنرمندان ایثارگر اختصاص دهند.

هیأت وزیران همچنین در راستای استفاده از ظرفیت متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم و انتقال تجارب و دانش آنها به کشور، دانشگا‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی را مجاز نمود از طریق بنیاد ملی نخبگان و تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از میان دانش‌آموختگان و اساتید برجسته ایرانی غیرمقیم در قالب قرارداد پیمانی یک ساله عضو هیأت علمی جذب نمایند.

همچنین به منظور فراهم شدن بسترهای اشتغال و کارآفرینی و جذب متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم در بخش خصوصی، بنیاد ملی نخبگان موظف است ضمن تدوین و اجرای بسته‌های حمایتی‌، طرح‌ شناسایی و توسعه پایگاه‌های تخصصی همکاری با این افراد را ظرف دو ماه از ابلاغ این تصویب‌نامه به تصویب هیأت امنا برساند.

هیأت وزیران در ادامه جلسه در راستای کاهش زمان و تسریع در انجام اقدامات اولیه پزشکی و درمانی در ترافیک و کلانشهرها و دسترسی سریع به بیماران و مصدومان حوادث، به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اجازه داد نسبت به واردات تعداد 200دستگاه موتورسیکلت با حجم موتور 800 سی سی تا 1200 سی سی انژکتوری حداقل یورو 3 جهت استفاده در ناوگان اورژانس موتوری اقدام نماید.

آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی، از دیگر موضوعاتی بود که در جلسه امروز هیأت دولت بررسی و به تصویب رسید. این آیین‌نامه با هدف ایجاد راهکارهای اجرایی مناسب برای ارتقای نظام تحقیق و توسعه در زمینه فناوری جدید بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف انرژی تصویب شد. طرح‌های قابل پذیرش و بررسی شامل طرح‌های پژوهش و توسعه فناوری و طرح‌های تجاری سازی از اجزای این آیین نامه هستند که دارای شاخص‌ها و معیارهایی از جمله نوآور یا ابتکاری بودن مطابق اولویت‌های تعیین شده توسط وزارتخانه‌های نفت و نیرو، گزارش توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح و مشخص بودن میزان اثربخشی در بهینه سازی مصرف انرژی و بهبود کارایی انرژی قابل انتظار، زمان بازگشت سرمایه، ساختار دقیق شکست کار و شکست هزینه‌ها را داراست. زمان بندی اجرایی پروژه و منابع انسانی مورد نیاز و منابع پیشنهادی تأمین مالی مشخص شده از دیگر ویژگی‌های طرح‌های آیین نامه یاد شده است.

هیات دولت همچنین با هدف ساماندهی و کاهش مراجعات نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به واحدهای تولیدی در راستای تحقق دولت الکترونیک و افزایش اعتماد متقابل میان دولت و کارآفرینان، آیین نامه اجرایی هرگونه بازدید و مراجعه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی به و احدهای تولیدی را به تصویب رساند. به موجب این آیین نامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است طی شش ماه پس از تصویب، نسبت به طراحی و راه‌اندازی سامانه با قابلیت‌های امکان پردازش اطلاعات و امکان دسترسی آسان و سریع دستگاه‌های اجرایی و واحدهای تولیدی به سامانه اقدام نماید.

لایحه موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلواک از دیگر مصوبات جلسه امروز هیات دولت بود.

اخبار مرتبط

خط حزب‌الله با عنوان «نور علی نور» منتشر شد

علاج مشکلات کشور تشکیل دولت جوان حزب‌الهی است

رابطه مالی دولت و نفت باید از درصد دلاری به مبلغ ریالی تغییر یابد

0 نظر

ارسال نظر

capcha