الاخبار بررسی کرد

رویکرد رسانه‌های ضد انقلاب نسبت به انتخابات داخلی ایران

رویکرد رسانه‌های ضد انقلاب نسبت به انتخابات داخلی ایران

به گزارش سراج24، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی با اشاره به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ایران نوشت: چند روز دیگر جمهوری اسلامی ایران شاهد انتخابات دهمین دوره قانون‌گذاری و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خواهد بود. این دو انتخابات در یک روز و به صورت جدا از نظر شکل و مضمون برگزار خواهد شد. انتخابات پارلمانی پیامدهای ملموسی در تمامی سطوح خواهد داشت، اما انتخابات دوم نتایج خود را تنها در تجدید کرسی‌ها و انتخاب مجدد نمایندگان ملت در مجلس خبرگان نشان خواهد داد.

رقابت سیاسی در مجلس شورای اسلامی متمرکز شده است ، چرا که جابه‌جایی برگه‌های داخلی آن به معنی ترسیم سیاست‌های جدید دست کم در ابعاد داخلی خواهد بود، چرا که پارلمان اختیاراتی در دست دارد که می‌تواند در بسیاری از مؤسسات دولتی و معیشتی و اجتماعی حاکم باشد. از همین رو بسیاری از کاندیداها شعار ثبات سر داده و بر ضرورت جهش اقتصادی توافق دارند. رقابت‌های انتخاباتی نزدیکی در شعارهای مطرح شده بین دو قطب سیاسی در ایران - یعنی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان- وجود  دارد و هر کدام از آنها بر ابعاد معیشتی و خدماتی تمرکز دارند. آن ها سعی می‌کنند نظریه جهش اقتصادی در مرحله بعد از توافق هسته‌ای را دنبال کنند ، این شعار به ویترین مرحله آینده برای بازسازی ساختار اقتصادی ایران تبدیل شده است، البته این موضوع پیچیدگی‌هایی نیز دارد که قانون‌گذاران جدید با آن مواجه خواهند بود و باید با حساسیت زیادی با آن تعامل کنند، چرا که تأسیس درست این مرحله در آینده منجر به تقویت جمهوری اسلامی ایران در برابر بحران‌ها خواهد شد و اوضاع بهتری را در ابعاد داخلی و منطقه‌ای به این کشور خواهد داد.

علاوه بر این محافل تصمیم‌سازی بین‌المللی نیز حساسیت زیادی نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی دارند تا میزان تأثیرگذاری سیاست‌های اتخاذ شده بر ضد جمهوری اسلامی ایران در گذشته را ارزیابی کنند. آنها می‌خواهند بدانند تأثیرات توافق هسته‌ای و سیاست باز در قبال ایران در حال و آینده چگونه بوده است. این انتظار انتخاباتی و بررسی نتایج انتخابات بر اساس تمایلات غربی‌ها و آمریکایی‌ها و حتی رویکردهای منطقه‌ای کارکرد خاص خود را دارد. هر نتیجه‌ای که از صندوق‌های رأی بیرون بیاید، با دقت کامل از طرف کشورهای خارجی مورد بررسی قرار خواهد گرفت ، آنها میزان مشارکت مردمی و رأی‌دهندگان و ائتلاف‌ها و نتایج انتخابات را به دقت بررسی خواهند کرد که آیا نتایج به نفع اصول‌گرایان خواهد بود یا اصلاح‌طلبان یا جریان‌های مستقل به همراه یکی از این دو قطب برنده انتخابات خواهند بود. هر نتیجه‌ای که به دست بیاید ، معنای خاص خود را دارد.

از دیدگاه غربی‌ها پیروزی اصول‌گرایان به معنی شکست سیاست‌های غرب بوده که به دنبال ایجاد جدا کردن افکار عمومی مردم از اصول‌گرایان از طریق محاصره و تحریم‌ها بودند. آنها از حوادث سال 2009 به بهترین نحو برای این موضوع استفاده کردند. پیروزی اصلاح‌طلبان در این انتخابات نیز به معنی پیشروی غربی‌ها در چارچوب شکستن خط افراطی طرف بازنده در رویکردهای ملاحظه کارانه در تعامل با غرب است و به این ترتیب مرحله جدیدی را بنیان می‌کند که اجازه بروز دیدگاه‌های بازتر نسبت به غرب را می‌دهد.

این دیدگاه نسبت به نتایج انتخابات البته با اشتباه و ابهاماتی همراه است. ماشین تبلیغاتی غرب به ویژه رسانه‌های فارسی‌زبان و رسانه‌هایی که  از طرف آمریکا تأمین مالی می‌شوند، سعی دارند این‌گونه وانمود کنند که نوعی تردید و تزلزل در میان شهروندان ایرانی ایجاد شده و فضای کنونی کشور دچار اختلال شده و اوضاع برای اجبار به سمت نتایج انتخابات و استفاده از آن در راستای تحمیل معادلات جدید در عرصه سیاست داخلی و درگیری‌های مستمر با ایران فراهم شده است. آنها اعلام می‌کنند که تقابل غرب با تهران با بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران به پایان نرسیده است، چرا که محاسبات غرب و آمریکا و دولت‌های منطقه با تهران تمام نشده و درگیری‌های اساسی برای قراردادن ایران در نقشه مهار شده منطقه و در اختیار گرفتن سیاست‌های آن برای انجام سازش‌های آینده ادامه دارد. البته این چیزی است که محافل تصمیم‌ساز ایرانی نسبت به آن هوشیار هستند.

اختلافات در برنامه سیاسی بین احزاب، در ایران موضوعی ادامه‌دار است، اما این اختلافات باعث نمی‌شود کشور وارد پروژه‌های بین‌المللی شود ، بلکه سیاست‌مداران ایران در حفظ منافع نظام و دفاع از آن با یکدیگر رقابت می‌کنند. به این ترتیب صحبت از شکست تمامی محاسبات انجام شده در نتایج انتخابات پارلمانی است، چرا که نظام موسساتی ایران به ملت حق انتخاب رهبران خود تا بالاترین سطوح حتی در سطح رهبر معظم انقلاب را از طریق مجلس خبرگان می دهد. نتیجه انتخابات هرچه که باشد هرم و ساختار مناصب سیاسی در ایران به نظام این کشور چتری را می دهد که قادر به مهار تمامی مسائل و توقف تمامی گریزگاه ها نسبت به ساختار سیاسی کشور بوده و در عین حال فضای گسترده‌ای برای مانور در تمامی ابعاد ضمن چارچوب‌ها و خطوط کلی تعیین شده از سوی نظام تحت نظارت مقام معظم رهبری به آنها می‌دهد.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

0 نظر

ارسال نظر

capcha