کارگردان فیلم «جشن تولد» در گفت و گو با «سراج 24»:

فیلم «جشن تولد» روایت شهدای مدافع حرم است/ چرا سینمای ایران فیلمی برای مدافعان حرم نساخت؟/ انتقاد از داوران جشنواره فجر

فیلم «جشن تولد» روایت شهدای مدافع حرم است/ چرا سینمای ایران فیلمی برای مدافعان حرم نساخت؟/ انتقاد از داوران جشنواره فجر

گروه فرهنگی «سراج24»- مرتضی اسماعیل دوست: جشنواره فیلم فجر به پایان رسیده اما اظهارنظرها و حواشی آن همچنان ادامه دارد. از عدم انتخاب حاتمی کیا تا عدم توجه به آثاری با مفاهیم ارزنده همچون فیلم «جشن تولد» که مهم ترین اثر پرداختی به مدافعان گرانقدر حرم بوده است و از این رو نیاز به توجه بسیاری نسبت به آن وجود دارد.

عباس لاجوردی در گفتگو با بخش فرهنگی «سراج24» صریح و بدون رتوش به انتقاد از شرایط داوری جشنواره فیلم فجر پرداخت و گفت: «به قول آقای حاتمی کیا ما حرف مان را می زنیم حتی اگر بلنگیم! من این حرف ها را به شما نه بابت توجه به خودم بلکه به دلیل ارزش و اعتبار فیلمی می زنم که درباره مدافعان حرم می باشد و حداقل توقعم این بود که بابت زحماتی که اعضای گروه در این فیلم کشیدند حداقل در اختتامیه جشنواره یک تقدیری از آن به عمل می آمد. چرا که این مساله موجب انگیزه برای بچه های دیگر سینماگر می شد تا با اشتیاق به سمت ساخت آثاری در خصوص موضوعات روز و مفاهیمی مانند مقاومت و دفاع مقدس بروند.»

این فیلمساز جوان و با استعداد که به گفته بسیاری از مخاطبان جشنواره توانسته است اثری خوش ساخت را تهیه کند، در خصوص دلایل نادیده گرفتن آثاری ارزش مدار مانند «جشن تولد» به «سراج24» گفت:« ببینید مساله مهم در قضاوت های صورت یافته یا به این برمی گردد که افرادی که داوری کردند، فهم و دانش لازم در خصوص سینما را ندارند که در این صورت اصلا صلاحیت این کار را نداشته و نباید توسط مسئولان جشنواره انتخاب می شدند یا این که مسائلی وجود داشته است که ما خبر نداریم! به هر حال نیاز به حمایت از افرادی است که در بدترین شرایط منطقه قرار گرفتند و توانستند فیلمی در راستای نگاهی ارزش مدارانه بسازند. همین شب گذشته در اخبار تلویزیون گفته شد که در منطقه ای اطراف زینبیه حمله ای انتحاری توسط تکفیری ها صورت گرفت و جالب است به شما بگویم که ما در زمان ساخت فیلم «جشن تولد» دقیقا در همان منطقه در حال فیلمبرداری بودیم.»

فیلم «جشن تولد» نگاهی به حضور گروهک های شیطانی تکفیری در خاک سوریه دارد و براساس نگره ای داستانی شکل گرفته است. این فیلم در زمان ساخت با دشواری های زیادی به لحاظ شرایط حاد منطقه دچار شد و گروه سازنده با توجه به روحیه شجاعانه کارگردانی چون لاجوردی که از مستندسازی می آید، به دل حادثه رفتند که متاسفانه این تلاش ها توسط هیات داوران جشنواره مورد توجه قرار نگرفت.

لاجوردی در این باره به «سراج24» گفت: «خدا را شکر ما انجمنی مانند سینمای انقلاب و دفاع مقدس داریم که به فیلمسازان در این زمینه کمک کنند و گرنه هیچ نهاد فرهنگی فعالی در این رابطه وجود ندارد. من به همراه دوستانم آقایان فاتح و نوری کار را پیش بردیم و هنگامی که در میانه ساخت دچار مشکل مادی شدیم انجمن خیلی لطف کرد و نیمی از بودجه فیلم را تقبل کرد که واقعا از مسئولین مربوطه تشکر می کنم، چرا که متاسفانه کمتر پیدا می شود که نهادی براساس دغدغه غیرمادی و تنها براساس ارادت به سراغ موضوعی برود.»

کارگردان فیلم «جشن تولد» در ادامه اشاره به شهدای گرانقدر مدافع حرم داشته و به غفلت سینمای ایران از توجه به موضوعاتی در این خصوص پرداخت و اظهار کرد: « هر روز خبرهایی می رسد که بچه های گُل و ارزشمند ایرانی و سوری و عراقی و افغانی و پاکستانی در سوریه شهید می شوند. آن ها برای دفاع از ما و سرزمین مان در آن جا مبارزه کرده و جانشان را فدا می کنند و باید قدردان شان بود و من واقعا تعجب می کنم که چرا در این سال ها سینمای ما کارهای ارزنده ای در این خصوص نساخته است. از طرفی آن ها مدافع حرم اهل بیت(ع) هستند و گفته می شود که اگر روزی عباس(ع) بی یاور بود دیگر این گونه نخواهد بود.»

اخبار مرتبط

چهارمین کتابِ شهدای لشکر زینبیون منتشر شد/شهید پاکستانی مدافع حرم

اوحدی: خانواده های شهدای مدافع حرم از سرمایه های کشور هستند

اوحدی: امثال شهید قربان‌خانی در مسجد متحول و حُر مدافعان حرم شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha