روایت سربازی که ناخواسته سرباز دیگری را کشت

ایست دادم، نایستــاد، شلیک کردم

ایست دادم، نایستــاد، شلیک کردم

به گزارش سراج24، 14 اردیبهشت ماه سال گذشته بود که در گرگ و میش صبح «محمود» سرباز وظیفه‌ای که با هماهنگی با مسئول شب پادگان برای مرخصی شهری و خروج زودهنگام هماهنگی‌های لازم را به عمل آورده بود در حین عبور از برجکی که فؤاد بالای آن ایستاده بود با دستور ایست مواجه شد.

هرچند ابتدا مقتول ماجرا که لباس شخصی هم به تن داشته بدون توجه به این اخطار به مسیر خود ادامه می‌دهد و به ایست‌های چندباره توجهی ندارد اما با یک تیر هوایی او سرجایش خشک شده و فؤاد با عجله خودش را به او می‌رساند و قرار گرفتن در حالت شنا را به او حکم می‌کند.

پس از بازرسی بدنی و در شرایطی که پاسبخش شیفت هم به آن‌ها ملحق شده و به فواد اطمینان می‌دهد این سرباز جزو گردان خدمتی اوست و کاملا او را می‌شناسد، فواد که فقط چند روز از شروع خدمتش گذشته بود از محمود می‌خواهد بلند شود.

محمود هم به دلیل سابقه بالای خدمتی از شرایط تحمیل شده به خودش، ناراحت شده بود و برای اینکه با جمله‌ای نیش‌دار پاسخ این رفتار سرباز تازه‌وارد را داده باشد، بلافاصله از حالت خیز به سمت فواد که در حالت مسلح بود قد علم می‌کند؛ این حرکت محمود در حالی بود که اسلحه فؤاد همچنان در حالت مسلح بود و وقتی فؤاد قصد داشت از محمود فاصله بگیرد، شلیک گلوله حادثه آفرید.

شلیک اولین تیر هوایی تعدادی از سربازان دژبانی و پاسبخش را به صحنه کشانده بود و همه شاهد بودند که گلوله ناخواسته و در کمال ناباوری از اسلحه فؤاد شلیک شد. هرچند غیرعمد بودن ماجرا از همان اظهارات اولیه کارشناسان پلیس آگاهی هم مشهود بود اما شعبه دوم دادگاه نظامی یک استان خوزستان با استناد به مواد 27، 452، 450، 448 و بند ب 462 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92و ماده 132 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح فواد را علاوه بر جبران خسارت وارده (شلیک تیر) به پرداخت یک فقره دیه کامل مرد مسلمان و از باب اینکه به لحاظ ارتکاب قتل در ماه حرام به پرداخت یک سوم دیه در حق اولیاءدم و نیز تحمل یک سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می‌کند.

خانواده پر جمعیت فؤاد تنها یک نان‌آور پیر دارد که او هم به دلیل کهولت سن و بیماری تنها با کارگری و به طور روزانه خرج معاش خانه را تامین می‌کند؛ بدهی این مددجوی جوان هرچند با اخذ گذشت از سوی خانواده مرحوم و نیز ارائه تسهیلات ستاد دیه شعبه استان خوزستان از مبلغ 2 میلیارد و 200 میلیون ریال در فرآیند آزادی به 90 میلیون تومان کاهش پیدا کرده اما حتی پرداخت بخش کوچکی از این مبلغ برای او و خانواده‌اش ناممکن گزار شده است.

نیکوکارانی که تمایل دارند با هر استطاعت مالی در آزادی این افراد نیازمند و آبرومند سهیم شوند، می‌توانند با تلفن های همراه خود (بدون صرف وقت و هزینه‌ای) و بدون نیاز به اینترنت از طریق سامانه « # 7777 *780 * » همیار ستاد دیه در این امر خداپسندانه باشند.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

 

اخبار مرتبط

رفتار شهید بابایی با نگهبانی که مانع ورودش به فرودگاه شد

دندانپزشک نیکوکار بدهی 8 نفر زندانی را پرداخت کرد

کشف اقلام احتکار شده بهداشتی توسط سود جویان در استان البرز

0 نظر

ارسال نظر

capcha