حرفهای نصیریان و حمیدیان در شب اختتامیه جشن سینمای فجر انقلاب

 حرفهای نصیریان و حمیدیان در شب اختتامیه جشن سینمای فجر انقلاب

به گزارش سراج24، جشن منتقدان سینمای انقلاب و اهدای جایزه سینمایی ققنوس با حضور مدیران و هنرمندان بابک حمیدیان، علی نصریان، محمد کاسبی، بهروز شعیبی، ابراهیم حاتمی کیا، محسن مومنی شریف و مردم در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن یزدی صحبت کرد و پس از آن جایزه آیینه در بخش های مختلف اهدا شد. در همین بخش و در قسمت معرفی فیلم، لوح تقدیر بهترین معرفی فیلم به رضا محرری از خبرگزاری تسنیم برای معرفی فیلم ایستاده در غبار رسید.

پس از این بخش تندیس آینه به فیلم های برگزیده اهدا شد. تندیس جایزه امید به فیلم بادیگارد رسید. احسان محمد حسنی تهیه کننده این فیلم این جایزه را دریافت کرد و پس از آن نیز نامه ای گلایه آمیز را خطاب به رئیس جمهور خواند.

در همین بخش، بابک حمیدیان جایزه ویژه هنرمندان را به خاطر بازی در فیلم بادیگارد گرفت. او پس از دریافت این جایزه گفت: بخش قابل توجهی از هویت خودم را به واسطه نقد در سینمای ایران می دانم. همیشه تلاش می کنم از مُد مرسوم جامعه فاصله بگیرم و سعی می کنم خودم باشم و از بزرگترهایم یاد بگیرم. باید بگویم که احترام بزرگانی مثل علی نصیریان بر من واجب است.

در ادامه بهروز شعیبی جایزه این بخش را برای فیلم ساینور دریافت کرد . او پس از دریافت این جایزه گفت: خوش حال هستم که من را شایسته این تقدیر دانستید. از جهتی دیگر نیز خوشحال هستم از این جهت که جایزه خود را از خانواده شریف واقفی گرفتم.

سپس محمد حسین مهدویان،کارگردان فیلم ایستاده در غبار برای دریافت جایزه بهترین فیلم به روی سن دعوت شد اما او به دلیل سفری که داشت نتوانست در این مراسم حضور پیدا کند و مهدی حجازی فر، بازیگر نقش احمد متوسلیان این جایزه را دریافت کرد و نامه را از سوی محمد حسین مهدویان خواند. در بخشی از این نامه آمده بود که "امشب باید قدردان مردی باشیم که شایسته تقدیر است و آن حاج حبیب والی نژاد است. بزرگترین ثمره این 11 سال کارم آشنایی با ایشان بود."

بخش بعدی برنامه به تقدیر از حبیب والی نژاد اختصاص داشت. عبدالحمید قدیریان که برای تجلیل از والی نژاد به روی صحنه آمده بود در سخنانی کوتاه گفت: خدا توفیق داد که اربعین امسال کربلا بودم و در آن فضای نورانی یک مجموعه تابلو کار کردم. اگر تعریف هنرمند مسلمان انقلابی این باشد که دعوت کننده از ظلمت به نور است و تلاش می کند که نور را ببیند، باید بگویم که امیدوارم خداوند در فضایی که کار می کنم فضای اربعین را قرار بدهد. باید حتما اربعین را در نظر داشته باشیم که جامعه آرمانی شیعه در اربعین آبیاری می شود. باید به این مضوع، فراتر از سیاست های فرهنگی نگاه کنیم و یک نگاه جدید به آن داشته باشیم.

در این بخش از حبیب والی نژاد تقدیر شد و تابلویی از عبدالحمید قدیریان به نام آسمان حسینی به والی نژاد اهدا شد.

در این مراسم تجلیل مهدی شاه محمدی نیز صحبت کرد و پس از او والی نژاد لب به سخن گشود و گفت: من بچه همین حوزه هنری هستم و امروز تابلویی را از آقای قدیریان می گیرم که خود نیز از بچه های قدیمی حوزه هنری است. فکر می کنم که انگار قرار است اتفاقی بیفتد تا همه دوباره دور هم جمع شویم. باید خط کشی ها را کنار بزنیم و یک صدا بشنویم و در حوزه و روایت فتح جمع شویم و فکر می کنم این راه باید ادامه پیدا کند.

وی ادامه داد : به نظرم باید از آقایان بهزاد پور و سلحشور تجلیل کنم و امیدوارم آقای سلحشور دوباره سلامتی شان را به دست بیاورند. آن چیزی که من یاد گرفتم از این دوستان بوده است. آن ها این مفاهیم را به ما یاد دادند و ما هم آن ها را در اختیار جوانان قرار دادیم.

در بخش بعدی جایزه ققنوس به برگزیدگان اهدا شد. فیلم های سیانور، بادیگارد، ایستاده در غبار، جشن تولد، دلبری و انیمیشن فهرست مقدس در این بخش برگزیده شدند. هم چنین در بخش تقدیر از رسانه ها، از خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری مهر و روزنامه جوان تقدیر شد.

سپس از علی نصیریان برای بازی در فیلم «شکارچی شنبه» تقدیر شد. علی نصیریان پس از این تقدیر گفت: این جایزه و این تقدیر باید از جوان ها انجام بشود و نه از من. وقتی در این مجالس می آیم، حرکت شور انگیز این جوان ها را می بینم، شاهد رشدهای خوبی در استعدادها هستم. آرزو می کنم که کارهای خیلی درخشانی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد : فکر می‌کنم که این جا جای تقدیر از حاتمی کیا است چرا که ایشان برای سینمای این کشور خیلی کار کردند. حرفی که ایشان راجع به محتوا زدند واقعا درست است. خاطرم هست بعد از بازی در فیلم شکارچی شنبه، عده ای فکر میکردند که من برای بازی در این فیلم مبلغ قابل توجهی دریافت کرده ام در حالی که من حتی از دستمزدم نیز کمتر گرفته بودم. خودم سوژه و محتوای فیلم شکارچی شنبه را بسیار دوست داشتم. یادم هست زمانی که سناریوی این کار به دست من رسید، در شمال مشغول کار فیلم برداری فیلمی بودم اما این سناریو این قدر برایم جذاب بود که وقتی آن را خواندم حتی یک بار هم زمین نگذاشتم. بازی کردن در این فیلم برای من جذاب بود چرا که مضمون آن را دوست داشتم.

او در بخش پایانی سخنان خود گفت: باید اعتقاد به کار وجود داشته باشد و نمی توان دروغ گفت. اگر صداقت و باور داشته باشیم بسیار بهتر می توان کار کرد. خود من به موضوع فلسطین و موضوع فیلم ابراهیم حاتمی کیا باور داشتم. کار مناسبتی چیز مطلوبی نیست . هنر باید خود بجوشد. به نظرم این فیلم هایی که امسال جوانان کار کردند بسیار خوب بود و واقعا پیشرفت‌های خوبی داشتیم و باید از آن‌ها تقدیر شود.  

در این بخش از همسر شهیدان مدافع حرم روح الله قربانی و شهید سیاح تقدیر شد و همسر شهید قربانی نامه ای را خطاب به همسر شهیدش خواند که فضای مراسم را عوض کرد.

بخش پایانی این مراسم نیز به تقدیر از محمد کاسبی اختصاص داشت. او در سخنان خود گفت: از خدا سپاسگزار هستم که جایی از من تقدیر شد که خانه من است. من همیشه حوزه و بچه های حوزه هنری را سپاه پاسداران فرهنگی این انقلاب می‌دانم . اکنون بوی گل محمدی در فضای حوزه پیچیده است و امیدوارم این عطر همیشه در فضای ایران به مشام همه مردم برسد.

پسی از پایان این مراسم، فیلم بادیگارد به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا اکران شد.

اخبار مرتبط

جشنواره امام رضا(ع) با پنج برنامه بین‌المللی و ۱۵ جشنواره ملی برگزار می‌شود

شب شعر طلاب استان تهران برگزار می‌شود

رونمایی از دیوارنگاره جشنواره عمار با پرچمداری حاج قاسم

0 نظر

ارسال نظر

capcha