معاون توسعه و کارآفرینی مطرح کرد؛

اعزام نیروی کار به خارج از کشور در برنامه ششم توسعه

اعزام نیروی کار به خارج از کشور در برنامه ششم توسعه

به گزارش سراج24، عیسی منصوری معاون توسعه، اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ضرورت ایجاد دفاتر کاریابی‌ اشتغال در خارج از کشور گفت که این کار موجب تسهیل اعزام نیروی کار به خارج از کشور می‌‌شود.

وی ادامه داد: از آنجا که حفظ ارزش پول ملی در کشور برای ما مهم است، این موضوع می‌تواند به مدیریت نیروی کار خارج از کشور کمک کند. نیروی کار ایرانی آمادگی کامل برای حضور در بازارهای کار خارج از کشور را ندارد؛ به‌طوری که در روزهای نخست که به کشور مقصد وارد می‌شوند، به‌راحتی نمی‌توانند خود را با بنگاه‌های اقتصادی تطابق دهند.

معاون توسعه، اشتغال و کارآفرینی وزیر کار در تشریح فرایند اعزام نیروی کار به خارج کشور اظهار داشت: باید استانداردهایی در هنگام تحصیل برای دانشجویان تعریف شود تا براساس آن نیروی کار بتواند خود را به‌راحتی برای بازار کار دیگر کشورها تطبیق دهد.

منصوری با اشاره به بهبود روابط ایران با دیگر کشورها پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: با بهبود روابط باید بتوانیم دفاتری را برای کشورهایی که به‌طور مثال حداقل یک‌هزار و 500 نیروی کار در آن کشور داریم ایجاد کنیم تا بتوانند نیروی کار را به‌درستی در کشور مقصد هدایت کنند.

وی با اشاره به حضور همزمان ایران و چین در کشور ونزوئلا گفت: دو کشور به‌طور همزمان در ونزوئلا حضور داشتند اما چینی‌ها برای نیروی کار خود دفاتری در آنجا ایجاد کرده بودند که به‌طور کامل نیازهای شغلی کشور ونزوئلا را بررسی و نیروی کار خود را به‌سوی جذب در آن نیازها هدایت می‌کرد. چنین روشی سبب ماندگاری نیروی کار در کشور مقصد می‌شود.

منصوری ادامه داد: می‌توان دفاتر کاریابی را در کشورهای دیگر ایجاد و استانداردهایی برای آنها تعریف کرد. تاکنون نیروی کار ایرانی فقط از خلاقیت‌های خود استفاده کرده اما باید این امر هدایت شود. در ایران منابع انسانی به سرمایه انسانی و هم‌اکنون به کرامت انسانی ارتقا یافته اما  باید تلاش کنیم توانمندی‌های انسان را ارتقا دهیم تا بتواند قابلیت‌های خود را بروز دهد.

معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اظهار داشت: ایجاد اشتغال خوب است زیرا در صورت نبود آن یا نیروی کار از کشور خارج می‌شود یا وارد حوزه‌ای که تخصص ندارد می‌شود و در نهایت اگر هیچ‌کدام نشد، وارد حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌شود. اگر به رشد و توانمندی نیروی انسانی توجه نکنیم باید هزینه‌های آن را در سالهای آتی بپردازیم.

 

 

اخبار مرتبط

آب پاکی که دولت بر دست جاماندگان دریافت «بسته حمایتی» ریخت!

سهم ۵ هزار مگاواتی انرژی‌های نو در برنامه ششم توسعه

تعیین قیمت سبد هزینه ای کارگران

0 نظر

ارسال نظر

capcha