نوبخت مُهر محرمانه‌ها را باطل می‌کند؟

نوبخت مُهر محرمانه‌ها را باطل می‌کند؟

 ادامه‌دار شدن فرایند محرمانه سازی در دولت یازدهم کار را به جایی رسانده که صدای تمام بخشهای نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در آمده است ولی با وجود این، دولتی‌ها کماکان بر این باورند که محرمانه‌ای در کارشان نیست.

این را محمدباقر نوبخت از تریبون سخنگوی دولت به رسانه‌ها اعلام و تأکید کرده "من هر هفته اعداد و ارقام را بیان می‌کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می‌کند. مجلس به همه اسناد و مدارک موجود دسترسی دارد و همکاران دولت با حضور در مجلس، مطالبی را بیان می‌کنند و بلافاصله اخبار و اطلاعات روی شبکه‌ها و سایتها می‌رود. بنابراین، ما هیچ چیز محرمانه‌ای نداریم".

آن‌طور که نوبخت اعلام کرده ظاهراً دلیل عدم انتشار برخی آمارها و اسناد اقتصادی عدم تکمیل آنهاست؛ وی همچنین درباره قراردادهای نفتی که بارها مقامات نفتی اعلام کردند این قراردادها محرمانه است و نمی‌توانند جزئیات را منتشر کنند این طور گفته "هیچ قرارداد محرمانه‌ای در وزارت نفت نداریم و وزارت نفت هم باید اطلاعات خود را منتشر کند".

ولی نوبخت توجیهات درباره محرمانه‌های دولت یازدهم را به همین جا ختم نکرده و به موضوع پژو نیز پرداخته است؛ نوبخت درحالی سعی دارد رسانه‌ها و مخالفان محرمانه سازی دولت را متقاعد کند که این قرارداد هم محرمانه نیست که به‌دفعات وزیر صنعت از محرمانه بودن آن سخن گفته و مدیرعامل ایران خودرو هم تأکید کرده نه همه ولی بخشی از این قرارداد محرمانه است.

اما نوبخت کماکان اصرار به رد محرمانه سازی دارد و می‌گوید: درباره خودروی پژو هم که می‌گویند مسایل محرمانه است! چه‌زمانی معمول بوده قراردادها را روی سایت قرار دهند که اگر ما الآن نگذاریم، بگویند محرمانه عمل شده؟

سخنگوی دولت که این هفته پشت تریبون خود رفته و با خبرنگاران سخن می‌گفت سرانجام به توضیح درباره علت عدم انتشار آمارهای رشد اقتصادی هم پرداخت و گفت: آمار اقتصادی را بانک مرکزی و مرکز آمار منتشر می‌کند. الآن هم از دکتر عادل آذر سؤال کردم و ایشان نیز قرار است ریز تحولات رشد اقتصادی را به رسانه‌ها اعلام کنند.

نوبخت درحالی تأکید دارد که دولت یازدهم خیلی شفاف عمل می‌کند و چیز پوشیده و پنهانی ندارد که طی یکی دو ماه گذشته و به‌ویژه بعد از اجرایی شدن برجام محرمانه‌های بسیاری در کابینه رقم خورده که مهمترین آنها قراردادهای نفتی، پژو و ایرباس می‌باشد.

ضمن آنکه محرمان ماندن رشد اقتصادی سال جاری باوجود انتشار نماگرهای اقتصادی سه‌ماهه دوم از سوی بانک مرکزی نیز بر فرایند محرمانه سازی‌های دولت باید اضافه شود. هرچند به‌اعتقاد کارشناسان اقتصادی علت محرمانه ماندن رشد اقتصادی به‌احتمال قوی منفی شدن این رشد است. البته سیف رئیس کل بانک مرکزی هم از تداوم افت رشد اقتصادی در سال جاری خبر داده است.

بماند که محرمانه‌های دیگری از جمله ورود هیئت‌های اقتصادی و جلسات پی‌درپی در سفارتخانه‌ها نیز وجود دارد که باز هم خبری از جزئیات آنها نیست.

ولی آنچه در این مجال اهمیت دارد و قابل انکار هم نیست، عادی شدن "محرمانه‌ها" در کابینه یازدهم است آن‌هم درحالی که دولتی‌ها از جمله نوبخت سعی در انکار این موضوع دارند.

باید دید عادل آذر دستور نوبخت را گوش کرده و جزئیات تحولات اقتصادی از جمله رشد اقتصادی سال جاری را منتشر خواهد کرد یا خیر؟! هرچند اگر این آمارها هم منتشر شود باز مهر محرمانه بر سایر مسائل اقتصادی از جمله قراردادهای ایرباس و پژو باقی خواهد ماند.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

 

اخبار مرتبط

اختصاص 14 میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی

چرا یارانه از ۴۵ هزار تومان بالاتر و حتی به ۴۵۰ هزار تومان نمی‌رسد؟

توضیح توانیر در خصوص تصمیم عجیب نوبخت

0 نظر

ارسال نظر

capcha