آیت الله اعرافی:

خبرگان لنگرگاه قدرت کشور است/ ضرورت توجه به جلوه های گوناگون نفوذ

خبرگان لنگرگاه قدرت کشور است/ ضرورت توجه به جلوه های گوناگون نفوذ

به گزارش سراج24، آیت الله علیرضا اعرافی در سال‌ ۱۳۷۱ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ امامت‌ جمعه‌ شهر میبد برگزیده شد و چند سالی است امامت جمعه قم را برعهده دارد. وی همچنین ریاست جامعه المصطفی العالمیه را عهده دار است و به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کند. حجت الاسلام اعرافی به عنوان عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در حال تدریس علوم حوزوی است.

حجت الاسلام اعرافی در پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه استان تهران داوطلب شد و صلاحیت ایشان به تایید رسید. با وی به گفتگو نشستیم تا ضمن آشنایی با مواضع سیاسی و فکری، اهمیت این دوره از خبرگان رهبری را مورد ارزیابی قرار دهیم. با توجه به مسئولیت ایشان در یک مراکز علمی با نگاه بین المللی، بخشی از گفتگویمان نیز به مباحث منطقه ای و بایسته های صدور پیام انقلاب اسلامی اختصاص یافت.

مشروح این گفتگو در ادامه آمده است:

در آغاز اشاره ای به اقدامات و فعالیت های خود در حوزه جامعه المصطفی بفرمایید؟

حدود ۱۳ سال است که به امر رهبری و حکم ایشان در جامعه المصطفی حضور دارم. در دوره قبل و حدود ۷ سال پیش مسئولیت مرکز جهانی علوم اسلامی را بر عهده داشتم. پس از آن با ادغام «سازمان مدارس و حوزه‌های علیمه خارج از کشور» و «مرکز جهانی علوم اسلامی»، این مجموعه به جامعه المصطفی نام گرفت. با حکم رهبری مسئولیت مرکز جهانی علوم اسلامی در دوره قبل را برعهده داشتم و در ۷ سال گذشته نیز مسئول جامعه المصطفی شدم.

هیئت امنا و مسئول اداره جامعه المصطفی از سوی رهبر انقلاب منصوب می شود و اساسنامه آن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مورد تائید مقام معظم رهبری است.

در حال حاضر از ۱۲۶ کشور دنیا، حدود ۳۵ هزار طلبه در جامعه المصطفی در حال تحصیل هستند. در بیش از ۵۰ کشور، نمایندگی فعال و یا مراکز و موسساتی که به طور بومی فعالیت کرده و با جامعه المصطفی در تعامل هستند.

این دوره از انتخابات خبرگان رهبری چه تفاوتی با دوره های قبلی دارد؟ آیا حساسیتی نسبت به دوره های قبلی در این دوره وجود دارد یا نه؟

اهمیت خبرگان در شرایط جدید در حوزه بین الملل است. این دوره از انتخابات خبرگان را در حالی برگزار می کنیم که تجلیات و درخشش های انقلاب اسلامی در جهان فزون تر از قبل شده است. یک رشته از این درخشش، زنجیره مقاومت است که در لبنان، عراق، سوریه و یمن شکل گرفته است.

گرایش هایی که از نظر علمی و معرفتی به گفتمان انقلاب اسلامی در جهان روز افزون شده است، از ویژگی های دیگر شرایط کنونی کشور در زمان برگزاری انتخابات مهم خبرگان رهبری است.

جایگاه بیرونی کشور در جهان که با زعامت رهبری معظم بوده، دشمنی ها را فزاینده کرده و از سوی دیگر دوستان امید بیشتری به انقلاب بسته اند. جریان برون مرزها در ارتباط با انقلاب، متکی به امواج خروشان انقلاب اسلامی است. به همین دلیل خبرگان قوی، به عنوان پشتوانه نظام و رهبری می تواند این امواج را در جهان متجلی تر کند.

رویکرد بین الملل انقلاب اسلامی باید در درون کشور نیز تقویت شود.صدور انقلاب در ذات انقلاب است و این فرایند هیچگاه در طول ۳۰ سال گذشته، قطع نشده استمنطقه ما یک منطقه ناامنی است که با دسایس مختلف، جنگ های نژادی و مذهبی، تفرقه های فراوانی در آن ایجاد شده است. دولت های وابسته، تحریک شده و جریانات استکبارساخته تکفیری رشد کرده اند. این اتفاقات موجب شکل گیری حلقه های متعدد ناامنی در منطقه شده است. در این شرایط کشور ما در امنیت مناسبی به سر می برد بنابراین در شرایط این چنینی انتخاب خوب خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی می تواند اقتدار ما را بالا ببرد.

این موضوعات، اهمیت انتخابات پیش رو را زیاد می کند. از این رو می توان انتخابات این دوره از خبرگان رهبری را دارای حساسیت خاصی دانست. البته نکته قابل توجه این است که امیدواریم در آینده شرایط به گونه ای نباشد که خبرگان رهبری مجبور به انتخاب رهبر باشند و این انقلاب هر چه زودتر به انقلاب امام زمان (عج) پیوند بخورد.

این مجموعه شرایط اقتضاء می کند که ملت ایران به انتخابات خبرگان و مجلس، نگاه توسعه، اقتدار و امنیت کشور و انتشار آن در دنیا باشد.

سیاسی شدن خبرگان رهبری چه آسیب هایی می تواند برای کشور به دنبال داشته باشد؟

به معنای درست سیاسی بودن، باید گفت ذات خبرگان رهبری سیاسی است؛ اما باید جایگاه انتخابات خبرگان رهبری را فراتر از سیاسی کاری و یا آنچه در انتخابات مجلس و یا ریاست جمهوری اتفاق می افتد، در نظر گرفت. چون خبرگان لنگرگاه اصلی قدرت کشور و پشتوانه ولایت و رهبری است. بنابراین جایگاه آن فراتر از تعاملات گروهی و حزبی می باشد. باید تلاش شود تا جای امکان خبرگان رهبری از سیاسی کاری و مباحث جناحی و حزبی دور نگهدارند.

ممکن است در خبرگان یا هر جای دیگر اختلاف سلیقه وجود داشته باشد ولی نباید بهانه ای شود تا خبرگان رهبری دستخوش سیاست زدگی و کش و قوس های جناحی قرار گیرد. چون این اقدام پسندیده نیست.

ارزیابی شما از ضرورت های صدور انقلاب اسلامی به خصوص فعالیت هایی که در حوزه فرهنگی برای صادر کردن این انقلاب صورت گرفته، چیست؟ آیا آنگونه که باید در سی و چند سال گذشته عمل می شد، اتفاق افتاده است یا نه؟

این روزها یکی از محورهایی که وظیفه خودم می دانم تا درباره آن در سخنرانی های انتخاباتی به آن بپردازم، گفتمان بین الملل انقلاب اسلامی است. بدون استثناء در تمام سخنرانی ها و گفتگوهایم تاکید می کنم که رویکرد بین الملل انقلاب اسلامی باید در درون کشور نیز تقویت شود.

صدور انقلاب در ذات انقلاب است و این فرایند هیچگاه در طول ۳۰ سال گذشته، قطع نشده است. شاید بتوان گفت در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته ای که امام خمینی (ره) نهضت مبارزات انقلابی خود را شروع کردند، همیشه با جهان در تعامل بودیم. بنابراین صدور انقلاب هیچگاه قطع نشده است. البته فراز و فرودهایی داشته و تفاوت سلیقه هایی در این مسیر به چشم خورده است اما این خط در پرتو هدایت های امام خمینی و رهبری هیچ گاه متوقف نشده است.

البته شاید بتوان گفت آنچه که شایسته بوده در این زمینه انجام نشده است ولی کارنامه قابل قبولی در این زمینه وجود دارد. شکل گیری مقاومت اسلامی بدون صدور فکر انقلاب نبوده است. اگر انقلاب صادر نمی شد و جبهه مقاومت در منطقه شکل نمی گرفت، امروز دشمنان انقلاب اسلامی در درون کشور بودند.

آنچه مهمتر است اندیشه انقلاب اسلامی با تربیت عالمانه، دینی و پایه ریزی مراکز دینی و نیز با صداهای علمی که در جهان انعکاس پیدا کرده در حال پیشروی است. نمی خواهیم مبالغه کنیم اما باید گفت قطعا در این رقابت فکری جهان، یکی از بازیگران و کنشگران اصلی، انقلاب اسلامی بوده است.

دیپلماسی عمومی کشور را در این زمینه چقدر موثر می دانید؟

دیپلماسی عمومی کشور در این زمینه به فراز و فرودهایی که بوده، توجه داشته اما از نظر ما قابل ارتقاء جدی است. یعنی دستگاه های رسمی و غیر رسمی می توانند در انتقال این گفتمان به جهان و تقویت پایه های انقلاب اسلامی در جهان موثرتر باشند. همیشه پیشنهادات متعددی دادیم تا این گفتمان تقویت شود و امیدواریم توجه جدی به آن صورت گیرد.

جامعه المصطفی در رسالت صدور انقلاب اسلامی ایران چگونه ایفای نقش کرده است؟

بدون تردید یکی از محورهای اصلی این گفتمان بین المللی، حوزه و جامعه المصطفی به عنوان یک حوزه بین الملل است. در حال حاضر ۸۰ هزار نفر از حدود ۳۰ تا ۴۰ کشور جهان یا فارغ التحصیل جامعه المصطفی هستند یا در حال تحصیل در این حوزه بین المللی به سر می برند. اینها با زبان فارسی و معارف الهی آشنا شدند. شیعه و سنی آنها به مکتب اهل بیت شناخت پیدا کرده اند و در شبکه های فکری و معرفتی جهان حضور فعال دارند. ضمن اینکه زبان و ادبیات فارسی را هم از این طریق در دنیا منتشر کرده اند.

ذات خبرگان رهبری سیاسی است؛ اما باید جایگاه انتخابات خبرگان رهبری را فراتر از سیاسی کاری و یا آنچه در انتخابات مجلس و یا ریاست جمهوری اتفاق می افتد، در نظر گرفت

جامعه المصطفی بدون تردید یکی از نقطه های اصلی گفتمان بین الملل انقلاب اسلامی است.

حضور چهره هایی همچون بنده که سابقه فعالیت در حوزه بین الملل دارند در انتخابات خبرگان رهبری، با این رویکرد بوده که حضور این چهره ها در نهاد مهمی مانند خبرگان رهبری می تواند تاثیرات مثبتی در مسئله صدور انقلاب داشته باشد.

با توجه به اینکه طی هفته های اخیر نسبت به برگزاری آزمون برای احراز اجتهاد داوطلبان انتخابات خبرگان رهبری انتقادات بسیاری وجود داشته، به نظر شما شیوه برگزاری آزمون، شیوه مطلوبی است یا نه؟

در شرایطی که در حوزه های علمی وجود داشته و زیرساخت لازم برای احراز اجتهاد وجود ندارد، چاره ای نیست جز اینکه برای احراز اجتهاد داوطلبان، آزمون برگزار می شد. در شرایط فعلی یکی از راه های ارزیابی اجتهاد علما، آزمون بود که به خوبی برگزار شد.

پیش بینی شما از حضور مردم و مشارکت ملت در دو انتخابات پیش رو چیست؟

ضمن اینکه باید تشکر کنیم از ملت ایران به خاطر حضور شکوهمند در راهپیمایی ۲۲ بهمن، همه نشانه ها حکایتگر حضور خوب ملت در هر دو انتخابات ۷ اسفند است. فکر می کنم این دو انتخابات، از انتخابات باشکوه و بدون شک موثر در امنیت و اقتدار کشور خواهد بود.

با توجه به هشدار مقام معظم رهبری نسبت به مقوله نفوذ، آیا نگرانی و تهدیدی نسبت به این مقوله متوجه خبرگان رهبری است؟

نفوذ در تاریخ همواره وجود داشته است از این رو باید همیشه نسبت به آن نگرانی داشته باشیم. البته با نظارتی که شورای نگهبان داشته، این نگرانی کاهش پیدا کرده است. اما باید در تمام مناسب، فعالیت ها و برنامه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور نگران نفوذ باشیم.

باید توجه داشته باشیم که نفوذ هم چهره های مختلف و هم جایگاه های متفاوت دارد. گاهی آگاهانه و گاهی ناآگاهانه انجام می شود. از این رو با توجه به جلوه های گوناگون نفوذ، همیشه باید حساسیت لازم را داشته باشیم. البته ما در سال همدلی و همزبانی باید بر اساس نگاه رهبر انقلاب در کنار هم قرار بگیریم و اختلاف سلایق را تحمل کنیم.

 

اخبار مرتبط

آیت‌الله علم‌الهدی از مانور عزت ایران در لبنان تجلیل کرد/حضور رئیس جمهور در اجلاس شانگهای پیام‌های بی‌بدیلی دارد

برخی ‌می‌خواهند از ‌دولت منتخب انتقام بگیرند/ دولت روحانی "افراط و تفریط" و "بریز و بپاش‌های فراوان" داشت

دولت سیزدهم کار سختی دارد/ مشکلات در دولت روحانی انباشته شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha