معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خبر داد

رشد ۳۰۰درصدی کشف میوه قاچاق /پای گمرک در میان است/تشدید برخورد‌های انتظامی در روزهای آتی

رشد ۳۰۰درصدی کشف میوه قاچاق /پای گمرک در میان است/تشدید برخورد‌های انتظامی در روزهای آتی

به گزارش سراج24 ، معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در 9 ماهه نخست امسال 15 هزار تن میوه قاچاق کشف شده است افزود: این رقم در مقایسه با سال گذشته  300 درصد افزایش داشته است که  2400 تن آن به میوه هایی از جمله پرتغال ، لیمو ترش و سیب اختصاص دارد .

گلستانی زاده  افزود: در مورد دیگری محموله ای که  قرار بود از بندر شهید رجایی به مقصد ترکمنستان ترانزیت شود در حال تخلیه در تهران کشف شد  .

وی علت افزایش قاچاق میوه در کشور را ورود این محصول در کنار دیگر کالاها از طریق 3 هزار کانتینری که وارد گمرک می شوند دانست و افزود: امکان بازدید همه این کانتینرها وجود ندارد.

گلستانی زاده گفت: اما برای کنترل قاچاق کوله بری با هماهنگی نیروی انتظامی در شرق کشور اقداماتی صورت گرفته است که در روزهای آینده شاهد آن خواهیم بود .

وی افزود: موضوع قاچاق را باید پیش از مبادی تا سطح عرضه کنترل کرد و اینکه  واحدهای صنفی غیر قابل کنترل است قابل  قبول نیست .

در ادامه رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی گفت: به جز موز، انبه، آناناس و نارگیل  ورود دیگر میوه ها و مرکبات ممنوع و قاچاق است .

رضا نورانی با اشاره به پیامدهای ورود میوه قاچاق به کشور افزود: برای محصولات قاچاق شده هیچگونه عوارض و گمرکی  پرداخت نمی شود این محصولات آفات ناخوانده را وارد کشور می کنند و از طرفی  مصرف کننده نمی داند محصولی که آن را خریداری می کند سالم  است یا نه .

وی گفت: ایران قطب محصولات باغی است و در بسیاری از محصولات رتبه یک تا هفت در تولید این محصولات را به خود اختصاص داده است اما هنگامی که محصولی دچار آفت می شود و واردات و صادرات آن مدیریت نمی شود شاهد چنین اوضاعی هستیم .

نورانی افزود: در سال جاری سیب درختی و کیوی بیش از حد نیاز مصرف داخلی است  از طرفی صادرات به کندی صورت می‌گیرد و کشورهای عربی محصولات صادراتی ما را به  داخل کشور عودت داده اند از این رو پیشنهاد دادیم سیب را  به پاکستان صادر کنیم و در قبال آن نارنگی از آن کشور وارد کنیم اما هنوز پاسخی  نگرفته ایم .

وی گفت: حجم پرتغال قاچاقی که سال گذشته وارد کشور شد می توانست 30 میلیون دلار  درآمد نصیب کشور کند.

نورانی با بیان اینکه بسیاری از واردات در کشور بر اساس نیاز مصرف کنندگان نیست گفت: در 10 ماه نخست امسال 573 هزار تن موز به ارزش 50 میلیون دلار وارد کشور شد که مطابق با مصرف داخلی نیست، در چنین شرایطی مسئولان باید نیاز را  بررسی کنند و متناسب با آن مجوز واردات و صادرات را بدهند تا هم شاهد تنظیم بازار و هم جلوگیری از آفات ناخواسته باشیم.

وی گفت : اینکه یک محصولی قاچاق اعلام بشود و یا به یکباره مقابل صادرات و یا واردات بایستیم به تنظیم بازار کمکی نمی کند.

سود میوه‌های قاچاق پنج برابر قیمت  تمام شده  آن است

رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران هم در این برنامه  گفت: سود میوه های قاچاق برای قاچاقچیان پنج برابر قیمت تمام شده است از اینرو افراد سود جو را ترغیب به قاچاق می کند .

حسین مهاجران  افزود: بیش از 20 نوع میوه  قاچاق وارد کشور می شود و امروز شاهد قاچاق لیمو ترش و سیر هستیم در صورتیکه ما لیمو سنگی در داخل کشور تولید می کنیم و سیر ایران بهترین سیر دنیاست .

وی گفت: ده‌ها نوع میوه از طریق ترکیه به داخل کشور قاچاق می شود و ما امروز شاهد  ورود کدو حلوایی ، شاه بلوط ، آووکادو  و پرتغال مصری هستیم که نیمی از آن تفاله است .

مهاجران با اشاره به مشکلات موجود در زمینه مبارزه با  قاچاق میوه افزود: بر اساس قوانین، نهادهای مسئول برای محموله به ارزش زیر یک میلیون تومان پرونده تشکیل نمی دهند و فقط آن را کشف و ضبط می کنند، از طرفی به مرزنشینان اجازه داده شده در حاشیه مرزها به اندازه مصرفشان وارد کنند .

وی ادامه داد: قاچاقچیان عمده نیز محصولات  باغی را با تریلی وارد کشور می کنند و در حاشیه تهران آن را  داخل سردخانه ها قرار می دهند سپس به شکل خرد آن را به بازار عرضه می کنند .

مهاجران افزود: در منطقه مهاباد و اشنویه که قطب تولید سیب کشور است و در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد سیب در بسته بندی‌های شکیل از ترکیه وارد می شود .

در ادامه مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز  سازمان تعزیرات حکومتی گفت: روند بررسی پرونده های قاچاق میوه در گشت های مشترک با بازرسان سازمان حمایت از سرعت مناسبی برخوردار است و پرونده هایی نیز که وارد سازمان تعزیرات حکومتی می شود  ظرف یک ماه بررسی می شود.

عبدالمجید اجتهادی افزود: البته تعداد پرونده های تشکیل شده در قبال حجم قاچاق صورت گرفته بسیار ناچیز است.

وی گفت: بر اساس ماده 17 قانون  مبارزه با قاچاق کالا و ارز که  از 26 آبان سال جاری لازم الاجرا شده است قانونگذار این اختیار را  به بازرسان داده که با محموله هایی به ارزش زیر یک میلیون تومان نیز برخورد کنند که این قانون به ما امکان  برخورد می‌دهد .

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

 

اخبار مرتبط

درخواست فوری وزیر صمت از رئیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید

هدف اصلی واردات خودرو شکسته شدن انحصار در بازار است

اتفاقی در رجیستری نیفتاده؛ قبلا هم نباید از گمرک خارج می‌شدید

0 نظر

ارسال نظر

capcha