در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

شمخانی: مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم

شمخانی: مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم

به گزارش سراج24، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در همایش «جهان در پیچ تاریخی؛ نقش جمهوری اسلامی در هندسه جهانی» که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، گفت: برخی کشورهای منطقه هنوز خاندانی است، در قرن بیست و یک اصلا معنا ندارد که کشوری ولیعهد داشته و خاندانی باشد. پیش از انقلاب نیز ایران چنین وضعیتی داشت.

وی افزود: قبل از انقلاب مجلسی بود که جز برخی نقش های تقنینی هیچ نقشی در سیاست داخلی و خارجی نداشت. قبل از انقلاب دین هیچ نقشی در حکومت و دولت نداشت در حالی که خمیر مایه مردم اسلام بود.

شمخانی تاکید کرد: سیاست داخلی ایران قبل از انقلاب یک مدیریت امنیتی و مبتنی بر ساواک بود. ایران قبل از انقلاب هیچ جایگاه جهانی نداشت.

نماینده مقام معظم رهبری درباره انتخابات هفتم اسفند نیز گفت: میزان مشارکت حدس زده می شود در انتخابات پیش رو بیش از ٦٥ درصد است که بیشتر از کشورهای منطقه است. حضور گسترده مردم از ارکان سیاست داخلی ایران است و جمهوری اسلامی هیچگاه نسبت به حضور مردم استغنایی عمل نکرده است.

شمخانی ادامه داد: ایران امروز لنگر ثبات منطقه است و منطقه، فرامنطقه و مردم دیگر کشورها این را می گویند. اما در بحث اقتصاد کاستی هایی داریم و مشکلات معیشتی مردم را آن طور که باید حل نکردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه گفت: یرواند ابراهمیان استاد تاریخ دانشگاه شهر نیویورک و ایرانشناس برجسته می گوید که ایران در قرن بیشتم با گاوآهن وارد شد و با توان هسته ای خارج شد.

وی افزود: توان هسته ای در دوران جمهوری اسلامی ایجاد شد. نیروی انقلاب به دلیل ضرورت های حضور در صحنه دفاعی در اقتصاد حضور نیافتند. استکبار زمانی که نتوانست در محورهای امنیتی و دقاعی حضوری داشته باشد تلاش کرد از طریق اقتصاد و تحریم عمل کند.

شمخانی تصریح کرد: بدون وحدت ملی و انسجام در دوران بعد از برجام نمی توان در این زمینه پیش رفت.

نماینده مقام معظم رهبری در خصوص معضل اقتصادی گفت: اقتصاد ما سه مشکل دارد، ساختار اقتصادی، سیاست اقتصادی و تحریم. تحریم رفع شد و دو مشکل دیگر در قالب اقتصاد مقاومتی باید پیش برود که دولت متولی آن است. الان تمامی نهادها و موسسات دولتی می گویند مشکل منابع و کمبود بودجه دارند اما هیچ کس نمی گوید تا چه میزان می تواند در تولید ثروت نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع امنیت ملی ایران از هم اکنون تا آینده مشکلان اقتصادی و معیشتی است که فساد هم در آن وارد شده و باید با بی رحمی با آن (فساد) برخورد کرد.

شمخانی در جمع خبرنگاران درباره اوضاع سوریه نیز گفت: راه حل مشکلات سوریه سیاسی است و نه نظامی. آینده دولت را ملت سوریه مشخص می‌کند.

اخبار مرتبط

ترامپ: فشارها بر کره شمالی را ادامه می‌دهم

تنها راه چاره ترامپ در سوریه چیست؟

روسیه در یک قدمی فیلترینگ تلگرام

0 نظر

ارسال نظر

capcha