خطر جیره‌بندی آب ۱۴۰۰ روستا؛

انتقال آب از چابهار به ۱۷ استان/ خشکسالی جنوب ۱۹ ساله شد

انتقال آب از چابهار به ۱۷ استان/ خشکسالی جنوب ۱۹ ساله شد

به گزارش سراج24، محمدرضا نارویی در یک نشست خبری با اعلام اینکه استان سیستان و بلوچستان ۱۱.۴ درصد مصارف کشور با جمعیت ۲.۵ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد، گفت: ۱.۲ میلیون نفر از این جمعیت در روستاها ساکن هستند.

مدیر عامل آبفای روستایی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه از ۶۵۵۳ روستا ۳۸۸۰ روستا فاقد شبکه آبرسانی است، اظهار داشت: در چابهار تنها ۲۴ درصد روستاها آب شرب دارند و در ۱۹ سال گذشته این استان دچار خشکسالی بوده و جزو سه استانی است که ممکن است در تابستان سال آینده با سختی مواجه شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با تاکید بر اینکه در تامین آب، با کاهش آبدهی چاه‌ها روبرو هستیم و هم‌اکنون به هزار روستا در این منطقه از کشور به صورت سقایی آبرسانی می‌شود و احتمال اینکه این تعداد به ۱۴۰۰ روستا برسد، دور از ذهن نیست، گفت: ۲۶۷۳ روستای سیستان و بلوچستان هم‌اکنون دارای آب شرب سالم هستند و به ۹۸۱ روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

نارویی با بیان اینکه ۱۱۱۵ خانوار بالای ۲۰ خانوار این منطقه شبکه آبرسانی ندارند، اظهار داشت: ۱۰ مجتمع بزرگ آبرسانی برای پوشش آبرسانی به روستاها در دست ساخت است که ۴۱۸ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

در همین حال، محب علی جاهد مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه برای برق‌رسانی به بیش از ۷۰۰ هزار مشترک، ۷۰۰۰ کیلومتر خط انتقال و فوق توزیع ایجاد شده است، گفت: متوسط تعداد مشترکان برق این استان در هر کیلومتر ۳.۵ نفر است که این میزان در کشور ۱۹ نفر است، همچنین فاصله پست‌های انتقال از یکدیگر ۱۶۰ کیلومتر است.

این مقام مسئول در برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: در برنامه پنجم توسعه با یکهزار میلیارد تومان اعتبار، ۵۶۰۰ کیلومتر شبکه برق‌رسانی، برنامه‌ریزی شد که تاکنون بخشی از آن محقق شده است.

جاهد با بیان اینکه پیش از این خاموشی‌های زیادی در این استان داشتیم، به اجرای طرح‌های جدید در کاهش خاموشی‌ها اشاره کرد و افزود: ۷ پروژه مهم با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان تا خرداد ماه سال ۹۵ انجام می‌شود.

وی گفت: در کل استان بیش از ۱۴۵۰ مگاوات نیروگاه نصب شده در زاهدان، چابهار، کُنارک و ایرانشهر داریم و در این استان کلکسیونی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود دارد که امکان احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی فراهم است.

در بخش دیگری از این نشست احمد عاقبت‌بخیر با اشاره به اینکه سهم منابع اختصاص یافته به سیستان و بلوچستان برای مهار آب‌های مرزی تاکنون پایین بوده است، گفت: متوسط بارندگی سالیانه در سیستان و بلوچستان ۱۰۳ میلیمتر است که ۲۰ میلیارد مترمکعب بارش اتفاق می‌افتد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان ادامه داد: از این میزان بارش ۱۳ میلیارد مترمکعب تبخیر شده و ۱.۶ میلیارد مترمکعب به صورت روان‌آب و ۱.۴ میلیارد مترمکعب هم به صورت تجدیدپذیر در دسترس است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: از ۱.۶ میلیارد مترمکعب روان‌آب، ۱.۱ میلیارد مترمکعب از دسترس خارج شده و به دریا می‌ریزد و یا از مرزها خارج می‌شود. عاقبت‌بخیر اظهار داشت: سالیانه بالغ بر دو میلیارد مترمکعب آب از چاه‌ها برداشت می‌شود که ۶۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن اتفاق می‌افتد. در این منطقه از کشور ۹۴ درصد منابع آبی در کشاورزی، ۵ درصد شرب و یک درصد هم در صنعت مصرف می‌شود.

وی از وجود ۳۳ سد در این استان سخن گفت و افزود: ۱۱ سد انحرافی و مابقی مخزنی است که ۲.۱ میلیارد مترمکعب ذخیره‌سازی آب انجام می‌شود. مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان از اجرای سه سد جدید در این استان خبر داد و افزود: این سدها توان ذخیره ۴۲۷ میلیون مترمکعب آب را خواهند داشت.

وی  با اشاره به انجام مطالعات مربوط به ۱۴ پروژه سدسازی، افزود: چاره‌ای جز استفاده از آب‌های غیرمتعارف نداریم و هم‌اکنون انتقال آب از ساحل مَکران در چابهار به ۱۷ استان کشور در دستور کار بوده و مطالعات آن در حال انجام است.

در ادامه این نشست محمد اربابی با بیان اینکه حاکم شدن پدیده خشکسالی در منطقه، مهاجرت ۸۰۰۰ خانواده را دربر داشته است، گفت: هر انتقال آب برای تامین نیاز شرب ۴۶ هزار خانوار طراحی شده است که علاوه بر آن، تعیین الگوی مناسب کشت در بخش کشاورزی می‌تواند ۱۳۸ هزار شغل ایجاد کند.

مدیرعامل آب و خاک سیستان بیان داشت: تعداد روزهای وزش باد سیستان از ۱۲۰ روز به ۱۸۰ روز افزایش یافته که این موضوع باعث ایجاد بیماری‌های زیادی برای مردم از جمله سل شده و طوفان‌های این منطقه باعث آسیب‌ رساندن به زندگی مردم و بالا بودن شمار بیماری سل شده است.

همچنین در ادامه این نشست قاسمی معاون فنی آبفای شهری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۴۸ درصد منابع مورد نیاز آب شرب استان از ذخایر زیرزمینی برداشت می‌شود، گفت: همچنین ۴۰ درصد منابع از آب‌های سطحی و ۱۲ درصد نیز از آب‌های غیرمتعارف که عمدتاً شیرین‌سازی آب دریا است را در این بخش داریم

این مقام مسئول در آبفای سیستان و بلوچستان اظهار داشت: طرح ملی اجرای خط آبرسانی از چاه‌نیمه‌ها به شهر زاهدان به طول ۲۰۰ کیلومتر با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وی همچنین افزود: طرح دیگری به منظور آبرسانی به شهرهای سیستان با ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی را در حال اجرا داریم که عملیات آبرسانی برای چهار شهر از هفت شهر منطقه سیستان انجام می‌شود.

غلامعلی رخشانی‌مهر نیز با بیان اینکه در این استان ۷۱۵ هزار مشترک برق داریم، گفت: قبل از این خاموشی‌ها تقریباً دو برابر میانگین کشوری بود که هم‌اکنون با اقدامات صورت گرفته، این میزان به نصفِ میانگین کشوری کاهش یافته است.

مدیرعامل توزیع برق استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته ۱۷۳ هزار اشتراک جدید برق ایجاد شده که ۸۸ هزار مورد آن فقط مربوط به روستاها می‌شود. سه دهم مشترکین استان صنعتی و ۱.۵ درصد کشاورزی است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: هم‌اکنون ۹۸.۲۷ درصد پرداخت‌ها در این استان به صورت غیرحضوری انجام می‌شود که بالاترین میزان در کشور است. میزان تلفات برق از ۲۷ درصد به ۱۵.۴ درصد کاهش یافته و هم‌اکنون ۵۱۵۱ روستای این استان برق‌دار شده و ۱۰۹ روستای بالای ۱۰ خانوار هم در سال آینده به شبکه‌های برق متصل خواهند شد.
 

اخبار مرتبط

بهترین راه‌حل استخراج بیت‌کوین

پهلوگیری دو کشتی حامل ۱۳۹ هزار تن گندم در بنادر امام و چابهار

استانداران برای کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق کمک کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha