دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در قم:

دشمنان اسلام هر لحظه علیه ما توطئه کنند/ دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی پایان‌ناپذیر است

دشمنان اسلام هر لحظه علیه ما توطئه کنند/ دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی پایان‌ناپذیر است

به گزارش سراج24،آیت‌الله محسن اراکی شامگاه سه‌شنبه در همایش انقلاب و روحانیت در مدرسه علمیه فیضیه با اشاره به نقش روحانیت در انقلاب اظهار داشت: مردم ایران در این برهه از زمان، اسلام را از زاویه حجره‌ها و مساجد به متن جامعه کشاندند و به دستور خدا عمل کردند.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب با اشاره به اندیشه امام خمینی (ره) افزود: امام (ره) در بسیاری از آثار خود در رابطه با تعریف اسلام قائل برآن است که اسلام چیزی جز حکومت و سیاست نیست و همه احکام دینی اعم از اخلاق و حدود و معاملات قوانین این حکومت هستند.

آیت‌الله اراکی با طرح این سئوال که آیا اسلام مجموعه‌ای از عبادات است که انسان را به بهشت می‌برد و هیچ نقشی در زندگی بشر و مدیریت آن ندارد، تصریح کرد: برمبنای چنین نگاهی سیاست از دین جدا است، یعنی دین کاری به زندگی انسان‌ها ندارد بلکه مجموعه‌ای از تعالیم عبادی است که برای مردم دیگر نازل شده است؛ تمام آیات و روایات و فقه نشان‌دهنده این حقیقت است که اسلام برای مدیریت زندگی انسان‌ها آمده و مدیران این زندگی عالمان و عاملان این دین‌اند واین دو مقوله از هم جدا نیستند.

وی خاطرنشان کرد: موضوع ولایت‌فقیه نیز از بینات دینی است و مسئله‌ای نیست که امام آن را ابداع کرده باشد و نه تنها از بدیهیات مذهب شیعه بلکه کل دین اسلام است و فقهای غیرشیعه هم به این مبنا معتقد هستند.

آیت‌الله اراکی تصریح کرد: در هر مکتبی وضع قانون به عنوان نظریه عدل و اجرای مقررات عدل در نظر گرفته می‌شود و عقلای جهان بشری معتقدند حکومت تنها برای اقامه عدل برقرار می‌شود.

دبیر‌کل مجمع جهانی تقریب مذاهب افزود: اختلاف بین مذاهب و دین‌های دیگر در تعریف عدل و سیستم حکومتی مناسب برای اجرای شایسته آن است و براساس آموزه‌های اسلام خاستگاه اصلی عدل در جهان بشر خداوند متعال است و او عدل‌شناس و مشرع عدل است.

وی با تاکید براینکه اگر کسی خدا را پذیرفته باشد، نمی‌تواند سرچشمه عدل حقیقی را متعلق به خدا نداند، گفت: این اصل روشنی است و در مکتب‌های توحیدی به آن اشاره شده است.

آیت‌الله اراکی تصریح کرد: اطاعت از رسول اطاعت از خداست و ماموریت همه پیامبران این بوده که از نبی به‌عنوان پیام‌آور عدل اطاعت شود و پیامبران، عدل را می‌شناختند و در تلقی عدل و ارائه و اجرای عدل الهی، امانت‌دار بودند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب خاطرنشان کرد: فقیه عادل کسی است که بر مبنای اصول تضمین‌کننده سلامت در عدل عمل می‌کند و در فهم و تبیین این عدل امانت‌دار است و این چنین نیست که عدل را بشناسد و بر‌اساس منافع شخصی خود اجرا کند که امانت در اجرا، توانایی در اجرا را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: نظریه شایستگی و اینکه حاکم باید فقیه عادل باشد از روز اول خلقت وجود داشته و همه انبیاء همین مطلب را گفتند و و نخستین خونی که ریخته شده به خاطر این بوده که ناشایستگان و شهوت‌پرستان طمع داشتند قدرت را به دست گیرند.

آیت‌الله اراکی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران برای تشکیل جامعه عدل‌محور شکل گرفته و اگر انسان هستی خود را در این راه بدهد ارزش دارد، افزود: همواره دشمنان اسلام هر لحظه علیه ما توطئه کنند و دشمنی آمریکا با انقلاب‌اسلامی پایان‌ناپذیر است چراکه هویت ما و انقلاب ما هویت نفی طاغوت است و اگر به این امید باشیم که آمریکا با ما آشتی کند یا ما باید از سیاست خود کوتاه بیاییم یا آمریکا عقب‌نشینی کند.

وی با اشاره به بخشی از پیام امام(ره) در منشور روحانیت گفت: نخستین توطئه دشمن علیه روحانیت، نفی و براندازی آن است و بعد از آن توطئه تحریف اسلام را اجرا می‌کنند.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به تحریم‌های جدید آمریکا

آمریکا به دنبال احیای داعش و تداوم بحران‌آفرینی در منطقه است

آمریکا باید تحریم های غیرقانونی برضد ایران را برچیند

0 نظر

ارسال نظر

capcha