رئیس‌جمهور در مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران برجام:

رهبری نبود انسجام و وحدت ملی در کشور نبود/ از آقای ظریف خواستم حرف رهبری روی زمین نماند

رهبری نبود انسجام و وحدت ملی در کشور نبود/ از آقای ظریف خواستم حرف رهبری روی زمین نماند

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران برجام، گفت: امروز روز پرافتخاری برای ماست تا ادای وظیفه به آنهایی که رنج، سختی‌ها، درشتی‌ها و مشکلات را به جان خریدند تا رنجی را از دوش ملت بزرگ ایران بردارند، کنیم.

وی با بیان اینکه امروز 19 بهمن قرین با روز نیروی هوایی ارتش است، گفت: نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با فداکاری و ایثارش در سال 57 کمر قدرت نظامی رژیم استبدادی را در هم شکست و در برابر امام راحل و بزرگوار ادای احترام نظامی کرد. آن چنان این حرکت تکان‌دهنده بود که برای همه نشان از پیروزی یک ملت در برابر استبداد و استعمار بود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بر روان امام(ره) درود می‌فرستیم که هر چه داریم از جمله استقلال، سربلندی، عزت، پایمردی و اعتماد به نفس همه را از او داریم.

روحانی با بیان اینکه درود بر روان پاک همه شهیدان از آغاز نهضت اسلامی تا بهمن 57 می‌فرستیم، گفت: تمام شهیدان برای استقرار این انقلاب تلاش کردند و در این مراسم به ویژه به روح شهیدان فناوری صلح‌آمیز سرزمین‌مان که عالمانه، آگاهانه و دلاورانه این راه پرخطر را برگزیدند و اگرچه می‌دانستند این راه خطرناک است ذره‌ای عقب‌نشینی نکردند. اگر ده‌ها شهید در این راه می‌دادیم باز هم دانشمندان هسته‌ای راه ملت، راه عزت و سربلندی را رها نمی‌کردند درود می‌فرستیم و برای خانواده‌‌های بزرگ‌شان عزت بیشتر آرزو می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه امروز روز نشان است، تصریح کرد: امروز روز قدردانی یک ملت از سرداران فداکار صحنه دفاع بین‌المللی یک ملت است، امروز روز تقدیر از همه آنهایی که برای عظمت این ملت شبانه‌روز تلاش کردند است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز روز شکرگزاری در برابر خداوند کریم، حکیم و عزیز است، گفت: امروز روز شکرگزاری از خدایی است که همه چیز از اوست و من شک ندارم اگر در این صحنه نمایندگان ملت ایران در برابر قدرت جهانی پیروز شدند لطف خداوند، دعای سوخته‌دلان و خانواده‌های شهیدان، صالحان و اجابت دعای شب‌های قدر این آخرین ماه رمضان از سوی آن معبود بزرگ است.

روحانی ادامه داد: آن معبود بزرگ بود که نظر لطف و رحمت بر ما انداخت وگرنه ما کجا و پیروزی عظم تاریخی یک ملت تاریخ‌ساز کجا و امروز روز سپاسگزاری در برابر پیامبر و ائمه هدی و روز تواضع و فروتنی در برابر ولی‌الله اعظم است که عنایت او بود که کارساز شد.

وی با تاکید بر اینکه امروز روز سپاس و تشکر ویژه از ثامن‌الائمه(ع) است که هر آنچه که در کشور داریم در پناه اوست، ادامه داد: امروز روز تشکر از ملت بزرگ ایران است که در همه صحنه‌ها ایستادگی کردند و هیچ‌گاه در برابر قدرت‌های بزرگ و جمعیت‌های بزرگ نترسیدند و سر فرود نیاوردند و در 15 خرداد و 17 شهریور و 22 بهمن به تنهایی ایستادند و مقاومت کردند و پشت به پشت هم در جنگ تحمیلی آنهایی را که می‌خواستند ما را به ذلت بکشانند را خار کردند و حماسه آفریدند و پیروزی بزرگ ایجاد کردند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر کجا همه با هم بودیم پیروز شدیم و هر کجا شیطان توانست ولو برای چند روز میان ملت فاصله ایجاد کند سرافکنده شدیم، گفت: نمونه‌هایی از پیروزی در فتح عملیات ثامن‌الحجج، طریق‌القدس، فتح‌المبین، آزادی خرمشهر، پیروزی والفجر 8 و 10، که با پیروزی مردان سرافراز ارتش و سپاه و بسیج و نیروی انتظامی همراه بود. از نشانه‌های وحدت در کشور است.

روحانی با بیان اینکه روزهای سختی را پشت سرگذراندیم ادامه داد: به همان میزان که تصمیم‌گیری در عملیات کربلای 4 و 5 سخت بود به همان نسبت شب توافق ژنو برای ما سخت بود و سر شب تا 5 صبح مذاکره می‌کردیم و در تماس بودیم، اما راه را گم نکردیم و خدا را ما را تنها نگذاشت.

وی ادامه داد: در کنار لطف خدا و همت و ایستادگی مردم و رهنمودهای مقام معظم رهبری که هر وقت از ایشان درخواست داشتیم جلساتی را با ایشان داشته باشیم و یا مشورت خواستیم و یا اینکه جمعی و یا فردی درخواست داشتیم در خدمت ایشان باشیم هیچ‌گاه دریغ نکردند و همه تجربه‌های خودشان را در اختیار ما گذاشتند و ما را هدایت کردند و چارچوب‌های دقیقی پیش پای ما گذاشتند به این پیروزی‌ها رسیدیم و مذاکره‌کنندگان ما تلاش کردند تا سخنی از رهبر معظم انقلاب به زمین نماند، حتی اگر لازم بود 10 یا 17 شبانه‌روز تلاش می‌کردند و سختی‌ها را تحمل می‌کردند.

رئیس‌جمهور افزود: اگر رهبری نبود انسجام ملی، وحدت ملی و دستاوردها در این حد نبود یا حتی شاید دستاوردی نداشتیم و اساس کار ما لطف خدا، ایستادگی ملت و راهنمایی‌های رهبری بود.

روحانی تصریح کرد: در کنار مولفه‌های ذکر شده کاردانی افراد باتجربه و همت و ایثارگری آنها باعث این دستاوردها شد. اگر دانش، تجربه و خلوص این افراد در طول این مدت که من ناخالصی از آنها ندیدم نبود این پیروزی‌ها نصیب ما نمی‌شد.

وی ادامه داد: در طول این مسیر من بارها جلساتی با آقایان ظریف، عراقی و تخت‌روانچی در روزها و مراحل سخت داشتم و در تمامی مراحل خلوص، توانمندی و شهامت آنها را دیدم. مگر این کار بزرگ بدون شهامت، دانش، آشنایی به رموز مذاکره امکان‌پذیر بود؟ اگر دولت یازدهم هنری داشت، هنرش در این بود که بهترین‌ها را برای این مصاف برگزیده بود و اگر اینها نبودند کار بسیار سخت بود.

 

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

چرا باید رئیسی را ستود؟

قدردان ایران هستیم/ آمریکا جز محاصره، سودی برای ما ندارد

دولت روحانی شرایط رهبری را در «برجام» رعایت نکرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha