اتومبیل دکتر مصدق به باغ موزه قصر می آید

اتومبیل دکتر مصدق به باغ موزه قصر می آید

به گزارش سراج24، حسین هوشیار مدیر باغ موزه قصر اعلام کرد: باغ موزه قصر به منظور ارتقای جایگاه موزه ای خود و گنجینه بخشی این مجموعه تاریخی، با مشارکت بخش خصوصی پس از چند ماه کار کارشناسی اقدام به راه اندازی موزه اتومبیلهای قدیمی و کلاسیک خواهد نمود و این موزه با رونمایی از اتومبیل‌های کلاسیک دهه 30 و 40 میلادی روز دوشنبه 26 بهمن ماه در باغ موزه قصر افتتاح می‌شود.

وی با بیان این خبر افزود: در این موزه به طور متناوب بیش از 20 خودرو و موتور سیکلت کلاسیک مربوط به دهه‌های 30 و 40 میلادی که بسیاری از آنها در جریان وقایع تاریخ معاصر مورد استفاده قرار گرفته اند، رونمایی خواهد شد. ضمن آن که گردآوری این تعداد خودرو و موتور سیکلت قدیمی در یک موزه و در یک مجموعه تاریخی در نوع خود منحصر به فرد بوده و بازدید از آن نیز برای عموم مردم رایگان می‌باشد.

مدیر باغ موزه قصر ضمن اشاره به شناسنامه دار بودن تعدادی از این خودروها افزود: بخشی از این خودروها دارای شناسنامه بوده و مربوط به رجال سیاسی سالهای میانی قرن 13 شمسی نظیر دکتر مصدق است. ضمن آن که تعدادی از این خودروها نیز از زمان جنگ جهانی دوم، دست نخورده باقی مانده و قرار است در موزه اتومبیل قصر برای اولین بار و بعد از گذشت 75 سال از تولید، روشن شوند.

هوشیار درباره موقعیت مکانی موزه اتومبیل قصر تصریح کرد: برای این موزه یک سازه متحرک و مستقل از ساختمان‌های باغ موزه در نظر گرفته شده که علاوه بر آن که در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد، به بافت تاریخی این مجموعه نیز آسیبی وارد نکرده و این رویداد بزرگ طبق شرایط و ضوابط لازم در مجموعه‌های تاریخی انجام پذیرفته است.

وی درباره جزئیات فنی و کالبدی موزه اتومبیل قصر افزود: فضای اضافه شده140متر مربع از زمین روبروی دیوار شیشه ای باغ موزه می‌باشد و تماما با استفاده از سازه‌های موقت و شیشه ای و بدون استفاده از مصالح ساختمانی ایجاد گردیده و قابلیت برگشت پذیری دارد. ودر واقع 140 متر مربع به فضای شیشه ای قبلی اضافه گردیده است و تزاحمی با فضای تاریخی ندارد. استفاده از نظر کارشناسی اعضای شورای فنی میراث فرهنگی استان تهران نظیر دکتر محیط طباطبایی، دکتر قلی نژاد، دکتر حیدری مهوار و... از لحظه ی شروع ایده راه اندازی موزه اتومبیلهای قدیمی همراه ما بوده و این حمایت مستمر بر مراحل آماده سازی مجموعه انجام پذیرفته است که همگی نشان از وسواس و دقت نظر باغ موزه قصر در حراست از بافت تاریخی مجموعه دارد.

گفتنی است باغ موزه قصر در ماه‌های اخیر با برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی آزادگان، جشنواره طهران قدیم در قصر، محفل ادبی احرام سرخ و... مورد استقبال هنرمندان و شهروندان تهرانی قرار گرفته است.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha