معاون فناوری سازمان فضایی ایران خبر داد

ثبت ۱۳ نقطه مداری جدید برای استقرار ماهواره

ثبت ۱۳ نقطه مداری جدید برای استقرار ماهواره

به گزارش سراج24، معاون فناوری سازمان فضایی ایران از ثبت 13 نقطه مداری جدید برای استقرار ماهواره  خبر داد و گفت: برنامه ده‌ساله دوم شورای عالی فضایی تدوین شده و نظرات سازمان فضایی در آن لحاظ شده است.

جعفر روشنیان در گفتگوی ویژه خبری افزود: براساس مصوبه ده سال پیش مجلس، وظیفه فعالیت‌های فضایی غیرنظامی به‌عهده سازمان فضایی گذاشته شده است.

منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران دیگر مهمان برنامه امشب بود.

او درباره فعالیت سه نهاد مختلف در این حوزه افزود: الآن تعداد نهادهایی که در بخشهای مختلف مربوط به حوزه فضا کار می‌کنند خیلی بیشتر از اینها است، ما یک سازمان فضایی داریم و کنار آن دو پژوهشگاه هوا و فضا داریم و یک مجموعه هوافضا که وظیفه ساخت ماهواره‌ها را به‌عهده دارد و علاوه بر آنها یک سایت و یک مرکز ملی فضایی هم داریم که به‌تازگی تأسیس شده‌اند.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران تأکید کرد: مرکز ملی فضایی به این علت ایجاد شده است که میان مجموعه‌های مختلف حوزه خود هماهنگی ایجاد کند و درمورد افق‌های بلندمدت سیاست گذاری و برنامه ریزی کند و بر این برنامه‌ها هم نظارت داشته باشد.

منطقی گفت: در مجموع در همه‌جای دنیا نخستین جایی که درست می‌کنند تا بتواند همه بازیگرها و نقش آفرینان را یک‌پارچه سازی کند یک چنین مرکزی است.

روشنیان معاون فناوری فضایی ایران نیز گفت: در ده سال گذشته فعالیت‌های اقتصادی این سازمان به‌منظور هماهنگی میان بخشهای مختلف و اجرای طرحهای فضایی صورت گرفت که درحال حاضر تعداد بازیگران و مؤسسات دخیل بیشتر شده است.

وی گفت:‌ با یک تعامل خوب می‌توان میان این حوزه‌ها تقسیم وظایف کرد تا هر حوزه در چارچوب وظایف خود عمل کند و بتوانیم با شتاب بیشتری به‌سوی اهداف خود که در اسناد بالادستی تعیین شده است حرکت کنیم.

روشنیان افزود: با ایجاد مرکز ملی فضایی می‌توان به شتاب حرکت به‌سمت اهداف بالادستی کمک کرد.

رئیس مرکز ملی فضایی ایران تصریح کرد: مرکز ملی فضایی کمتر از یک سال است که تشکیل شده و برای تبدیل شدن به شورای عالی فضایی نیازمند انجام مقدماتی است.

منطقی گفت: برنامه ده‌ساله دوم مرکز ملی فضایی در سازمان فضایی تدوین شده و بعد از آن در شورای عالی فضایی مطرح می‌شود.

منطقی افزود: در دو سال گذشته در شورای عالی فضایی جلسه‌ای نداشته‌ایم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تأثیر تشکیل نشدن جلسات این شورا و آسیبی که این مسئله به برنامه‌های فضایی کشور می‌زند، گفت:‌ در شورای عالی فضایی برنامه ده سال اول تدوین شده است و می‌توانیم بگوییم برای ده‌ساله 85 تا 95 یک برنامه داشته‌ایم.

وی افزود: بنابراین در این مدت لزومی برای تشکیل جلسه شورای عالی فضایی وجود نداشت.

معاون فناوری سازمان فضایی ایران گفت: در حال حاضر در حال ثبت 13 نقطه مداری جدید هستیم و همچنین در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم ماهواره ملی خود را در مدار داشته باشیم.

جعفر روشنیان در ادامه سخنان خود در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه‌شنبه‌شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه برنامه جامع ده‌ساله دوم فضایی ایران تدوین شده است، اضافه کرد: کارگروه‌های شورا در این باره تشکیل شده است که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کنند.

وی با ابراز "تلاش کردیم جلسه شورای عالی فضایی را امسال برگزار کنیم" گفت: با توجه به اینکه مسئولان زیادی از جمله رئیس جمهور، چند وزیر و اشخاص حقیقی دیگر باید در این جلسه شرکت کنند، هماهنگی برای این جلسه مشکل است.

در ادامه منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران با یادآوی اینکه عمدی در برگزار نشدن جلسات شورای عالی فضایی نبوده است، گفت: 8 کمیته مختلف باید در زمینه برنامه کلان ده‌ساله دوم فضایی ایران کار کنند.

در ادامه مسعود طایفی فیجانی کارشناس صنعت فضایی در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش "ساختار جدید چگونه در پیشبرد صنعت فضایی ما مؤثر است؟" گفت: از زمانی که دولت یازدهم مستقر شد تغییراتی در ساختار فضایی ایران ایجاد شد و اکنون چهار نهاد پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، پژوهشگاه فضایی سازمان فضایی و سازمان فضایی و مرکز ملی فضایی وجود دارند که در بخش غیرنظامی و صلح‌آمیز صنعت فضایی فعالیت متمرکز دارند.

وی با اشاره به اینکه اکنون سکون و سکوت در بدنه کارشناسی فضایی وجود دارد، افزود: مأموریت‌ها و اهداف و برنامه‌های بلندمدت فضایی برای بدنه کارشناسی، شفاف نیست و این منجر به ریزش بدنه کارشناسی می‌شود.

طایفی گفت: حوزه فناوری فضایی بسیار راهبردی است و در امنیت ملی و اجتماعی و غذایی، اثرگذاری جدی دارد اما در این زمینه با کشورهای دیگر حتی کشورهای در حال توسعه فاصله داریم.

وی تأکید کرد: ضروری است مسئولان نگاه کاربردی و عملیاتی در این باره داشته باشند.

در ادامه روشنیان معاون فناوری سازمان فضایی ایران با اعلام اینکه بیشتر از 4 نهاد در حوزه فضایی فعال هستند، گفت: وزارت دفاع هم در زمینه پرتاب ماهواره نقش دارد و بخش خصوصی و دانشگاه‌های کشور هم از بازیگران حوزه‌های فضایی هستند.

وی با بیان "در دوره گذار از مرحله پژوهش و تحقیقات به مرحله پرداختن به کارهای زیربنایی هستیم" افزود: اکنون به بلوغی رسیده‌ایم که باید به کارهای اساسی و درازمدت در حوزه فضایی فکر کنیم به‌گونه‌ای که در رفاه مردم و ارتقای شاخص‌های علمی کشور ملموس باشد.

روشنیان گفت: فردا در روز فناوری فضایی، سه دستاورد مهم رونمایی و افتتاح می‌شود.

در ادامه منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به اینکه برنامه ده ساله به سه بخش 86 تا 89، 89 تا 91، 91 تا 94  تقسیم شده است، گفت: در برنامه‌های 86 تا 89 صددرصد برنامه‌ها اجرا شد زیرا صددرصد بودجه تخصیص داده شد.

وی افزود: اما در سالهای 89  تا 91 برنامه‌ها به افول گرایید زیرا تخصیص بودجه به زیر 30 درصد رسید و سال های 91 تا 94 حدود 8 درصد بودجه اختصاص داده شد.

منطقی ادامه داد: بنابراین بیشترین علت افول برنامه‌ها کمبود بودجه است.

منطقی با بیان اینکه برنامه‌ها اولویت بندی شدند، گفت: پرتاب کننده‌ها ازجمله پرتاب کننده سیمرغ در دو ماه آینده آزمایش می‌شود و مرحله اول پایگاه پرتاب کننده امام خمینی(ره) افتتاح می‌شود و ماهواره سنجش از راه دور هم در شهریور پرتاب می‌شود.

وی گفت: استادان 6 دانشگاه در این زمینه کار کردند.

منطقی افزود: تفاهمنامه برای تهیه سه پلت‌فرم (پایه محصول) ملی انجام  شده و این 6 دانشگاه آن را انجام خواهند داد و یک سری پلت‌فرم‌های زیر 100 کیلویی را برای دانشگاه‌ها تعریف کردیم و هر 2 دانشگاه یکی از این پلت‌فرم‌ها را طراحی می‌کنند و خواهند ساخت.

وی گفت: این کنسرسیوم تا پایان بهمن شکل می‌گیرد.

منطقی افزود: محور برنامه ده‌ساله دوم کاربری است که یکی از مهمترین کاربری‌ها، بحث ماهواره‌های سنجشی است.

وی گفت: با آلمان، چین، روسیه و آژانس فضایی اروپا در زمینه‌های فضایی ارتباطاتی داریم.

روشنیان معاون فناوری سازمان فضایی ایران در ادامه با اشاره به اینکه  فعالیت‌های فضایی پرهزینه است، گفت: باید از موقعیت پسابرجام استفاده کنیم و با کشورهای دیگر همکاری و در فعالیت‌های بین المللی مشارکت کنیم.

وی با بیان اینکه سازمان فضایی ایران، عضو سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه است، افزود: در قالب این سازمان برنامه ریزی کردیم که در طرحها ازجمله در ساخت ماهواره مشارکت کنیم و ایران به‌عنوان یکی از مجریان این طرحها باشد.

روشنیان گفت: اگر نقاط مداری که داشتیم مدتی استفاده نشود و در آن مدار، ماهواره قرار نگیرد آن را از دست می‌دهیم اما این مشکل بزرگی نیست زیرا می‌توانیم نقاط جدیدی ثبت کنیم.

منطقی در ادامه گفت: کمتر کشوری است که هم پرتاب کننده باشد و هم ماهواره داشته باشد بنابراین در آینده نزدیک از این توان استفاده خواهیم کرد و سفارش‌هایی را هم گرفته‌ایم.

وی افزود: همکاری‌های بین المللی دستاوردهایی را برای ما خواهد داشت ازجمله اینکه در زمینه ماهواره سنجشی، ماهواره مخابراتی، ماهواره‌های ناوبری و سیستم‌های موقعیت‌یابی همکاری می‌کنیم.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha