هیچ دولتی زیر بار اصلاحات بیمه ای نمی رود/ تصمیم گیری ناکارآمد

هیچ دولتی زیر بار اصلاحات بیمه ای نمی رود/ تصمیم گیری ناکارآمد

به گزارش سراج24، دکتر صابر شیبانی در «دومین همایش ملی ارزیابی محاسبات بیمه‌ای (اکچوئری) در صندوق‌های بازنشستگی کشور» که صبح امروز برگزار شد، افزود: صندوق‌های بازنشستگی باید برای پایداری خود، ساز و کار مالی مشخصی ارائه کنند و همچنین درآمدی متناسب با بیمه‌شدگان تحت‌ پوششان فراهم کنند.

وی با اشاره به اینکه اتفاقی که در کشور ما در خصوص صندوق‌های بازنشستگی رخ داده، یک فاجعه است، گفت: ورشکستگی یک صندوق با بانک هیچ تفاوتی ندارد و در کشورهای دیگر، صندوق‌ها را جزو موسسات مالی و اعتباری محسوب می‌کنند؛ به همین دلیل بدترین اتفاقی که رخ می‌دهد، ورشکستگی یک صندوق است.

شیبانی به بدهی‌های دولت اشاره کرد و گفت: ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت است، به همین دلیل این دولت بزرگترین بدهکار در طول تاریخ ایران محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۸۰ درصد وابستگی به نفت داریم، گفت: به همین دلیل بودجه کشور از نوسانات نفت تاثیر می‌گیرد و به دلیل اینکه اقتصادمان در رکود است، زمان طولانی‌ای را برای بازگشت سپری خواهیم کرد و برای خروج از این رکود باید بودجه عمرانی کشور سال به سال تقویت شود.

وی اظهار داشت: با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، ادامه کمک‌های بی‌رویه دولت به صندوق‌های بازنشستگی غیرممکن، غیرمنطقی، ناعادلانه و نامشروع است و علت آن این است که منابع کشور برای دولت نیست و دولت، کارگزاری است که برای مردم کار می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در حال حاضر بخش قابل توجهی از احکام نظام جامع ساختار و رفاه اجتماعی مسکوت مانده است؛ به طوری که ۳۰ درصد جامعه هیچ پوشش بیمه‌ای و خدماتی را دریافت نمی‌کند، به همین دلیل چرا دولت باید همه منابع را به این صندوق‌های بیمه‌ای بدهد. بنابراین صندوق‌های بازنشستگی باید طبق قوانین موجود، منابع خود را مدیریت کرده و به پایداری مالی برسند.

شیبانی گفت: با توجه به اینکه برنامه‌های دولت کوتاه مدت و در دوره‌های چهار و هشت ساله است، به همین دلیل هزینه‌هایی را پرداخت می‌کند و یک عده نیز از آن بهره‌برداری می‌کنند که این غلط است و دولت باید با دنبال کردن برنامه‌هایی مانند اصلاحات در نظام بازنشستگی (سن، سنوات، محاسبات بیمه‌ای و ...) اقداماتی بلندمدت برای بهبود وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در کشور در نظر گیرد که البته ممکن است باعث نارضایتی عمومی شود و به همین دلیل است که دولت‌ها ترجیح می‌دهند هزینه‌ها را از سر خود باز کنند و به گردن دولت‌های بعدی بیندازند.

به گفته وی، بر اساس بررسی‌های انجام شده، در حال حاضر دولت ۶۷ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک کرده است؛ یعنی حدود ۳.۵ تا ۴ برابر بودجه عمرانی کشور.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی از بررسی موارد پیشنهادی در برنامه ششم توسعه در کارگروه‌های تخصصی خبر داد و گفت: علیرغم اینکه کلی وقت و زمان برای بررسی این موارد گذاشتیم، اما به یکباره آنها حذف شدند و اینها مواردی هستند که هر دولتی زیر بارش نمی‌رود.

شیبانی با تاکید بر اینکه نظام تصمیم‌گیری در حوزه بازنشستگی کشور یک نظام معیوب و ناکارآمد است، گفت: نباید انتظار داشته باشیم با قوانین فعلی، مجلس و دولت زیر بار اصلاحات پارامتریک و اکچوئری بروند؛ هیچ دولتی تاکنون نرفته و دولت روحانی نیز آن را قبول نکرد.

وی افزود: در حوزه صندوق‌های بازنشستگی، تصمیم‌گیری‌ها باید در اختیار نهاد خاص فراسیاسی باشد که این نهاد باید بین قوه‌ای، متخصص و بی‌طرف بوده که بتواند در مقابل مصلحت‌های کوتاه مدت و مخرب سیاسی و مدیریتی مقاومت کند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از کارشناسان و متخصصین درخواست کرد که بهترین مدل‌ها را برای اصلاح وضعیت صندوق‌های بازنشستگی و محاسبات بیمه‌ای آنها ارائه دهند اما تا زمانی که اراده‌ای برای اصلاح آنها نباشد، هیچ سرانجامی نخواهد داشت.

شیبانی با تاکید بر اینکه عوامل جمعیتی، مدیریتی و مالی در بحران نظام بازنشستگی‌ موثر بوده‌اند، گفت: بازنشستگی پیش از موعد، سن بازنشستگی پایین، افزایش امید به زندگی، رشد جمعیت مستمری‌بگیران و ... از جمله عواملی است که در این بحران موثر بوده است.

به گفته وی، در کشورهای دیگر سن بازنشستگی مدام در حال افزایش (به دلیل افزایش امید به زندگی) است اما در ایران عکس این موضوع رخ داده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در صندوق‌های بازنشستگی به لحاظ مدیریتی مشکل داریم، گفت: در هیچ جای دنیا حق بیمه ثابت نیست اما در ایران سن، سنوات و حق بیمه، ثابت بوده است و همین باعث می‌شود تعادل به هم خورده و صندوق‌ها دچار کسری شوند و جبران کسری نیز به گردن دولت می‌افتد که هیچ منطقی پشت آن نیست.
 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

چرا صندوق بازنشستگی کشوری، صندوقی ورشکسته است؟!

چرا دولتی‌ها و کارفرمایان به دنبال «مزد منطقه‌ای» هستند؟ مشکلات پیش روی محاسبه سبد معیشت کارگران!

هزینه ۲۰ میلیون تومانی بیماران فاقد دفترچه بیمه در قم صحت ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha