مجری فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خبر داد؛

تکمیل فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در خرداد ۹۵

 تکمیل فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در خرداد ۹۵

به گزارش سراج24، حسن بویری با اشاره به اینکه طرح توسعه فاز 17 و 18 میدان گازی پارس جنوبی یکی از طرح‌های اولویت دار صنعت نفت کشور است، اظهار داشت: دی ماه 93 یک ردیف پالایشگاهی این طراح وارد مدار شد و اکنون نیز 4 ردیف دیگر وارد مدار عملیاتی شد؛ در حال حاضر روزانه 30 میلیون مترمکعب گاز از فاز 17 و 18 پارس جنوبی تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی از سال 86 شروع شده است و اکنون در یکصدمین ماه اجرای عملیاتی است، گفت: هزینه مورد نیاز این طرح 6.2 میلیارد دلار است که تاکنون 5.7 میلیارد دلار آن تأمین شده است در واقع پیشرفت مالی طرح 92 درصد است.

مجری فاز 17 و 18 پارس جنوبی با اعلام اینکه پیشرفت فیزیکی 96 درصد است، افزود: حفاری 22 حلقه چاه اول این طرح به اتمام رسیده و 2 سکوی دریایی ان نیز در حال بهره برداری است.

بویری با اظهار اینکه 65 درصد حجم کار انجام شده در این طرح توسط طرف‌های ایرانی و 35 درصد توسط خارجی‌ها انجام شده است، گفت: 90 درصد مهندسی طرح توسعه فاز 17 و 18 توسط شرکت‌های ایرانی (او 1، ایدرو، تأسیسات دریایی، شرکت ملی حفاری ایران، دانا و صدرا) و 10 درصد باقیمانده توسط یک شرکت فرانسوی انجام شده است.

به گفته وی 99.5 درصد بخش ساخت توسط 106 شرکت فرعی داخلی و باقی آن توسط خارجی‌ها انجام شده است.

مجری فاز 17 و 18 پارس جنوبی در مورد تجهیزات مورد استفاده در طرح فاز 17و 18 پارس جنوبی نیز گفت: 41 درصد تجهیزات خریداری شده از شرکت‌های ایرانی بوده است. اگرچه عمده خرید ما از شرکت‌های خارجی بود اما اکنون برای شروع ساخت پالایشگاه جدید مهندسی معکوس را شروع کرده‌ایم.

بویری با اشاره به اینکه تاکنون 4 میلیارد مترمکعب از سال گذشته تاکنون در فاز 17 و 18 تولید شده است، گفت: یک میلیون بشکه میعانات گازی نیز آماده صادرات است و همچنین 6 هزار تن اتان تولیدی از این فازها به واحدهای پتروشیمی انتقال داده شده است.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

تحریم‌های ظالمانه، مشکل اصلی مجموعه‌های دولتی و پیمانکاران

خام‌اندیشی و حکمرانی بد در صنعت نفت و گاز بدتر از خام فروشی است

آغاز پرداخت بدهی عراق به ایران/ توافق دو کشور برای تداوم صادرات گاز

0 نظر

ارسال نظر

capcha