اعتراض عجیب خانه موسیقی به تصمیم جشنواره فجر برای حذف عقیلی

اعتراض عجیب خانه موسیقی به تصمیم جشنواره فجر برای حذف عقیلی

به گزارش سراج24،داریوش پیرنیاکان (دبیر و سخنگوی خانه موسیقی) درباره اعلام ممنوعیت اجرای سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر در پی حضور این هنرمند در شبکه ضد انقلاب «من و تو» گفت: ما از جایگاه صنفی و هنری خانه موسیقی، موظفیم از حقوق همه هنرمندان و از منافع صنفی اعضا دفاع کنیم. امروز شنیده‌ایم که به دبیر جشنواره موسیقی فجر اعلام کرده‌اند آقای سالار عقیلی به دلیل حضور در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای نباید در این جشنواره شرکت کنند.

وی افزود: اول باید این موضوع کاملا بررسی شود و بعد این تصمیمات گرفته شود. می‌توانستند وقتی آقای عقیلی از سفر برگشتند با ایشان صحبت کنند و بعد در این باره تصمیم گیری شود. اما امروز بدون هیچ صحبتی با آقای عقیلی حکمی صادر کرده‌اند که در جشنواره شرکت نکنند که این برای ما اصلا قابل قبول نیست و جای تعجب دارد. همینطور که آقای عقیلی در بسیاری از برنامه‌های موسیقی کشور، در تیتراژ سریال‌ها و... حضور داشته‌اند و در این راه بسیار زحمت کشیده‌اند.

پیرنیاکان گفت: اخیرا هم شنیده بودم به دلیل وجود آهنگ‌های ایشان در یک سایت خارجی برایشان محدودیت‌هایی به وجود آمد. وقتی این محدودیت‌ها برای کسی وجود دارد و در داخل نمی‌گذارند کارش را انجام دهد، این هنرمند مجبور می‌شود به رسانه‌های بیرون از ایران روی بیاورد.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی افزود: ضمن اینکه هیچ قانونی به ما هنرمندان ابلاغ نشده که اگر کسی با یک رسانه خارجی گفتگو کند و اثرش آنجا پخش شود، جرم محسوب شود. از نظر ما جرم نیست؛ باید قانونی وجود داشته باشد که از آن تبعیت شود به همین راحتی نمی‌توان به کسی گفت این کار را انجام ندهید.

وی افزود: هنرمندان سر‌شناسی هم بودند که اخیرا گفتگو و کنسرتشان از شبکه‌های خارجی پخش شد و در ایران هم بعد از آن کنسرتشان را برگزار کردند. نباید در موردهنرمندان استثناء قائل شد.

وقتی اثری مجوز گرفته کسی حق ندارد جلوی مراسم رونمایی را بگیرد

پیرنیاکان همچنین در باره لغو برخی برنامه‌های موسیقی گفت: همیشه لغو کنسرت‌ها مورد اعتراض خانه موسیقی بوده و هست. حتی می‌شنویم آلبوم موسیقی وجود داشته که مجوز گرفته و پخش شده ولی جلوی مراسم معرفی و رونمایی آن را گرفته‌اند.

وی با اشاره به طرح محدودیت‌های اخیر برای رونمایی آلبوم‌ها در هیئت مدیره خانه و بررسی راهکارهای حل و فصل این موضوع افزود: اخیرا برای آلبوم آقای حسین علیشاپور و خانم نگار خارکن هم همین اتفاق افتاد؛ این کار مجوز گرفته بنابراین کسی حق ندارد جلوی رونمایی کاری را بگیرد که قبلا مجوز رسمی دریافت کرده است. این یک بام و دو هوا در زمینه موسیقی در کشور آشفتگی ایجاد می‌کند و وزارت ارشاد باید خیلی قانونمند به این‌ها رسیدگی کند تا صورتی قانونی پیدا کند.

داریوش پیرنیاکان در پایان گفت: ‌ من به عنوان سخنگوی خانه موسیقی و از موضع این نهاد صنفی به لغو برنامه آقای عقیلی در جشنواره فجر اعتراض دارم و انتقاد می‌کنم. ایشان خواننده سر‌شناسی است و همین که آمده‌اند در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده‌اند نکته مثبتی است و نشاندهنده همکاری ایشان است.

 اعتراض سخنگوی خانه موسیقی در حالی اعلام شده که حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، رئیس این دوره جشنواره موسیقی فجر است. صبح امروز نیز نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که با تاکید وزیر ارشاد، بررسی اقدام عقیلی برای حضور در یک شبکه ضدانقلاب به بازگشت این خواننده به ایران و شنیدن توضیحاتش موکول شده است. اما دقایقی بعد و در نشست جشنواره موسیقی فجر نوربخش از تصمیم شورای نظارت جشنواره برای حذف عقیلی از جشنواره خبر داد. به نظر می‌رسد روند تصمیمات و اتخاذ مواضع پراکنده و متعدد میان مسئولان خانه موسیقی در باره این مسأله شتاب زیادی گرفته است.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

 

 
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

«عمار» آلترناتیو «فجر» نیست

معرفی آثار راه‌یافته به بخش «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر

جشنواره فیلم فجر در دوران کرونا چگونه برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha