دو سوم کارخانه‌ها تعطیل شدند

دو سوم کارخانه‌ها تعطیل شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین طوسی گفت: طی دو سال گذشته به دلیل رکود بی سابقه ساخت و ساز در کشور میزان تقاضا برای کالاهای ساختمانی به شدت کاهش یافته و تولید صنعت پروفیل یو. پی. وی. سی نیز متاثر از همین رکود، کاهش نگران کننده ای را تجربه می‌کند.

وی با بیان اینکه تا پیش از این بالغ بر ۴۵ واحد تولیدی در این صنعت فعال بودند، اظهار داشت: در حال حاضر تعداد انگشت شماری از این واحدها با حداقل ظرفیت به فعالیت خود ادامه می دهند و پیش بینی می شود چنانچه در سیاست‌های تعرفه ای بازنگری نشود و روند واردات پروفیل‌های بی کیفیت ساخت کشور ترکیه ادامه داشته باشد، همین تعداد واحدهای نیمه فعال نیز از چرخه تولید خارج خواهند شد.

طوسی متذکر شد: در شرایط فعلی نه تنها هیچ گونه کنترلی بر روند واردات محصولات مشابه تولید داخلی وجود ندارد، بلکه بسیاری از واردکنندگان با ترفندهای مختلف نسبت به کم اظهاری و یا بد اظهاری در گمرکات اقدام می کنند و از این مسیر به شکل گیری یک رقابت ناسالم در بازار داخلی دامن می زنند.

محمود صداقت نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو. پی. وی. سی در و پنجره نیز در ادامه گفت: طی یک سال اخیر صدور مجوزهای ساخت و ساز در سطح کشور حدود ۸۰ درصد کاهش یافته در حالی که تا پیش از این رکود صنعت پروفیل یو. پی. وی. سی با حدود یک چهارم ظرفیت فعال بود و در حال حاضر با این رکود بسیاری از واحدها از چرخه تولید خارج شده است.

وی با بیان اینکه دولت به راحتی می تواند با تعدیل برخی از سیاست‌ها به صورت موقت مشکلات تولیدکنندگان داخلی را کاهش دهد، تاکید کرد: حداقل انتظار تولیدکنندگان داخلی این است که تا زمانی که این رکود در کشور ادامه دارد، از ادامه واردات کالاهای مشابه داخلی جلوگیری شود و یا دستکم برای آن تعرفه منطقی وضع شود.

صداقت افزود: از طرفی، اگر قرار است در آینده واردات ادامه پیدا کند باید شرایطی فراهم شود تا شرکت های معتبر و شناسنامه دار نسبت به این امر اقدام کنند تا واردات از مبادی قانونی صورت گرفته و حقوق دولتی نیز پرداخت شود.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو. پی. وی. سی، با بیان اینکه در حال حاضر عمده واردات از طریق کارت های بازرگانی اجاره ای صورت می گیرد، تصریح کرد: در شرایط فعلی عمده واردکنندگان پروفیل نه تنها هیچگونه خدماتی به مشتریان ارائه نمی دهند، بلکه در صورت بروز مشکل به هیچ وجه پاسخگوی مردم نیستند.

وی، اصلاح تعرفه های واردات را با توجه به روند فعلی اجتناب ناپذیر دانست و افزود: تعرفه واردات پروفیل در گذشته ۳۲ درصد بود و به یکباره به ۱۵ درصد کاهش یافت و در نهایت با پیگیری‌های متعدد تولیدکنندگان از طریق کمیسیون ماده یک به ۲۰ درصد رسید در حالی که هم اکنون تعرفه منطقی برای این محصول ۵۰ درصد است.

همچنین، مرتضی معصومی دبیر انجمن تولیدکنندگان پروفیل یو. پی. وی. سی در و پنجره در ادامه اضافه کرد: در شرایط فعلی با توجه به کم اظهاری‌های واردکنندگان پروفیل های نامرغوب، کمتر از ۱۰ درصد عوارض واردات پرداخت می‌شود و همین امر امکان رقابت را از تولیدکنندگان داخلی سلب کرده است.

وی گفت: در یکسال اخیر به دلیل رکود کم سابقه در صنعت ساختمان، بسیاری از فرصت‌های شغلی در این صنعت از بین رفت و به طور حتم احیای دوباره این صنعت به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

معصومی با اشاره به ضعف‌های موجود در حوزه تدوین استانداردهای اجباری برای این صنعت، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی این انجمن آمادگی دارد تا در زمینه تدوین استانداردها و حتی تدوین قوانین و مقررات جدید طرف مشورت دولت قرار گیرد تا از این طرق از بروز چالش‌های بزرگتر در این صنعت جلوگیری شود.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ 
  

اخبار مرتبط

پالایش نفت خام راهکار اساسی عبور از تحریم نفتی

واردات تیشه به ریشه تولید

طرح ساماندهی بازار خودرو که به طرح سامان‌دهی صنعت خودرو تغییر پیدا کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha