نامحدود همراه اول محدود شد +عکس

نامحدود همراه اول محدود شد +عکس

به گزارش سراج24، افزایش ضریب نفوذ پهنای باند در کشورها و گسترش روز به روز زیرساخت‌های ارتباطی زمینه استهلاک و نابودی خدمات پایه ارتباطی و جایگزینی آنها با خدمات دیتا را فراهم آورده است.

اپراتورهای موبایل کشور ما نیز همسو با این رویه جهانی و کاهش ترافیک مکالماتی و پیامکی، طرح‌هایی تشویقی را ارائه می‌کنند تا به واسطه آنها ترافیک پایه را حفظ کنند.

قطعا سود حاصل از خدمات پایه نظیر برقراری ارتباطات مکالماتی قابل قیاس با سرویس‌های دیتا نیست، زیرا تعرفه پهنای باند چندین سال است که نزولی شده و نرخ کنونی قطعا گران تر از سال اینده خواهد بود لذا تجارت بر بستر پهنای باند اگر هوشمندانه نباشد، صرف پهنای باند سودی در پی نخواهد داشت.

ارائه طرح‌ "مکالمات نامحدود" درون شبکه از سوی سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و رایتل از جمله طرح‌های پیشگیرانه‌ای است که باب میل مشترکان است و اپراتورها نیز مانور سنگینی روی این موضوع می‌دهند تا به این واسطه نظر مشترک را نسبت به شبکه ارتباطی خود جلب کنند.

همراه اول تنها اپراتوری بود که طی فصول مختلف طرح "هدف رو بزن" را برای مشترکان دائمی و اعتباری خود به شکلی یکسان فعال و رقمی را بستگی به میزان مکالمه از مشترکان خود بابت مکالمات نامحدود ماهانه برقرار کرد.

بعد از این اپراتور، ایرانسل هم این طرح را برای مشترکان اعتباری خود فعال کرد تا بابت تماس نامحدود درون شبکه (تماس با ایرانسلی‌ها) مبلغی ناچیز را بپردازند.

طرح دِکای رایتل هم به همین منظور فعال شد تا مشترکان این اپراتور نیز طعم مکالمات نامحدود درون شبکه را بچشند.

تنها تفاوتی که در مکالمات نامحدود اپراتورها مشاهده می شد، گستردگی دامنه مکالماتی مشترکان همراه اول بود که اعم از دائمی و اعتباری می‌توانستند هم با همراه اول و هم تلفن‌های ثابت مکالمه کنند.

رقمی هم که به هر یک از مشترکان توسط اپراتورها برای فعالسازی این طرح ارائه می‌شد، بسته به میزان کارکردشان بود و قطعا مشترک پرمصرف رقم بیشتری را نسبت به کم مصرف‌ها می‌پرداخت.

اپراتورهای موبایل با توجه به اینکه پیش از فعالسازی طرح‌های خود باید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را در جریان قرار دهند تا اقدامی ضدرقابتی به گفته کارشناسان این سازمان رخ ندهد، اکنون طرح‌های خود را به یکباره و هم‌زمان متوقف کرده‌اند.

ایرانسل از 23 آذر ماه امکان مکالمه نامحدود درون شبکه (شگفت‌انگیز) را مسدود و به جای آن بسته‌های ترکیبی اعم از مکالمه، پیامک و اینترنت را در بازه‌های زمانی روزانه، هفتگی و ماهانه برای مشترکان جایگزین کرد.

رایتل هم که کلا طرح دِکا را از لیست طرح‌های خود خط زده است و در توجیه این موضوع می‌گوید که دیگر مدت زمان ارائه آن سرویس سر آمده بود و مجبور شدیم، طرح را غیرفعال کنیم.

در حالیکه هنوز مشخص نیست استدلال رگولاتوری از توقف این طرح چه بوده اما شنیده می‌شود که ظاهرا این کار برای جلوگیری از دامپینگ شدید و اقدامات ضدرقابتی، انجام شده است.

اما دو هفته پیش زمانیکه  که #1000* را از خط همراه اول شماره‌گیری می‌کردید عبارت  "طرح مکالمه ویژه به زودی در اختیار مشترکان همراه اول قرار خواهد گرفت" بر روی صفحه گوشی نقش می بست و اما امروز وقتی مشترکان همراه اول شماره #1*1000* را گرفتند با پیام جدیدی روبرو شدند.

در طرح قبلی با مبلغ مثلا ده تا بیست هزار تومان ، تماس نامحدود با شماره های ثابت و همراه اول میتوانستید برقرار کنید، اما در طرح جدید مانند عکس زیر؛ مشترک که در طرح قبلی میانگین ده هزار تومان بصورت نامحدود ماهیانه تلفن همراه خود را شارژ میکردند، در طرح جدید مکالمه به 900 دقیقه محدود شده و مبلغ نیز حدود 4 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.


در بررسی چند مشترک دیگر این مبلغ بستگی به میزان مصرف مشترک متغییر بوده و در تمامی آنها میانگین هر دقیقه 15 تومان محاسبه شده است .

پیام بالا هم برای مشترکان ایرانسل آمده است که در طرح جدید، این مشترک میتواند ماهیانه با پرداخت 204509 ریال در ماه از 600 دقیقه مکالمه و 50 پیامک برخوردار شود که میانگین پرداخت مشترکان ایرانسل در این طرح ها نیز بستگی به میزان مکالمه متفاوت است.

و حال سوال این است که آیا استدلال رگولاتوری برای جلوگیری از طرح های قبلی اپراتورها، قیمت تعرفه ها بوده یا علت دیگری داشت؟بدلیل اینکه در طرح های جدید مشترکان حداقل باید بین 20 تا 40 درصد بیشتر پرداخت کنند.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

 

اخبار مرتبط

می‌توانیم قیمت بسته‌های اینترنتی را 13 الی 14 برابر قیمت فعلی بالاتر ببریم

همراه اول آواهای انتظار رایگان ارائه می‌کند

قطع موقت برخی خدمات مشترکین همراه اول/ هیچ پیامک‌ بانکی ارسال نخواهد شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha