حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

برجام پیروزی قابل ملاحظه‌ای است اما نباید غلو شود/ لزوم پرهیز از تخریب رقبا در انتخابات

برجام پیروزی قابل ملاحظه‌ای است اما نباید غلو شود/ لزوم پرهیز از تخریب رقبا در انتخابات

به گزارش سراج24، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج فقه خود که صبح امروز در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) اظهار کرد: کسی که با خدا انس بگیرد، از مردم نااهل وحشت می‌کند و از آنها جدا می‌شود.

وی با بیان اینکه انسان در دنیا در معرض مشکلات و آفات است، گفت: جهان مملو از مشکلات مانند بیماری، محرومیت مادی، ناامنی و... است، برخی انسان‌ها بر اثر احساس تنهایی دست به کارهایی مانند خودکشی زده و ناسپاسی می‌کنند، اگر انسان بداند همیشه خدا با او است، دیگر این کارها را انجام نمی‌دهد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: اعتقاد به خدا در دنیا نیز آثار عجیبی دارد، یاد خدا مایه آرامش دل‌ها است، بنابراین انسان احساس تنهایی نمی‌کند و مشکلات را با خدا در میان می‌گذارد و به لطف خدا امیدوار است که مشکلش برطرف شود.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) گفت: کسی که از ذلت معصیت بیرون آید و به سراغ اطاعت پروردگار برود، اگر انیس نداشته باشد،‌ خداوند مونس او می‌شود و احساس تنهایی در برابر مشکلات نمی‌کند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی عنوان کرد: امیر مومنان(ع) می‌فرمایند خدا از همه مونس‌ها مونس‌تر برای دوستان است، اگر غربت افرادی را به وحشت اندازد، یاد خدا انیس و مونس آنها می‌شود، کسانی که به یاد خدا هستند اگر مصیبتی برای آنها به وجود آید، به خدا پناه می‌برند.

وی یادآور شد: انسان‌های دارای ایمان قوی هرگز مایوس و ناامید نمی‌شوند و در برابر مشکلات تنها می‌ایستند و تکیه به لطف خدا دارند و این هدیه‌ای است که اطمینان، آرامش و نداشتن احساس تنهایی را به دنبال دارد.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: انسانی که احساس تنهایی می‌کند، احساس ضعف دارد، بنابراین نیروی خود را نمی‌تواند به کار گیرد، زمانی که انسان احساس کرد، تنها نیست و پشتیبان دارد، می‌تواند از نیروی خود استفاده کند، اگر با خدا مانوس باشیم، مشکلات در جهان اسلام به لطف او برطرف می‌شود.

وی درباره برجام و لغو تحریم‌ها گفت: کار قابل ملاحظه‌ای انجام شد، پس از زحمات و تلاش‌های مستمر مذاکرات به ثمر نشست و پیروزی نصیب مردم ایران شد، جای شک و تردید نیست، نباید برخی‌ها منفی ببافند و بگویند کاری نشده و خبری نشده است، در برابر واقعیت‌ها نباید سرسختی نشان دهند، چراکه این واقعیت است که پیروزی قابل ملاحظه‌ای به دست آمده است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی مشکلات پیش رو را مورد توجه قرار داد و افزود: مشکل نخست این است اگر در این کار مبالغه و غلو کنیم، سطح توقع مردم بالا می‌رود، بنابراین می‌گویند بیکاری، ازدواج، مسکن و... نباید باشد؛ به یقین برای حل مشکلات زمان نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: ‌مسئله دیگر این است، اگر زیاد مبالغه کنیم، غربی‌ها می‌گویند تیر ما به نشان خورد، معلوم می‌شود، تحریم‌ها آنها را بیچاره کرده بود که از تحریم‌ها نجات پیدا کردند، غوغا می‌کنند،‌ بنابراین سلاح تحریم را نگاه می‌داریم، در جاهای دیگر استفاده می‌کنیم.

این مرجع تقلید با بیان اینکه اعتدال در همه موارد باید رعایت شود،‌ گفت: خداوند نعمت ما را داده، باید شکر آن را به جا آوریم و از افراط پرهیز کنیم، یکی از شکرانه‌ها این باشد که در مسائل مربوط به انتخابات در برابر یکدیگر نایستیم و تخریب نکنیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم انتخابات خوبی در پیش داشته باشیم و بر همه مشکلات غلبه کنیم، یادآور شد: اگر مشکلی وجود دارد، با مذاکره حل کنیم و معیار عمل به قانون باشد، اگر همه به قانون عمل کنیم، مشکلی به وجود نمی‌آید.

 

به کانال تلگرامی ما بپیوندید

https://telegram.me/joinchat/CZFBeDvqGN8ZqY3U3m7RqQ

اخبار مرتبط

فیلم| ازFATF تا انتخابات با کرونا در هشتگ‼️

فیلم| ماموریت مجلس جدید چه باید باشد؟

تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

0 نظر

ارسال نظر

capcha